Atopowe zapalenie skóry to bardzo dokuczliwy problem, który daje się we znaki szczególnie małym dzieciom, które nie potrafią jeszcze zakomunikować dyskomfortu. Źródło problemów nie jest do końca jasne, ale wiadomo w jaki sposób łagodzić problem, by żyło się lepiej i łatwiej. Najbardziej charakterystyczne objawy to wysypka, męczący świąd oraz pieczenie. Jeśli zauważasz u swojego dziecka podobne objawy, nie lekceważ ich. Eliminowanie substancji drażniących z diety i otoczenia dziecka to na razie jedyny znany sposób na radzenie z AZS. Zadbaj o to, by w jadłospisie twojego dziecka znalazły się naturalne i jakościowe składniki, w szafie – wyłącznie ubrania z naturalnym składem, a w łóżeczku – pościel z naturalnych tkanin pochodzących z certyfikowanych upraw.
Problemy skórne u dzieci
Problemy skórne u dzieci są obecnie bardzo częstym problemem. Uporczywość objawów nie raz spędza sen z powiek rodziców. Skóra małych dzieci jest cieńsza od skóry osoby dorosłej i stanowi 20% jej grubości. Taką wrażliwość skóra zachowuje do mniej więcej 4-5 roku życia, kiedy wreszcie zaczyna dojrzewać. Komórki w skórze dziecka układają się przy tym luźno, co wpływa na jej barierę ochronną, która jest zdecydowanie bardziej ograniczona. Te wszystkie cechy młodej skóry sprawiają, że jest ona bardzo podatna na działanie czynników drażniących i alergenów. Odpowiedź immunologiczna może być kilkukrotnie bardziej intensywna niż u osoby dorosłej.
Skóra atopowa wymaga wyjątkowego traktowania. Charakteryzuje się ona uporczywą wysypką, powstawaniem ognisk odczynowych, łuszczeniem się naskórka. Objawom tym towarzyszy często nieznośny świąd, który po pewnym czasie przechodzi w ból. Takie objawy nie przechodzą samoczynnie, a długo nieleczone i nie eliminowane często zmieniają postać na znacznie bardziej agresywną. Jeśli takim symptomom dodatkowo towarzyszy alergia, tym bardziej i szybciej należy podjąć kroki, żeby pomóc dziecku w cierpieniu. Należy zaznaczyć, że nieleczona alergia skórna, zwykle przechodzi w alergię wziewną, a stąd już jeden krok do astmy oskrzelowej.
Wrażliwa skóra a tkaniny pościelowe
W przypadku skóry atopowej, czyli szczególnie wrażliwej, tkaniny pościelowe powinny być dobrze dobrane, zarówno pod kątem składu, jak i pochodzenia włókna. Pościel, podobnie jak ubranie mają bezpośredni kontakt ze skórą, a zatem bezpośrednio narażają ją na wszelkie podrażnienia. Z tego względu, ważne jest świadome kupowanie tkanin na ubranie, pościel i ręczniki. Umiejętne czytanie informacji na temat składu i pochodzenia włókna na metkach to klucz do sukcesu.
Kupując pościel dla dziecka, w pierwszej kolejności patrzymy na wzór tkaniny, kierując się aktualnymi trendami we wzornictwie. Rzadko kiedy czytamy metki, tymczasem to właśnie tam zawarte są podstawowe informacje na temat tkaniny, którą kupujemy z myślą o delikatnej skórze dziecka. Najbardziej zalecane włókna tkanin to naturalne, takie jak bawełna i wszelkie jej odmiany – flanela, wafel bawełniany, jersey bawełniany, czy muślin bawełniany. Unikaj syntetycznych dodatków, ponieważ nie przepuszczają powietrza i blokują jego właściwą cyrkulację. W efekcie, dziecko się poci i przegrzewa, a i tak już podrażniona atopowa skóra reaguje większą wrażliwością.
Znaczenie bawełny organicznej
Dla osób ze skórą wrażliwą, ze skłonnością do atopii, najbardziej polecaną tkaniną jest bawełna organiczna. W jej nazwie zawiera się informacja o jej pochodzeniu. Jej uprawa bowiem zakłada w pełni zrównoważony wzrost roślin bez użycia pestycydów i środków ochrony roślin. Wykazuje większą trwałość od bawełny uprawianej w sposób tradycyjny, i większą delikatność, co dosłownie czuć w dotyku. Różnicę czuć już przy pierwszym dotyku, jest to wynik używania chemikaliów do produkcji bawełny konwencjonalnej – ich pozostałości zostają na powierzchni włókien.