Nietrzymanie moczu uchodzi za jedną z najczęstszych przypadłości, z jakimi spotykają się osoby w starszym wieku, kobiety, które urodziły dzieci naturalną metodą oraz te, które zbliżają się do okresu menopauzy. Problem ten zdarza się również u osób, które doświadczyły ciężkiego uszczerbku na zdrowiu psychicznym – nietrzymanie moczu może stanowić reakcję na stres czy traumatyczne wydarzenie z przeszłości. Pacjenci rzadko dzielą się swoimi objawami z lekarzem prowadzącym, ponieważ uważają to za wstydliwy temat. Sporą pomocą stają się wtedy wkładki urologiczne, które można nabyć w drogeriach i aptekach bez recepty.
Typy nietrzymania moczu
Medycyna wyróżnia kilka rodzajów tego schorzenia. Pierwszy z nich to wysiłkowe nietrzymanie moczu, który charakteryzuje się wyciekiem moczu w różnych ilościach podczas prostych czynności (kaszel, kichnięcie, wysiłek fizyczny). Na ten typ choroby najbardziej narażone są osoby starsze, ludzie z nadwagą i schorzeniami na tle neurologicznym. Drugi rodzaj to naglące nietrzymanie moczu – występuje u kobiet, które mają nadwrażliwy pęcherz, cierpią na cukrzycę lub biorą leki mające wpływ na działanie nerek. W konsekwencji tego mocz może wyciec nagle. Ostatni typ nietrzymania moczu pochodzi z przepełnienia i może dotknąć każdego, kto zbyt długo będzie zwlekać z wizytą w toalecie.
Jakie wkładki urologiczne wybrać?
Odpowiednio dobrane wkładki urologiczne powinny być dostosowane do naszego schorzenia oraz budowy ciała. W ofertach firm zajmujących się ich produkcją możemy znaleźć wiele rodzajów tych artykułów sortowanych wedle kryteriów: płeć (wkładki dla panów wykonuje się z ciemniejszych materiałów), poziom chłonności, wielkość wkładki lub podpaski. Wszystkie są wykonywane z miękkiego i chłonnego tworzywa, które odpowiada za dyskretne wchłanianie wyciekającego moczu. Wkładki posiadają również rozciągliwe gumki umiejscowione na ich krawędziach, które gwarantują dopasowanie się do indywidualnej budowy anatomicznej pacjenta. To sprawia, że są one prawie niewyczuwalne i niewidoczne, a tym samym zapewniają komfort. Spory wybór wkładek posiada firma TENA, która ma swój sklep internetowy, skąd możemy dyskretnie zamówić artykuły do domu. Jeśli nie jesteśmy pewni, możemy skorzystać z opcji bezpłatnych próbek.
Wkładki czy podpaski?
Specjaliści radzą, by podpaski wykorzystywać jedynie podczas menstruacji. Mają grubszą powłokę i mogą być przez to mniej wygodne. Wkładki urologiczne są dogodniejsze ze względu na cieńszy materiał i specjalne powłoczki neutralizujące nieprzyjemne zapachy. Jeśli nasze problemy z nietrzymaniem moczu są sporadyczne, zdecydowanie lepiej skorzystać z wkładek.
Wkładki urologiczne dla dzieci?
Dzieci z niepełnosprawnością oraz te, które mimo upływu czasu wciąż mają problem ze wstaniem do toalety w nocy, mają swoją specjalną linię wkładek. Artykuły higieniczne dostosowane do najmłodszych ma w swojej ofercie firma SENI. Dla starszych dzieci proponuje się odpowiednie prześcieradła, które mogą pomóc w walce z moczeniem nocnym wynikającym nie tylko z fizycznych, ale również psychicznych problemów dziecka.