Unikatowa wytrzymałość ceramiki artystycznej bolesławiec

Ceramika bolesławiecka od wielu lat, potrafi zachwycać swoją oryginalnością. Ma obecnie wiele milionów miłośników w obrębie całego świata. Te piękne naczynia stanowią jedne z najlepiej rozpoznawalnych produktów na terenie Polski. Wytwarza się je w zakładach bolesławieckich, a sama procedura powstania ceramiki przebiega z dbałością o najmniejsze szczegóły – ceramika z bolesławca, identycznie jak wiele lat temu, ciągle są ręcznie zdobione.

Ceramika bolesławiecka od wielu lat, potrafi zachwycać swoją oryginalnością. Ma obecnie wiele milionów miłośników w obrębie całego świata. Te piękne naczynia stanowią jedne z najlepiej rozpoznawalnych produktów na terenie Polski. Wytwarza się je w zakładach bolesławieckich, a sama procedura powstania ceramiki przebiega z dbałością o najmniejsze szczegóły – ceramika z bolesławca, identycznie jak wiele lat temu, ciągle są ręcznie zdobione. W jaki dokładnie sposób powstają te oryginalne wyroby? Niewiele osób zna historię ceramiki bolesławiec, a jest ona wyjątkowa – sięga bowiem czasów średniowiecznych. I to w niej ukrywa się tajemnica powstających zdobień, które zachwycają po dziś dzień. Wszystko rozpoczęło się, kiedy wiele wieków temu odkryto duże pokłady ceramicznej glinki niedaleko Bolesławca. Z takiego materiału rzemieślnicy lokalni wytwarzali ręcznie solidne, wyjątkowe i po prostu piękne naczynia, które potrafiły zachwycić kupców pochodzących z innych krajów europejskich. Pomimo upływu wielu lat, obecnie całe zestawy oraz pojedyncze wyroby ciągle zdobywają rzesze miłośników.

Manufaktura bolesławiec – historia zdobienia

Do wieku XVIII naczynia ceramiczne powstające w Bolesławcu, odznaczały się kulistym kształtem i pokryte były skośnymi albo poprzecznymi paskami. Taka forma malowania, nazywana była wówczas żeberkowaniem. W następnych latach, doszło do pojawienia się zupełnie nowej metody zdobienia porcelany bolesławiec. Na naczynia w brązowym kolorze naklejano wykonaną z biskwitu, białą nakładkę. Za sprawą specjalnych matryc, na nakładach tych można było wyciskać różne wzory. Były to najczęściej motywy roślinne oraz zwierzęce. Pod koniec wieku XIX, w czasie produkcji rozpoczęto wykorzystanie glinki białej. W tym czasie zastosowano również po raz pierwszy metodę stempelkową, zaś najważniejszymi dekoracyjnymi motywami stały się pawie oczka, motywy secesyjne, jak również kropki.

Unikatowa wytrzymałość ceramiki artystycznej bolesławiec

Ceramika pochodząca z bolesławca popularność – poza pięknym wzornictwem i wartością artystyczną, zawdzięcza także czysto użytkowym właściwościom. Wzory oraz barwniki zabezpiecz się za pomocą warstwy szkliwa, dzięki czemu się nie ścierają, nie przebarwiają i nie blakną. Nie stanowią dla nich problemu kwasy owocowe, zarysowania czy wysokie temperatury, dlatego też ceramika ze sklepu w Bolesławcu, sprawdzi się idealnie w kuchni. Można ją bez przeszkód umieścić w piekarniku, czy też podgrzewać na niej jedzenie w kuchence mikrofalowej.

Oryginalny wygląd ceramiki

Dzisiaj, spora część produkcji ceramiki bolesławiec to nie tylko praktyczne naczynia, ale także typowo dekoracyjne artykuły. Za sprawą ręcznej techniki zdobień, wzory na wybranych elementach wykonuje się z dużą dokładnością. Dzięki czemu na powierzchni konkretnych produktów, może powstawać regularne wzornictwo, które odznacza się ponadprzeciętnym, oryginalnym wyglądem.

Manufaktura Bolesławiec – jak wygląda produkcja naczyń?

Ceramika Bolesławca wykonywana jest z naturalnych, kamionkowych złóż, które wydobywane są w dorzeczu Kwisy oraz Bobru. Naczynia te formuje się ręcznie, a następnie suszy i wstępnie wypala w temperaturze 800 stopni Celsjusza. Gdy są już wstępnie utrwalone, następuje etap robienia oryginalnych zdobień. Wszystko to przebiega ręcznie, zatem trudno jest zrobić dwa takie same naczynia. Dekoracje powstają z użyciem pędzla, jak i metodą stempelkową. Etap końcowy to zabezpieczenie dekoracji szkliwem, jak i ostateczne wypalanie, które przebiega w 1200 stopniach Celsjusza. Temperatura ta umożliwia idealne zabezpieczanie naczyń, sprawia, iż stają się one odporne na uszkodzenia i trwałe. Ponadto, sprawdzą się podczas zapiekania w piekarniku czy podgrzewania w kuchence mikrofalowej. Można bez przeszkód myć je w zmywarce. Należy mieć także na względzie, iż złoża naturalnej gliny kamionkowej stosowane podczas produkcji przyczyniają się do faktu, iż naczynia są w pełni ekologiczne, a przez to zupełnie nieszkodliwe dla naturalnego środowiska.

Obecnie, żebyśmy mogli cieszyć się tymi oryginalnymi produktami, nie musimy wybierać się aż do sklepu z ceramiką w Bolesławcu. Jeżeli chcemy kupić naczynia bolesławieckie wystarczy, iż wejdziemy na stronę internetową https://andyceramika.pl/. W tym sklepie, znajdziemy ofertę ponadczasowych wyrobów – talerzy, dzbanków, filiżanek czy kubków z Bolesławca. Jeśli dobrze trafimy, będziemy mogli skorzystać z promocyjnych cen na wyprzedaży ceramiki Bolesławiec. Wówczas opisywane produkty, możemy nabyć nawet o kilkadziesiąt procent taniej.