Tuja jako uniwersalny krzew do ogrodu

Tuja to roślina żywopłotowa, którą bardzo często można spotkać nie tylko w przydomowych ogrodach, ale też na terenach użyteczności publicznej. Ma ona wiele zalet, z czego do największych należy niska cena zakupu, łatwość uprawy oraz szybki wzrost. Nic dziwnego, że cieszy się ona sporą popularnością. Co sprawia, że jest ona tak uniwersalna i czemu warto ją sadzić?

Tuja, czyli żywotnik

Tuja nazywana jest fachowo żywotnikiem. To rodzaj roślin iglastych z rodziny cyprysowatych. W naturze jest rzadko spotykana. Jeśli już, to głównie w lasach na wilgotnych siedliskach.

Występuje w wielu odmianach, z czego bardzo dużą popularnością cieszą się żywotnik zachodni oraz żywotnik olbrzymi. To właśnie one są najczęściej uprawiane w Polsce, choć można się spotkać także z innymi gatunkami, jak również z odmianą mieszaną (żywotnik pośredni).

Niestety żywotnik zachodni uznawany jest za trujący dla ludzi i koni. Natomiast żywotnik olbrzymi dostarcza łatwego w obróbce trwałego drewna.

Dlaczego tuja jest rośliną uniwersalną?

Tuja ma wiele zalet. To między innymi:

  • ładny wygląd,
  • szybki i bujny wzrost (zaledwie kilka sezonów wystarczy do tego, by roślina dawała osłonę oraz cień),
  • niedrogi koszt zasadzenia (w porównaniu z innymi gatunkami),
  • doskonałe do przycinania (dobrze znoszą takie zabiegi pielęgnacyjne),
  • odporność na mróz (aczkolwiek należy dać im czas na mocne ukorzenienie się),
  • nadaje się do uprawiania w każdych warunkach i niezależnie od stanu gleby (pod warunkiem, że nie jest zupełnie jałowa).

Jako roślina zimozielona tuja jest chętnie sadzona w ogrodach. Często występuje w rzędach. Gdy się rozrasta, tworzy niejako drugie ogrodzenie, osłaniając przed wzrokiem wścibskich oczu i dając cień. Dlatego właściciele domów jednorodzinnych często decydują się na zakup tui, na przykład u takich dostawców jak Gospodarstwo Rolne Karolina Wyrzykowska Szkółka Drzew i Krzewów.

Tuje są stosowane w różnych celach. Jako rośliny bardzo uniwersalne, mogą pełnić funkcję zarówno dekoracyjną jak i funkcjonalną (m.in. żywopłoty). Choć trzeba o nie dbać (jak o każdą florę), to zaliczane są raczej do roślin „bezobsługowych”.

Przykładowa odmiana tui

Jedną z najlepszych stożkowych odmian żywotnika jest ta o wysokości docelowej 5 metrów, z pięknymi gałązkami o złotej barwie.

Mowa o odmianie Thuja occidentalis Golden Smaragd. To roślina prezentująca się zjawiskowo także zimą. Polecana do nasadzeń soliterowych, na żywopłoty nieformowane i do pojemników. W wieku 10 lat osiąga od 2 do 2,5 metra wysokości.