Wiosenne porządki na balkonie

Jeśli chcemy, aby nasz balkon powalał pięknem roślin latem, musimy odpowiednio wcześnie na wiosnę zabrać się za odpowiednie prace porządkowe na balkonie. Mimo, że w kalendarzu jeszcze zima, to wysokie jak na luty temperatury skłaniają do działania.

W tym celu oczywiście należy najpierw wszystko przygotować, wysprzątać powierzchnie, wyczyścić stare donice i skrzynie, zakupić nowe, jeśli jest taka potrzeba oraz nabyć odpowiednią ziemię, nasiona i sadzonki. Dobrze też zapoznać się z wymaganiami gatunków roślin, które chcemy tego roku mieć na naszym balkonie.

Zanim jednak nasze letnie kwiaty wyrosną i zakwitną, warto przyozdobić nasz balkon w nieco inny sposób. Możemy np. pokusić się o stworzenie prawdziwie wiosennej kompozycji. Wystarczy wysadzić rośliny wczesnowiosenne, które są dość odporne na przymrozki, np. przylaszczki, krokusy, konwalie, pierwiosnki, bratki czy wrzośćce.

Dzięki nim nawet mieszkając w dużym mieście poczujemy się choć przez chwile jak na łonie natury. Przyroda obudzona do życia może dodać nam trochę energii i entuzjazmu w tym trudnym, przesileniowym okresie. Nie należy przesadnie zwlekać, ponieważ nawet z nawrotem chłodów możemy sobie poradzić przykrywając roślinki na noc włókniną lub zabierając je do cieplejszego pomieszczenia.

Jeśli chodzi o najodpowiedniejszą porę na zakładanie balkonowego ogródka, już pod koniec kwietnia możemy wysiewać niektóre gatunki, a zupełnie spokojnie w połowie maja, ponieważ zazwyczaj po tym czasie nie zdarzają się już przymrozki. Warto wziąć pod uwagę, że im wcześniej zabierzemy się za sadzenie i sianie kwiatów, tym szybciej nam zakwitną i będą cieszyć nasze oczy. Oczywiście nie można popadać w skrajności i należałoby jednak zaczekać, aż śnieg stopnieje, ale na ogół instynktownie czujemy, kiedy jest odpowiedni czas. Dobrą metodą jest też początkowe trzymanie kiełkujących kwiatów w domu w czasie, kiedy na zewnątrz jest jeszcze za zimno. Potem należy je hartować i stopniowo przyzwyczajać do chłodniejszego powietrza. Jeśli jednak mamy wątpliwości, zawsze możemy poszukać informacji w kalendarzu ogrodniczym, poradniku na ten temat lub po prostu zapytać w odpowiednim sklepie.