Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów, który niezależnie od stylu jest jednym z bardziej popularnych materiałów stosowanych przy urządzaniu domu. Uwielbiamy go wykorzystywać na różne sposoby. Drewniane drzwi, meble, blaty, podłogi, dekoracje – wszystkie te elementy są stale na topie i sprawiają, że wyposażenie domu czy też mieszkania mają rodzinny charakter. Wyrazista struktura słojów i przyjemne wybarwienie idealnie oddające piękno natury sprawiają, że wnętrza są bardziej przytulne. Drewniany wystrój jest przykładem domu utrzymanego w najmodniejszym stylu. Wybór naturalnych materiałów to jednak nie wszystko. Aby każdy, drewniany element wyposażenia domu jak najdłużej prezentował się doskonale, trzeba wiedzieć, jak o niego dbać.
Drewniane meble, drzwi i podłogi – nieodłączne wyposażenie domu w stylu nature
Drewno to solidny surowiec. Piękny a do tego niezwykle trwały. Taka cecha powinna kojarzyć się z najważniejszymi elementami domu. Drewniane meble, drzwi i podłogi to kluczowe wyposażenie domu, które determinuje jego finalny styl. Świetnie współgrają z nowoczesnym wystrojem, dodają wnętrzom bardziej naturalnego i przytulnego charakteru. Drewniane meble to zakup na lata, podobnie jak drewniane drzwi. Z kolei drewniane podłogi ocieplają wystrój, są przyjemne w kontakcie ze stopą. Każdy z tych elementów jest ponadczasowy, przez co cieszą się one ogromną popularnością wśród urządzających wnętrza.
Jak zachować na dłużej piękno drewna? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że ten naturalny materiał nie toleruje nadmiaru wody. Wilgoć osłabia drewno i niekorzystnie wpływa na jego wygląd. Surowe elementy trzeba dobrze zabezpieczyć lakierami. Wybierając drewniane wyposażenie domu należy wziąć pod uwagę fakt, iż surowiec ten ciągle „pracuje”. Kurczy i się i pęcznieje w zależności od wilgotności. Nie powinno więc dziwić, że drewniane drzwi będą zamykać się w zimie ciężej niż w lecie albo łączenia blatu popękają ze względu na zmianę struktury materiału. Jak zadbać o drewniane meble, drzwi i podłogi?
Wyposażenie domu w drewniane meble to doskonały zakup. Są bardzo wytrzymałe a przy tym ponadczasowe, dlatego warto je mieć bez względu na zmieniającą się modę wnętrzarską. Meble z naturalnego drewna są idealnym wyborem dla dzieci i alergików. Nie zawierają szkodliwych substancji, a jednocześnie – szczególnie w przypadku drewna olejowanego – mają właściwości elektrostatyczne, czyli nie przyciągają kurzu. Drewniane meble potrafią również regulować wilgotność w pomieszczeniu. Aby zachować piękno elementów wystroju wnętrza z drewna, należy używać specjalnych preparatów do impregnacji tego surowca. Mimo właściwej pielęgnacji niektóre meble mogą ciemnieć, choć jest to całkiem naturalny proces. Również i w tym przypadku należy chronić drewno przed nadmierną wilgocią. Nie wolno czyścić drewnianych mebli wodą. Najlepiej używać preparatów na bazie oleju lub wosku. Powinno się je nakładać okrężnymi ruchami za pomocą miękkiej gąbki, która nie porysuje powierzchni. Drewniane meble lakierowane można wyczyścić za pomocą kilku kropel płynu do naczyń. W przypadku drewna dębowego do nabłyszczenia można użyć ciepłego piwa. Z kolei rysy łatwo usuwa się za pomocą wazeliny, którą należy pozostawić do wyschnięcia i wypolerować na następny dzień. Nieestetyczne ślady po gorących naczyniach pomoże usunąć okład z oliwy i soli, nałożony na powierzchnię drewna na kilka godzin. Niezmiernie ważne jest, aby wszelkie wyposażenie domu w postaci mebli drewnianych po każdym czyszczeniu wytrzeć do sucha.
Drewniane drzwi jako wyposażenie domu proekologicznego. Cechuje je dobra izolacja termiczna i akustyczna. Wybierając takie drzwi, trzeba jednak zadbać o użycie impregnatów do drewna. W innym przypadku wraz ze zmieniającymi się warunkami na ich powierzchni może pojawić się pleśń. Drewniane drzwi nie są również dobrym wyborem do wejścia od strony bardzo nasłonecznionej lub narażonej na intensywne opady deszczu. Nadmierne słońce będzie „wypalać” warstwę drewna, zmieniać jej strukturę i kolor. Z kolei wilgoć spowoduje, że napęczniały surowiec po wyschnięciu będzie pękać, przez co na drzwiach mogą pojawić się nieestetyczne szczeliny.
Drewniana podłoga to niewątpliwie ekskluzywne, ale również niebywale wymagające wyposażenie domu. Jest przyjemna dla stopy i wspaniale prezentuje naturalne usłojenie. Jest ona jednak bardzo wymagająca. Układając drewnianą podłogę (a nawet drewniany sufit czy ściany) niezbędna jest dylatacja, czyli specjalne szczeliny przy ścianach, dzięki którym drewno może swobodnie rozszerzać się i zwężać bez nacisku na inne powierzchnie. Z kolei w przypadku ogrzewania podłogowego lepiej nie używać drewna mocno reagującego na zmiany wilgotności typu buk, jesion, brzoza czy klon. Ważne jest też właściwe użytkowanie podłogi. Nóżki i podstawy mebli trzeba zabezpieczyć podkładkami filcowymi, aby nie rysowały drewna. Ważna jest nawet wymiana butów czy solidne ich wycieranie. Nanoszony z zewnątrz piasek sprzyja powstawaniu niewielkich rys. Do czyszczenia drewnianej podłogi, tak jak w przypadku innych elementów z drewna, nie powinno używać się dużej ilości wody. Najlepiej często ją odkurzać, używać preparatów na bazie żywic akrylowych. Raz na kilka lat trzeba wykonać także cyklinowanie, czyli ścieranie górnej warstwy drewna i jej ponowne lakierowanie. Niewielkie szczeliny i pęknięcia można naprawić specjalnym kitem. W przypadku dużych dziur używa się korka. Wyposażenie domu w stylu nature jest dedykowane dla osób, które lubią klimatyczne pomieszczenia, ale również zdają sobie sprawę z tego, że w dłuższej perspektywie drewno jest bardzo wymagającym materiałem.