Wszystko o SCHUFA niemieckim odpowiedniku BIK-u

Zawierając umowę powinniśmy sprawdzić i upewnić się co do wiarygodności podmiotu, z którym chcemy ją podpisać. Nie inaczej postępują banki za zachodnią granicą rozpatrując wnioski o kredyt w Niemczech. Każdy potencjalny kredytobiorca sprawdzany jest w systemie SCHUFA. Co musisz o tym wiedzieć?

Co to jest SCHUFA?

SCHUFA to stowarzyszenie ochronne do spraw powszechnej ochrony kredytowej i jest firmą usługową, bez której szybkie i nieskomplikowane wykonywanie wielu operacji finansowych na terenie Niemiec byłoby niemożliwe. Dzięki temu podmiotowi zawieranie umów kredytowych, telekomunikacyjnych, leasingowych, czy nawet zakupy w markecie wysyłkowym, wymagają minimum formalności i biurokracji. Wszystko może zostać sprawdzone praktycznie od ręki, a umowa będzie podpisana w bardzo krótkim czasie.

Kto korzysta z SCHUFA?

Na rejestrze oferowanym przez SCHUFA opierają się między innymi Banki i Kasy Oszczędnościowe, podmioty handlujące przez Internet, czy dostawcy usług telekomunikacyjnych. Kontrahenci SCHUFA przekazują do niej wymagane dane, ta z kolei w słusznym interesie może udzielić ich, za odpowiednią opłatą, innym kontrahentom. Słuszny interes rozumiany jest jako sytuacja gdy jakaś firma swoją usługę świadczy przed otrzymaniem za nią zapłaty, co wiąże się ryzykiem finansowo-ekonomicznym.

Kiedy trafisz do SCHUFA?

Informacje do SCHUFA podają współpracujący z nim kontrahenci. Zawierając umowę np. z siecią komórkową, czy biorąc kredyt w Niemczech firma z którą zdecydowaliśmy się współpracować prosi SCHUFA o nasze akta, ale też oddaje do systemu informację związaną z przebiegiem przeprowadzanej właśnie transakcji. Co istotne w SCHUFA są tylko osoby, które podpisały na to zgodę, ale bez niej niemożliwe byłoby zrobienie w Niemczech większości rzeczy związanych z finansami. Praktycznie, rzecz biorąc jest tam więc każdy, kto podpisał klauzulę SCHUFA przy zawieraniu jakiekolwiek umowy.

Kredyt w Niemczech, bez historii w SCHUFA?

Banki niemieckie w pierwszej kolejności opierają się na systemie SCHUFA sprawdzając wiarygodność kredytobiorców. Warto więc zadbać o swoją historię kredytową i uzbierać w systemie jak najwięcej punktów. Co jednak, kiedy planujemy pożyczkę w niemieckim banku, a tak się złożyło, że nie zawarliśmy dotąd żadnej umowy, przez którą trafilibyśmy do rejestru? Nie martw się. Jeszcze nie wszystko stracone. SCHUFA ma podpisaną umowę z polskim BIK-iem. W przypadku, gdy spełniasz inne warunki do udzielanie pożyczki, bank w którym starasz się o finansowanie określi Twoją wiarygodność z pomocą swojego polskiego partnera.