Papier kojarzy nam się z materiałem delikatnym oraz lekkim i jest to oczywiście skojarzenie słuszne, ale w kontekście pojedynczych kartek i arkuszy. Zbiory książek, tek i segregatorów zapełnionych dokumentami, czy podobne zbiory papierowych elementów ważą swoje. Jak w tym kontekście bezpiecznie organizować zbiory książek w bibliotece, czy dokumentów w firmie?
Nie taki papier lekki…
Zanim przejdziemy do tematu bezpiecznej organizacji książek i dokumentów, opowiedzmy co nieco o masie (potocznie ciężarze) papieru. Parametr ten nazywamy gramaturą papieru i wyrażamy w gramach na metr kwadratowy. Na gramaturę papieru ma wpływ grubość i wolumen, czyli objętość jednego grama masy wytworu papierniczego. Nie bawiąc się jednak dalej w fizykę, matematykę i papiernictwo, przytoczmy obrazowo: ryza, 500 stron papieru A4 o przeciętnej gramaturze 80 g/m2, waży około 2,5 kilograma! A przecież książki i dokumenty to nie sam cienki papier; zasoby bibliotek, dokumentacyjnych zapleczy, archiwów, urzędów itd. muszą być naprawdę solidnie zorganizowane, dosłownie i w przenośni…
Przykład solidnej organizacji przestrzennej – stalowe regały śrubowe
W organizacji dużych przestrzeni, o których mówimy, ale zresztą nie tylko takich, najlepiej stawiać na rozwiązania systemowe. Zastosowanie odpowiednio dobranych rozwiązań systemowych pozwala po prostu dokładnie wypełnić przestrzeń i zachować porządek pod każdym względem. O przykładzie solidnej organizacji przestrzennej w formie stalowych regałów opowiedzieli nam przedstawiciele Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych „RODŁO” Spółka z o.o. z Bytomia. Prostą, a przy tym naprawdę interesującą propozycją są regały śrubowe wykonane z blachy stalowej malowanej proszkowo na kolor szary, opcjonalnie też biały, niebieski, żółty lub ocynkowane. To funkcjonalne i estetyczne regały magazynowe śrubowe, które z łatwością można łączyć w szeregowe systemy. Powstałe konstrukcje są stabilne, a obciążenie jednej półki to aż 40-70 kg.
Na koniec warto też wspomnieć o prostocie montażu, która przecież ma dla nas znaczenie. W przypadku tych regałów możemy mówić o montażu w kilku krokach. W zestawie regału śrubowego dostajemy kątowniki, półki, śruby montażowe i nóżki z tworzywa, które zapobiegają porysowaniu podłogi. Do tego instrukcja i to wszystko! W kątownikach znajdują się liczne otwory, co pozwala na dowolny wybór odstępów między półkami. Na tylnej stronie regału mamy też otwory pozwalające na przykręcenie całej konstrukcji do ściany. Naszym zdaniem to bardzo dobre rozwiązanie.