Wybieramy rolety na nasze poddasza

Stanowią też ciekawy element dekoracyjny praktycznie każdego wnętrza. Trzeba jednak pamiętać, że wybierając osłony okienne na poddasza, aby wybierać rozwiązania przygotowane specjalnie z myślą o oknach dachowych. Tutaj warto szczególną uwagę zwrócić na plisy i rolety dachowe. Przekonaj się, dlaczego.

Dlaczego poddasza są tak wymagające w przygotowaniu aranżacji?

Poddasza są coraz chętniej aranżowane jako sypialnie, gabinety czy nawet całe odrębne mieszkania w domach jedno i wielorodzinnych. Dzieje się tak dlatego, że pozwalają na urządzenie oryginalnych i nietuzinkowych pomieszczeń. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wymagają one wiele pracy, a także dopasowania poszczególnych elementów do nietypowych wymiarów wnętrz. Chodzi tutaj głównie o skosy, które często powodują konieczność zamawiania mebli pod wymiar, szczególnie takich jak regały czy szafy. Duże skosy wiążą się także z koniecznością wyboru specjalnie opracowanych osłon okiennych, gdyż tradycyjne rolety czy żaluzje mogą tutaj nie zdać egzaminu. Dlaczego? Ponieważ tkanina czy lamele bez prowadzenia bocznego będą znacznie odstawały od skrzydła okiennego, co może negatywnie wpłynąć na estetykę całej aranżacji okiennej. Do okien na poddaszu warto zatem wybrać produkty z prowadzeniem bocznym, a także pozbawione sznurków czy koralików do sterowania.

Rolety dachowe – poznaj nową odsłonę osłon okiennych

Rolety dachowe to pierwsza z propozycji, która idealnie sprawdzi się na poddaszach. Działają one na podobnej zasadzie jak klasyczne rolety. Jednak tutaj liczą się detale. Przede wszystkim rolety dachowe wyposażone są w prowadnice, pod którymi przesuwa się tkanina. Dzięki temu, nawet gdy okno jest uchylone, nie odstaje ona od niego. Kolejna różnica to system samoistnie podciągający roletę do góry. Nie ma tutaj zatem sznurka czy koralików, którymi steruje się położeniem tkaniny w klasycznych roletach. W produktach przeznaczonych do okien dachowych istnieje możliwość zablokowania położenia tkaniny na jednym z trzech poziomów. To pozwala na lepszą kontrolę tego, ile światła dostaje się do wnętrza pomieszczenia. Dodatkowo, rolety tego typu dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych. Można też wybrać rodzaj tkaniny, z jakiej będą wykonane.

Plisy dachowe – ciekawa propozycja do nowoczesnych aranżacji wnętrz

Drugą ciekawą propozycją są plisy do okien dachowych cenionego producenta, firmy Karnix. Ich konstrukcja znacznie różni się od tego, co jest znane z rolet. Tutaj materiał nie jest zwijany, a składany w „harmonijkę” od dołu i od góry. Taki sposób sterowania tkaniną jest niezwykle dogodny. Dlatego chętnie takie produkty są też wykorzystywane w pomieszczeniach znajdujących się na niższych kondygnacjach. Przykładowo, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, można zasłonić jedynie dolną część okna lub jego środek. Na poddasza polecane są szczególnie plisy z tkaniny metalizowanej, która chroni je przed przegrzewaniem się.