Wszystko o norweskim rynku pracy

Wyjeżdżając do pracy do Norwegii, warto dowiedzieć się, jakie są warunki pracy i na jakiej zasadzie działa zwrot podatku z Norwegii. Pamiętajmy, że jeżdżenie do obcego kraju bez rozeznania może być kłopotliwe, dlatego zanim podejmie się taką decyzję, warto poszukać informacji.

Kto znajdzie pracę w Norwegii?

Norwegia to kraj, w którym pracę znajdą dobrze wykwalifikowani pracownicy, tacy jak informatycy, lekarze, pielęgniarki czy inżynierowie. Ze względu na wysoki standard życia i wiele inwestycji, zwłaszcza w przemysł naftowy, Norwedzy bardzo chętnie zatrudniają fachowców z wyższym wykształceniem i ze znajomością języków. Nie znaczy to jednak, że ktoś, kto nie ma wyższego wykształcenia, nie znajdzie pracy. Jeśli ma się fach w ręku, zostanie zatrudniony, ponieważ w Norwegii rośnie zapotrzebowanie na budowlańców, stoczniowców, pracowników przetwórni czy zbrojarzy. Najważniejsze, by znać się na swojej pracy i znać chociaż język angielski.

Zwrot podatku z Norwegii

Wracając do kraju z Norwegii, oczywistym jest, że oczekuje się zwrotu podatku. Na szczęście, zwrot podatku z Norwegii jest możliwy, ale tylko jeśli pracowało się tam legalnie. Norwegia to kraj o wysokim standardzie i najprawdopodobniej i tak, jako obcokrajowiec, nie znajdzie się tam nielegalnej pracy. Procedura związana ze zwrotem podatku z Norwegii może być skomplikowana, dlatego warto jest poszukać stron internetowych czy firm, które zajmują się zwrotem podatku z Norwegii. Dzięki temu oszczędzimy sobie kłopotu i nie będziemy musieli martwić się, że pomyliliśmy się w dokumentach i nie otrzymamy zwrotu.

Życie w Norwegii

Zarobki w tym kraju są bardzo wysokie, ale wraz z wysokimi zarobkami, idą, niestety, wysokie koszty utrzymania. Także podatki, nazywane składkami, nie należą do najniższych i mamy obowiązek je płacić. Musimy także pamiętać o rozliczeniach podatkowych; jeśli się nie rozliczymy, norweski urząd zrobi to za nas, ale ominie nas wiele ulg i możliwe jest, że poniesiemy koszty rozliczania przez urząd. Jeśli będziemy przebywać w Norwegii krócej, niż dwa lata, będzie przysługiwać nam ulga podatkowa.