Weekend z dziećmi w Rybniku – zobacz, dlaczego warto!

Weekend z dziećmi w Rybniku – zobacz, dlaczego warto!

Rybnik nie jest tak znanym miastem turystycznym, jak Kraków, Katowice czy Częstochowa. Jak się jednak okazuje, Rybnik to dobre miejsce do życia pod wieloma względami. Są tu dobre szkoły, placówki medyczne, a rynek pracy ma wiele do zaoferowania osobom o różnym wykształceniu i doświadczeniu. A co z rozrywką dla dzieci? Poznajmy kilka najciekawszych atrakcji!

Rybnik – region atrakcyjny turystycznie?

Powyższe pytanie może się nasuwać osobom, które Górny Śląsk kojarzą jedynie z przemysłem, kopalniami, a co za tym idzie z silnie zanieczyszczonym powietrzem. Warto jednak odejść od tych stereotypów! Jak podają wiadomości Rybnik opublikowane na rybnickim portalu informacyjnym, miasto to może pochwalić się ciekawą historią, zabytkami, a także licznymi terenami zielonymi i dużym zalewem. W tym artykule postaramy się jednak skupić na tym, co najmłodsi mogą robić podczas weekendowego wypadu do Rybnika. 

Park tematyczny nad Nacyną

Park zajmuje powierzchnię ok. 2,5 hektara, na której znajdują się urządzenia eksperymentalne, ogrody-kolekcje, place zabaw z elementami wspinaczkowymi, wielofunkcyjne boisko, mała architektura oraz place, utwardzone ścieżki i mostek nad rzeką. Dzieci największą frajdę na pewno będą mieć z możliwości sprawdzenia, jak działa kalejdoskop, telegraf, kołyska Newtona, Fletnia Pana czy tarcze Newtona. Po licznych ścieżkach możemy przemieszczać się pieszo, na hulajnodze lub rowerem. 

Park linowy i kolej wąskotorowa

Kolejnym miejscem, które może przyciągnąć młodsze i starsze dzieci, jest park linowy znajdujący się na terenie stacji kolei wąskotorowej. Można więc połączyć tu zwiedzanie kilku atrakcji naraz. Trasa parku składa się z 12 przeszkód linowych zainstalowanych na wysokości od dwóch do trzech metrów nad ziemią. Swoich sił mogą tu próbować już nawet trzylatki. Co ważne, instalacje spełniają konieczne normy bezpieczeństwa oraz zostały zbudowane z poszanowaniem istniejącego już w tym miejscu drzewostanu.

A co możemy zobaczyć na terenie zabytkowej stacji kolei? Największą atrakcją w tym miejscu są unikatowe lokomotywy i wagony, przejazd drezyną, interaktywne muzeum kolejnictwa oraz oczywiście przejazd kolejką wąskotorową.  

Słoneczna wyspa w Marklowicach

Jeśli jesteśmy już przy temacie aktywności na świeżym powietrzu, to odjeżdżając kawałek od Rybnika w stronę Marklowic, nie da się nie zauważyć tzw. Słonecznej wyspy. Jest to miejsce wykonane z myślą o najmłodszych i ich rodzicach. Dzieci mogą tu skorzystać ze ścianek wspinaczkowych, mostku z wyspą, licznych huśtawek, zamków, lin czy fontann. Po wspólnej zabawie wszyscy mogą nabrać sił w miejscowej pizzerii.

Tężnia solankowa

Gdzie na Śląsku powietrze jest najlepszej jakości? Oczywiście w okolicach bardzo popularnych tężni solankowych! Rybnik może pochwalić się własną, której molo i ścieżki wokół niedawno odnowiono. Na ławeczkach możemy odpocząć i poczytać dostępne w tym miejscu książki, a w upalne dni zjeść pyszne lody. 

Kinder klub

Największy problem z zapewnieniem atrakcji dzieciom jest wtedy, gdy pogoda za oknem nie zachęca do spacerów. Co w takich sytuacjach ma do zaoferowania Rybnik? Jedną z propozycji jest któraś z licznych sal zabaw, na przykład ta o nazwie Kinder klub. Dzieci mają tu do dyspozycji zabawki, łamigłówki, a nawet instrumenty muzyczne. Atrakcyjność miejsca podnosi labirynt, w którym najmłodsi znajdą przeszkody, ruchome kładki, zjeżdżalnie i baseny wypełnione piłeczkami. W tym czasie rodzice mogą obserwować dzieci, relaksując się przy kawie. 

Kino

Na wieczór możemy zaplanować seans filmowy organizowany przez którąś z sal kinowych znajdujących się w Rybniku. Multikino oraz Cinema City znajdują się w galeriach handlowych więc przy okazji możemy zrobić zakupy lub zjeść coś dobrego w znajdujących się tu restauracjach i kawiarniach. Jeżeli jednak jesteśmy zwolennikami czegoś bardziej kameralnego, wiele do zaoferowania ma Teatr Ziemi Rybnickiej. Przy dobrym planowaniu lub odrobinie szczęścia załapiemy się na spektakl, koncert lub inne wydarzenie zorganizowane z myślą o dobrej zabawie dla całej rodziny.