Wysokie odszkodowanie z OC – jak ją uzyskać?

Wypadek, jak i drobna kolizja, zawsze wiążą się z negatywnymi emocjami i stresem. Nikt nie chciałby więc narażać się na dodatkowe nerwy związane z trudnościami z wypłatą odszkodowania. Warto już teraz sporządzić krótką instrukcję, którą kolejno należy umieścić w aucie na wypadek kolizji czy wypadku. Jakie informacje należy podać ubezpieczycielowi, aby uzyskać odpowiednio wysokie odszkodowanie z OC sprawcy bądź własnego AC?

Jak otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy?

Sytuacja, gdy jadąc rano do pracy, podczas zatrzymania auta na czerwonych światłach, inne uderza Nas z tyłu, jest dość powszechna. Wiele osób nieobeznanych z tematem szybko otwiera wyszukiwarkę Google i wpisuje takie frazy jak, „kolizja – co zrobić?”, „odszkodowania komunikacyjne Łódź” czy „Jak otrzymać wysokie OC w Poznaniu?”. W takim przypadku zaleca się jednak być już ówcześnie przygotowanym i stanowczo żądać odszkodowania z OC sprawcy, ponieważ każdy poszkodowany ma takie prawo. Oto kroki, które są niezbędne, aby otrzymanie odpowiedniej sumy pieniędzy nie stało się problematyczne:

Spisanie danych sprawcy

W przypadku, gdy nikt nie został ranny, a drugi kierowca nie wymiguje się od swojej winy, nie jest konieczne wezwanie policji. Wystarczy spisanie przez sprawcę odpowiedniego oświadczenia. Powinny w nim być zawarte takie dane jak:

  • imię i nazwisko sprawcy;
  • numer polisy OC sprawcy;
  • Pesel sprawcy;
  • marki pojazdów;
  • numery rejestracyjne pojazdów;
  • data i okoliczności zdarzenia.

To właśnie wyżej wymienione informacje są niezbędne przy zgłaszaniu szkody. Zaleca się poproszenie sprawcy o pokazanie dokumentu potwierdzającego jego polisę OC, w celu sprawdzenia, czy podał on właściwy numer ubezpieczenia. W sytuacji, gdy szkoda jest naprawdę niewielka (np. delikatne zarysowanie), można spróbować dogadać się ze sprawcą, aby wypłacił on określoną sumę na naprawę z własnej kieszeni. W tym przypadku winny nie straci zniżek na swoim OC.

Telefon na policję

W przypadku, gdy drugi kierowca nie przyznaje się do winy, należy od razu zadzwonić po policję. Podobnie należy zrobić w podejrzeniu nietrzeźwości u drugiego kierowcy. Należy pamiętać, aby potem, podczas zgłaszania szkody ubezpieczycielowi, podać mu również dane jednostki policji, która była obecna na miejscu zdarzenia.

Zgłoszenie szkody

Zdarzenie przeważnie zgłasza się telefonicznie, jednak wiele towarzystw umożliwia również wypełnienie formularza szkody przez internet.

Uproszczona ścieżka likwidacji

W przypadku drobnych szkód ubezpieczyciel może zaproponować uproszczoną ścieżkę likwidacji. W ten sposób wycena dokonywana jest na podstawie oględzin rzeczoznawcy, jednak na podstawie przesłanego oświadczenia oraz dokumentacji fotograficznej. Kolejno ubezpieczyciel zaproponuje konkretną sumę i w przypadku jej akceptacji – pieniądze trafią na konto.

Wizyta rzeczoznawcy

W przypadku odrzucenia zaproponowanej kwoty przez uproszczony sposób likwidacji bądź poważniejszych szkód z poszkodowanym skontaktuje sięrzeczoznawca w celu ustalenia terminu na oględziny samochodu. To właśnie on zbada rozmiar i rodzaj uszkodzeń – od jego wyceny będzie zależałą wysokość przyznanego odszkodowania.

Odradza się naprawiania czegokolwiek przed wizytą rzeczoznawcy. Jeśli jest to konieczne, np. aby móc wrócić autem do domu po wypadku, należy zrobić dokładne zdjęcia, które udokumentują stan samochodu po wypadku.

Wybór sposobu likwidacji

Ubezpieczyciele oferują dwa sposoby likwidacji szkody:

wariant serwisowy (bezgotówkowy) – wraz z ubezpieczycielem poszkodowany wybiera warsztat, gdzie zostawi samochód. Ubezpieczyciel rozlicza się bezpośrednio z właścicielem warsztatu.

Wariant kosztorysowy (gotówkowy) – na podstawie oceny rzeczoznawcy, poszkodowany otrzymuje określoną sumę pieniędzy, aby we własnym zakresie naprawić auto.

Jak wygląda wycena auta?

Kiedy ubezpieczycie; wyliczy koszty naprawy, skontaktuje się z poszkodowanym w celu przedstawienia gotowego kosztorysu. Należy pamiętać, iż nie powinno akceptować na ślepo zaproponowanej wyceny. Bardzo często towarzystwa zaniżają odszkodowanie w sposób niezgodny z prawem. Warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak choćby uwzględnienie cenę oryginalnych części zamiennych czy zawarcie sumy podatku VAT.