Wizyta adaptacyjna u dentysty – kiedy ją zaplanować?

Wizyta adaptacyjna u dentysty – kiedy ją zaplanować?

Wizyty u dentysty budzą lęk u wielu osób dorosłych, a co dopiero u dzieci. Właśnie dlatego poleca się odbywanie z dziećmi tak zwanych wizyt adaptacyjnych u dentysty. Na czym polega tego typu wizyta i w którym momencie warto się na nią zdecydować? Dlaczego jest tak ważna?

Czym jest wizyta adaptacyjna?

Wizytą adaptacyjną nazywa się pierwsze odwiedziny malucha u dentysty. Podczas tej wizyty nie wykonuje się żadnych zabiegów. Często dzieci biorące w niej udział są na tyle małe, że nie mają jeszcze nawet dobrze rozwiniętych zębów mlecznych, więc i tak nie byłoby czego leczyć. Podczas tej wizyty dentysta dla dzieci przedstawia maluchom specyfikę swojej pracy, pokazuje narzędzia oraz przedstawia najważniejsze zasady dotyczące higieny jamy ustnej.

Dentysta dla dzieci nie taki straszny

Głównym celem wizyty adaptacyjnej jest oswojenie malucha z gabinetem. Chodzi o to, aby miejsce to nie wydawało mu się straszne. Dlatego ważne jest, aby podczas pierwszej wizyty dziecko odczuwało pozytywne emocje. Dzięki temu zacznie pozytywnie kojarzyć gabinet dentystyczny i nie będzie się go bało. Ponadto wizyta adaptacyjna ma na celu nauczenie dziecka, że dbanie o zęby jest ważne.

Niewątpliwie podczas wizyty adaptacyjnej dentysta dla dzieci powinien rozmawiać również z rodzicami, ponieważ wizyta ta jest też dla nich. Chodzi o to, aby przeszkolić rodziców w kwestii higieny jamy ustnej u dzieci.

Kiedy pierwsza wizyta?

Zastanawiasz się, kiedy powinna się odbyć pierwsze wizyta u dentysty dla dzieci? Najczęściej mówi się o okresie pomiędzy 1 a 2 rokiem życia. Wydaje się, że to bardzo wcześnie, w końcu dziecko po kilku latach może zupełnie nie pamiętać tej wizyty. Niemniej nie musi być jej świadome, aby zostały w nim pozytywne skojarzenia i odczucia. Poza tym po upływie kilku lat, gdy dziecko jest już bardziej świadome, jak najbardziej można powtórzyć wizytę adaptacyjną. Jest to dobre rozwiązanie, dzięki któremu dziecko nie będzie unikać gabinetów dentystycznych i zadba odpowiednio o higienę jamy ustnej.