
Nasz świat mocno przyspieszył w ostatnich kilku dekadach. Wiele rzeczy dzieje się bardzo szybko: zakłady pracy szukają sposobów na przyspieszenie produkcji, zwiększenie efektywności pracy, płynność przekazywania informacji, oraz sprawne procesy rekrutacyjne. Aby sprawnie i dobrze rekrutować, specjaliści od HR korzystają z nowoczesnych narzędzi, są nimi testy analityczne, które pozwalają błyskawicznie poznać kandydata do pracy. Czym cechują się testy psychologiczne online?
Testy psychologiczne w praktyce
Wszystkich, którzy mają obawy przed przystąpieniem do testów psychologicznych, możemy uspokoić – to nie takie straszne, jak mogłoby się wydawać. Testy te mają zwykle na celu przybliżyć rekruterom naszą osobę z nieco innej, bardziej obiektywnej perspektywy. Do rąk psychologa trafiają odpowiedzi na kilkadziesiąt, a nierzadko nawet kilkaset pytań, które uzupełniamy, np. zdalnie na własnym komputerze. Testy psychologiczne online (https://hr24.com.pl) są wygodne i szybkie dla obu stron. Kwestionariusz nie zawiera pytań dyskryminujących, intymnych ani osobistych. Wszystkie odpowiedzi są prawidłowe, a jedyną zasadą podchodzenia do takich testów jest przemyślane i sumienne odpowiadanie na pytania.
Testy psychologiczne powinno traktować się w ujęciu korzyści, a nie przeszkody dla kandydata. W trakcie kilku spotkań rekrutacyjnych lub rozmów telefonicznych mamy nikłe szanse pokazać się ewentualnemu pracodawcy z najlepszej strony. Testy kompetencji i testy osobowości to najpopularniejsze testy do szybkiego poznania mocnych i słabych stron naszego charakteru. Nawet jeśli dany proces rekrutacyjny nie okaże się sukcesem, kandydat przynajmniej dowie się do jakiej pracy się nadaje – a to kolejny atut w przyszłości!
Test psychologiczny – czy zawsze jest prowadzony dobrze?
Warto wiedzieć, że testy psychologiczne są opracowywane i dostarczane przez wyspecjalizowane firmy. Na Polskim rynku warto wyróżnić np. HR24.pl. Przygotowanie pytań, klucza odpowiedzi, a także specjalnych filtrów, pozwalających stwierdzić czy kandydat manipuluje odpowiedziami, to zadanie dedykowanego psychologa. Osoba taka musi mieć doświadczenie i kwalifikacje. Specjaliści od HR, szefowie firm lub inne osoby odpowiedzialne za spotkania rekrutacyjne, mogą wykorzystać analizę psychologa.
Niestety wciąż zdarza się, że osoby w firmie źle wykorzystują testy analityczne. Niektórzy opracowują własne kwestionariusze, inni szukają quizów osobowości w Internecie. W każdym z tych przypadków, poproszenie kandydata o to, by uzupełnił test psychologiczny jest wysoce nieetyczne i nieprofesjonalne. Wybiórcze, nieświadome zastosowanie technik psychologicznych do oceny kandydata jest dla takiej osoby krzywdzące.
Załącznik:
test3.png
Czy można jakoś przygotować się do testów psychologicznych?
Odradzamy szukania uniwersalnych odpowiedzi w sieci. Manipulowanie wynikami na swoją korzyść będzie widoczne dla wprawnego psychologa i wyjdzie nam tylko na niekorzyść. Trzeba odpowiadać przemyślanie i zgodnie ze swoim odczuciem. Zasada, że pierwsza myśl jest najlepsza, może, ale nie musi tutaj zadziałać. Starajmy się nie odkrywać na nowo Ameryki i szukać drugiego dna w prostych pytaniach – zwykle wymagają one równie prostej i trywialnej odpowiedzi. Testy psychologiczne nie powinny budzić naszych podejrzeń. Jeśli podejdziemy do nich optymistycznie, z dobrą energią i zaangażowaniem, to może okazać się to nawet dobrą zabawą i dodatkowym sposobem na poznanie siebie!