Top 5 powodów, dla których warto rozważyć zmianę biura rachunkowego z nowym rokiem

Top 5 powodów, dla których warto rozważyć zmianę biura rachunkowego z nowym rokiem

Współpraca z biurem rachunkowym jest bardzo korzystna dla każdego przedsiębiorcy. Przede wszystkim nie musi martwić się sprawami formalnymi, księgowymi i rachunkowymi, a także śledzić nowelizacji przepisów. To także oszczędność czasu i pewność, że wszystkie dokumenty są dobrze oznaczone i przygotowane, a księgi podatkowe i inne rozliczenia uzupełnione i sprawdzone.

Dlaczego nie trzeba trwać przy jednym biurze rachunkowym?

Zmiana biura rachunkowego może wiązać się z chęcią oszczędności. Oczywiście, usługi księgowe nie należą do bardzo drogich, ale nie są też tanie. Kiedy inflacja szaleje, wynagrodzenie minimalne jest regularnie podnoszone, a firma jest w coraz trudniejszej sytuacji finansowej, znalezienie tańszej księgowej jest bardzo przydatne. Jednak nie można popełnić popularnego błędu i zdecydować się na najtańszą z dostępnych na rynku opcji. Cena musi iść w parze z jakością. Nawiązanie współpracy z nowym miejscem często wiąże się z korzystniejszą ceną pakietu za pierwsze 3 czy 6 miesięcy.

Brak zaangażowania ze strony księgowych to także problem, szczególnie gdy w firmie pojawiły się mniejsze bądź większe problemy. Jeżeli kontrahenci nie płacą na czas albo w jednostce wystąpiły inne trudności, a księgowa nie wie, co z tym zrobić, czy nie jest zainteresowana pomocą to najwyższy czas zdecydować się na nowe biuro rachunkowe. Księgowa, jako osoba doświadczona i regularnie podnosząca swoje umiejętności powinna sama wyjść z inicjatywą i wskazać rozwiązanie danej sytuacji. Wiele biur współpracuje z kancelariami prawnymi albo radcami prawnymi, co pozwala uzyskać pomoc na najwyższym poziomie w krótkim czasie.

Nowe biuro rachunkowe to dobry pomysł, kiedy dotychczasowa księgowa nie spełniała wysokich standardów, a przy tym popełniała sporo błędów. Dobra księgowa, która cały czas dąży do poszerzenia swojej wiedzy to gwarancja owocnej współpracy na wiele lat, jednak w praktyce zdarza się to niezwykle rzadko. Aby upewnić się, że nowe biuro to dobre miejsce, trzeba sprawdzić, czy uzyskało ono certyfikat Ministra Finansów. Drugim ważnym czynnikiem jest ubezpieczenie OC. W trzeciej kolejności należy skontrolować, czy zatrudnione przez biuro osoby mają wymagane doświadczenie i umiejętności, a także czy nie wykazują problemów z nawiązaniem porozumienia i współpracy. Trzeba sprawdzić też zakres świadczonych usług i cennik.

Brak dostępu do dokumentów, trudności w nawiązaniu kontaktu, długie oczekiwania na wykonanie poleceń – to także przyczyny, które powinny skłonić przedsiębiorcę do zmiany biura rachunkowego.

Nowy rok to dla wielu przedsiębiorców czas podejmowania ważnych, nowych decyzji. Jedną z nich jest zmiana biura rachunkowego. Współpraca z nowym księgowym jest bardzo często zmianą na lepsze, szczególnie gdy umiejętności albo sposób prowadzenia księgowości wcześniejszych księgowych budził poważne wątpliwości. Jeśli szukasz oferty biura księgowego, wpisz w Google „profesjonalne biuro rachunkowe Wrocław” lub „księgowa Warszawa” i sprawdź, jak szeroka i różnorodna jest oferta usług księgowych. To takie proste, a nowe biuro zajmie się kompleksową obsługą firmy i świadczeniem usług na najwyższym poziomie.