Wosk ortodontyczny – dlaczego warto go używać? Wyjaśniamy!

Wosk ortodontyczny – dlaczego warto go używać? Wyjaśniamy!

Najbardziej skutecznym sposobem na poradzenie sobie z wadami zgryzu jest założenie stałego aparatu ortodontycznego. Zanim jednak będziesz mógł w pełni cieszyć się swoim nowym uśmiechem z idealnie równymi zębami, będziesz musiał zmierzyć się z nieprzyjemnym problemem podrażnień w jamie ustnej, wywołanym przez aparat. Jak sobie z tym poradzić? Rozwiązaniem jest wosk ortodontyczny. Więcej informacji o jego przydatnych właściwościach znajdziesz w dalszej części naszego dzisiejszego artykułu.

Wosk ortodontyczny – czym jest?

Na początku przygody z noszeniem stałego aparatu ortodontycznego, oprócz licznych korzyści, możesz spodziewać się niestety także i pewnych negatywów. Będą to wszelkiego rodzaju podrażnienia jamy ustnej – małe ranki, zadrapania czy łagodne stany zapalne dziąseł, które wywołały poszczególne elementy aparatu. Zwykle winowajcami są jego zamki i pierścienie. Podrażnienia śluzówki mogą być naprawdę dokuczliwe – powodują ból, przeszkadzają w jedzeniu lub są bezpośrednią przyczyną dyskomfortu. Niestety na dłuższą metę mogą powodować również poważne stany zapalne. Czy istnieje jakieś rozwiązanie tego przykrego problemu? Owszem! Pomocny może okazać się wosk ortodontyczny.

Ten preparat stomatologiczny ma za zadanie złagodzić objawy dyskomfortu, sięgając do źródeł problemu. Nałożony na elementy aparatu powodujące podrażnienia, tworzy wokół nich specjalną warstwę ochronną. Ma ona za zadanie zapobiegać dalszemu drażnieniu śluzówki oraz złagodzić ból i dyskomfort. Wosk utrzymuje się na swoim miejscu przez kilka godzin. W ciągu dnia – podczas mówienia oraz jedzenia – może się jednak zetrzeć. W razie potrzeby preparat możesz nakładać nawet do kilku razy dziennie. Jest on w pełni bezpieczny dla zdrowia, a jego połknięcie nie powoduje żadnych nieprzyjemnych skutków. W jego skład wchodzą bowiem takie substancje, jak mikrokrystaliczny wosk, oleje parafinowe lub wazelina. Produktu można się łatwo pozbyć podczas zwykłego mycia zębów szczoteczką.

Jak używać wosku ortodontycznego?

Wosk ortodontyczny sprzedawany jest w formie pasków lub rulonów umieszczonych w plastikowym opakowaniu. Dostępny jest w dwóch wariantach: zapachowym lub bezzapachowym. Oba rodzaje nakłada się na aparat tak samo. Na początku należy osuszyć miejsce, w którym chce się nakleić wosk. Następnie kawałek produktu odrywa się od reszty i wyrabia palcami. Pod wpływem ciepła wosk daje się uformować w kulkę. To właśnie ją należy przykleić w drażniące miejsce i gotowe! Skuteczna ochrona jamy ustnej zapewniona!