Termogondola – co to takiego?

Wózek to jeden z podstawowych elementów niemowlęcej wyprawki. Przy zakupie tego sprzętu warto pamiętać, że będzie on intensywnie użytkowany; dziecko spędzi wiele czasu, leżąc i śpiąc w wózku, a rodzic – prowadząc go. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na konstrukcję i funkcjonalność poszczególnych elementów wózka, zwłaszcza gondoli. Ciekawym rozwiązaniem może być termogondola. Czym się ona charakteryzuje?

Czym jest termogondola?

Gondola to jeden z najważniejszych elementów w konstrukcji wózka. To właśnie w niej układa się dziecko, które każdego dnia spędza wiele czasu w wózku. Z tego powodu gondola musi być wygodna i bezpieczna, zapewniając maluszkowi dogodne warunki, w tym również komfort termiczny. Pamiętajmy, że długotrwałe przebywanie w otoczonej ściankami gondoli może sprzyjać przegrzaniu i poceniu się dziecka, zwłaszcza podczas spacerów w upalne dni. Osłona od słońca i ochrona przed promieniowaniem UV nie wystarczy, by maluch czuł się komfortowo w czasie wycieczki. Potrzebna jest również odpowiednia wentylacja, która umożliwi cyrkulację powietrza. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że wózek użytkujemy również w mroźne, zimowe i jesienne dni, wobec czego nie można dopuścić do wychłodzenia dziecka. Idealną równowagę termiczną i optymalne warunki zapewni dziecku termogondola, czyli gondola z właściwościami termoregulacyjnymi. W tym celu stosuje się specjalne tkaniny oddychające oraz niezwykle lekkie i odporne tworzywa, np. materiały polietylowe, dzięki którym w gondoli utrzymuje się odpowiednia temperatura i nie gromadzi się tam wilgoć. Taką konstrukcję zastosowano w wózkach Tutis, np. z serii Uno oraz Aero. Gondole w tego typu wózkach, które dostępne są np. w sklepie Świat Dziecka w Krakowie, ważą stosunkowo niewiele, bo zaledwie 2,9 kg i zgodnie z opisem producenta zachowują odporność termiczną ponad 100 razy lepiej niż w przypadku standardowych wózków plastikowych.

Dlaczego warto wybrać termogondolę?

Jak wspomniano, gondole termiczne mają możliwość termoregulacji, czyli dostosowania i zachowania optymalnej temperatury. To doskonały wybór, jeśli chcemy uniknąć przegrzewania się i pocenia dziecka w czasie letnich spacerów, kiedy ciepło bije nie tylko z powietrza, ale także z nawierzchni ulic. To również dobra opcja, by móc bez przeszkód spacerować w chłodniejsze dni, ponieważ konstrukcja gondoli zapobiega ucieczce ciepła z wnętrza wózka. Do zalet tego typu gondoli należy nie tylko znaczny komfort termiczny, ale również wyjątkowa lekkość, która ułatwia prowadzenie wózka i sprawia, że jego obsługa jest wygodna i nie nastręcza trudności.