Z jakich elementów składa się lampa do projektora?

Zarówno w wypadku projektora, jak i telewizora projekcyjnego, lampa składa się z wyjątkowo mocnej żarówki, która osadzona jest w module montażowym. Jego celem jest to, aby możliwe było łatwe manipulowanie lampą podczas jej wymiany. Poza tym, moduł ma też gwarantować stabilne i dokładne umieszczenie żarówki w urządzeniu oraz podłączenie jej do źródła napięcia. Jest on też ochroną dla wszelkich części wewnętrznych projektora, które mogłyby ulec uszkodzeni, jeśli doszłoby do eksplozji żarówki. Co więcej, soczewka modułu niweluje też ilość promieniowania UV żarnika, co jet dość szkodliwe.

Chociaż wydaje się, że lampa do projektora to nieistotny element, tak naprawdę warto wiedzieć o niej jak najwięcej, jeśli jest się posiadaczem takie urządzenia. Poniżej wytłumaczone jest, skąd taki a nie inny stan rzeczy.

Moduł lampowy oraz jego najważniejsze składowe

Zdecydowana większość stosowanych modułów lampowych, wyprodukowana jest z plastiku, który jest odporny na wysokie temperatury. Niekiedy, moduły są też wykonywane z elementów metalowych. Obecna jest tam również szklana soczewka, odpowiedzialna za filtrowanie promieni UV oraz za naprowadzanie strumienia światłą w prawidłowym kierunku, do układu optycznego urządzenia.

Moduł posiada również kable przyłączeniowe. Te, z jednej strony podłącza się do lampy, a z drugiej wykończone są wtyczką. Po zamontowaniu modułu w projektorze, będzie ona połączona z balastem lub też innymi słowy driverem lampy, który jest swojego rodzaju obwodem, umożliwiającym połączenie z projektorem, a sam nie stanowi części modułu lampy.

W skład modułu lampowego wchodzą też śrubki służące do zamocowania modułu w projektorze. Istnieje moduły posiadające chipy mierzące czas pracy lampy, a także wspierają sprzedaż oryginalnych modułów lampowych. Wszystko z uwagi na to, iż produkcja kompatybilnych lamp jest tak samo trudniejsza, jak i droższa.

Żarówki do projektorów i ich konstrukcja

Kluczowy element żarówki to jej żarnik, a zatem wykonana z przezroczystego szkła rurka, z charakterystycznym zagłębieniem, które wypełnione jest rtęcią. Żarnik posiada też dwie elektrody wolframowe, a między nimi pojawia się łuk elektryczny, kiedy żarówka zostanie uruchomiona. Reakcja owego łuku z rtęcią powoduje, że dochodzi do emisji światła, które promieniuje równomiernie w każdym kierunku. Właśnie z uwagi na to, wokoło żarnika umieszcza się specjalny reflektor. Jest to szklana bańka o charakterystycznym, parabolicznym lub też eliptycznym kształcie. Jest ona pokryta odblaskowym materiałem od wewnątrz. Zadaniem reflektora jest to, aby promienie światła odbijane były w taki sposób, aby maksymalne promieniowanie skierowane było prosto do układu optycznego projektora.

Czasami spotkamy się z takimi żarówkami, które na przedniej części reflektora będą miały umieszczone specjalne szkiełko, lub też ewentualnie soczewkę, która filtruje promieniowanie UV. Bywa, iż wspomniane szkiełko stanowi jeden z elementów modułu lampowego. Jeżeli natomiast nie znajdziemy go w tym miejscu, z pewnością będzie umieszczony w komorze lampy. Żarówka, najczęściej składa się z dwóch lub maksymalnie trzech kabli, połączonymi z elektrodami w żarniku. Warto wiedzieć, że są one wprowadzone do tylnej części lampy za reflektor.

Bezpieczeństwo to sprawa kluczowa

Lampy do projektorów to elementy, które bazują w większości przypadków na żarówkach rtęciowych. Należy mieć świadomość, że ich żarnik zawiera pewną ilość rtęci, a ta niestety już nawet w śladowych ilościach, może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Z uwagi właśnie na to, zaleca się bardzo ostrożne manipulowanie lampą. Kiedy dojdzie do jej rozbicia, a żarówka nieszczęśliwie pęknie, powinniśmy uprzątnąć kawałki szkła, pamiętając przy tym o ubraniu na dłonie specjalnych rękawic ochronnych. Kolejno po tym, zaleca się, aby dokładnie wywietrzyć pomieszczenie. To bardzo ważne i to bez względu na to, że mówimy tutaj o naprawdę znikomej ilości rtęci (kilka miligramów). Co więcej, jeśli jej żywot dobiegnie końca, pamiętajmy o ekologicznej utylizacji zużytej lampy.