Wszystko co powinieneś wiedzieć przed zakupem kominka domowego

Decyzja kupna i wybór odpowiedniego kominka domowego bardzo często okazuje się być wcale nie takim prostym wyzwaniem. Dzieje się tak ponieważ aktualnie na rynku kominkowym do dyspozycji mamy naprawdę wiele różnych rozwiązań. Właśnie z tego względu powinieneś dokładnie przemyśleć różne aspekty, które zdecydowanie wpłyną na Twoją ostateczną decyzję. Postaramy się tutaj rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości związane z tym wyborem. Dowiesz się tutaj wszystkiego co powinieneś wiedzieć przez zakupem kominka domowego.

Jaka funkcja kominka

Na pierwszym miejscu powinieneś zastanowić się jaką funkcję ma dla Ciebie pełnić Twój nowy kominek domowy. To pozwoli na szybkie odrzucenie wielu zbędnych dla Ciebie rodzajów kominka. Jeżeli jest to funkcja estetyczna to lepszym wyborem będzie dla Ciebie biokominek, kominek elektryczny czy kominek gazowy. Zastanowić się możesz również nad kominkiem z wkładem stalowym. Jest on prosty i elegancki, dzięki czemu świetnie prezentuje się w wielu różnych aranżacjach, a przy tym generuje sporo dodatkowego ciepła dla Twojego domu. Sprawdź te kominki (w Śląsku).

Liczy się dla Ciebie funkcjonalność? Wówczas możesz zdecydować się właśnie na kominek zamknięty z dodatkowymi systemami grzewczymi. Mowa tutaj o płaszczu wodnym lub systemie DGP. Pozwolą one na skuteczne dogrzanie wielu pomieszczeń jednocześnie. Brzmi świetnie? Nie tak prędko! Taka inwestycja wiąże się z potrzebą dodatkowych remontów, które nieraz rodzą się w cale nietanie tereny budowy. Dodatkowo potrzebny technologiczne nie pozwalają na montaż takich rozwiązań w każdym miejscu, dlatego najczęściej jest tutaj niezbędna konsultacja z odpowiednim ekspertem.

Moc kominka domowego

Chyba najważniejszym parametrem, który będzie bezpośrednio wpływał na nasze zadowolenie z montażu kominka domowego jest moc grzewcza wkładu. Jego dokładne wyliczenie jest niezwykle skomplikowane – na obliczenia wpływa bowiem wiele czynników takich jak usytuowanie domu, nasłonecznienie, wielkość pomieszczenia i dużo innych. Wyliczenie dokładnego parametru jest po prostu niemożliwe – dlatego właśnie lepiej zostawić to fachowcom.

Warto jednak wspomnieć, że większa moc grzewcza będzie wpływać bezpośrednio na cenę takiego urządzenia.

Jak skutecznie i ekologicznie palić w kominku?

Jest to bardzo ważna kwestia, z którą zdecydowanie powinieneś się zapoznać przed montażem swojego kominka. Ilość wydobywających się zanieczyszczeń do środowiska można bezpośrednio ograniczyć poprzez odpowiedni sposób palenia w palenisku. Przede wszystkim powinniśmy układać większe szczapy drewna na samym dole, idąc do coraz to mniejszych ku górze. Ogień rozpalamy od góry – a nie tak jak klasycznie od dołu. Wówczas ogień będzie palił się równomiernie, a ilość spalin ograniczy się do absolutnego minimum. Korzystnie wpłynie to również na nasz układ kominowy, który będzie wymagał znacznie rzadszego czyszczenia.

Mamy nadzieję, że skutecznie przytoczyliśmy Ci podstawowe zagadnienia związane z kominkami domowymi. Jeżeli chcesz być naprawdę bezpieczny swoich decyzji i wyborów w tym zakresie – koniecznie skonsultuj się z odpowiednim specjalistą.