W jaki sposób działa odkurzacz bezworkowy?

Odkurzacze bezworkowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. To bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie oszczędności, porządek oraz prawdziwe wybawienie dla alergików. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób działa takie urządzenie oraz przedstawiamy wszystkie zalety związane z jego użytkowaniem.

Jak działa odkurzacz bezworkowy?

Sprzęt bezworkowy określany jest również mianem urządzenia cyklonowego. Dlaczego? Wszystko to ze względu na zasadę działania mechanizmu odkurzacza. Odkurzacz zasysa powietrze razem z kurzem i innymi zanieczyszczeniami, które spotka na swojej drodze. Następnie wpada do zbiornika, gdzie jest wprowadzany w ruch wirowy, tak jak to jest w cyklonie, który występuje w przyrodzie. Cyklon generuje dużą siłą odśrodkową, co w połączeniu z grawitacją wywołuje opadanie zanieczyszczeń na dno pojemnika. Filtr piankowy dba aby nic się nie przedostało, dalej, do silnika, a następnie umieszczone we wnętrzu odkurzacza filtry EPA lub HEPA skutecznie filtrują wcześniej pochłoniętą zawartość. Na zewnątrz wydostaje się jedynie oczyszczone powietrze. Zanieczyszczenia zostają natomiast w specjalnym pojemniku wielokrotnego użytku.

Zalety odkurzacza bezworkowego

Rozwiązanie cyklonowe jest sprawdzone i skuteczne. Jeżeli chcesz poznać niezależny ranking odkurzaczy bezworkowych, możesz łatwo znaleźć go w Internecie. Niezaprzeczalnie ogromną zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności zakupu worków. To bardzo dobra opcja dla osób zapominalskich, które nie zawsze trzymają schowany worek na zapas. Dodatkowo współczynnik reemisji kurzu często bywa mniejszy niż w przypadku odkurzaczy workowych. Dodatkowo warto wiedzieć, że siła ssąca tego urządzenia jest utrzymywana cały czas na tym samym poziomie. Oznacza to, że nie zmaleje w przypadku napełniania pojemnika kurzem i zanieczyszczeniami, tak jak to często bywa w modelach workowych. Warto również zwrócić uwagę na fakt, jakim jest prosta konstrukcja i poręczność, którą odczuwa się podczas pracy. Pojemnik może być opróżniany w każdym momencie, nawet w połowie odkurzania. To ogromne ułatwienie, które jest chwalone przez klientów – przydatne zwłaszcza gdy przez nieostrożność zassamy jakąś ważną i cenną rzecz, ponieważ można ją wyjąć natychmiast ze zbiornika. W modelu workowym niestety najprawdopodobniej trzeba by było rozciąć cały worek.

Zasada pracy odkurzacza bezworkowego nie jest niczym skomplikowanym. Zastosowanie podstawowych praw fizyki pozwoliło na stworzenie bardzo skutecznego mechanizmu. Decydując się na taki zakup można zauważyć różnicę w usuwaniu kurzu, jak również odetchnąć pełną piersią, szczególne w przypadku alergii. Sam sprzęt cieszy się natomiast uznaniem i jest powszechnie chwalony przez osoby, które go zakupiły. Jeżeli więc masz możliwość skorzystania z tej opcji, koniecznie ją wypróbuj. Jesteśmy pewni, że nie będziesz tego żałować!