Wycena schodów. Ile to kosztuje?

schody

Schody to niezbędny element wyposażenia budynków wielokondygnacyjnych. Wykonywane są z różnego typu materiałów. Najlepiej dopasować je zarówno do konstrukcji budynku oraz stylu, w jakim będzie wykończone wnętrze. Schody pełnią funkcję praktyczną oraz wizualną. W zależności od wybranego typu schodów oraz zastosowanych przy ich budowie materiałów, można liczyć się ze zróżnicowanymi cenami. Dodatkowo, koszty będą się różnić zależnie od rejonu kraju.

Na koszt wykonania schodów składa się wiele czynników. Przede wszystkim określić trzeba czy planuje się kupić schody gotowe czy potrzebna będzie firma zajmująca się ich wykonywaniem na zamówienie. Wpływ na cenę ma głównie materiał.

Schody gotowe można zakupić np. w marketach budowlanych. Tutaj cena będzie różnić się w zależności od materiału oraz wymiarów wybranych schodów. Najtańsze będą te całkowicie proste, wykonane z drewna sosnowego. Ich cena to ok. 1500 złotych. Trzeba jednak doliczyć do tej kwoty koszt lakieru oraz montażu. W przypadku gotowych schodów metalowych, cena wynosi od 2000 do 4000 złotych plus montaż. Można więc założyć, że kupując schody gotowe, ich cena razem z montażem oraz ewentualnym lakierem będzie wynosiła ok. 5000 złotych. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku schodów wykonywanych na zamówienie.

Jak kształtują się ceny schodów na zamówienie w zależności od materiału?

Schody wykonywane na zamówienie mogą być wykonane z żelbetu, drewna, metalu lub szkła. Cena za postawienie schodów żelbetowych wynosi ok. 2000 złotych, ale tutaj trzeba pamiętać o ich dodatkowym wykończeniu. Najtaniej wyjdzie obłożenie ich kaflami, natomiast wykończenie drewnem będzie znacznie droższe.

Schody szklane to już wydatek ok. 20 000 złotych. Natomiast cena schodów drewnianych jest uzależniona od wielu czynników i tutaj ceny kształtują się w przedziale od 10 000 do nawet 100 000 złotych. Najdroższe schody to te wykonywane z drewna egzotycznego – wyjaśnia producent schodów Wróblewski Design.

Jakie koszty dodatkowe trzeba doliczyć do całkowitej ceny schodów?

Na całkowitą cenę schodów składają się nie tylko materiały przeznaczone do wykonania stopni. W zależności od rodzaju schodów, należy doliczyć koszty np.:

  • robocizny – przy schodach wykonywanych na zamówienie,
  • montażu – przy schodach gotowych,
  • kleju,
  • lakieru,
  • balustrady – jeżeli ma ona być elementem dodatkowym na schodach.

Producenci zajmujący się tworzeniem schodów na zamówienie, po omówieniu potrzeb klienta, są w stanie wstępnie wycenić pracę. Czasami wycena schodów obejmuje same stopnie, czasem wliczona jest w nie cena montażu oraz ewentualnej balustrady. Ważne jest, aby wszystkie składowe ceny zostały omówione przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dzięki temu, klient uniknie przykrego zaskoczenia, z powodu dodatkowych kosztów, których nie brał pod uwagę podczas planowania wydatków.