Szumy w uszach o jakich chorobach mogą świadczyć

szumy-uszne-objawy

Szumy w uszach mogą być skutkiem wielu chorób, więc jest to objaw, którego nigdy nie należy lekceważyć. Szumy uszne to zjawisko czysto akustyczne, które nie ma wpływu na stan naszego słuchu. Nie stanowią one także objawu, który słuch pogarsza czy poprawia.

Szumy uszne – uciążliwość

Szumy w uszach są zjawiskiem, które mają straszne działanie na ludzki organizm. Człowiek, który doświadcza szumów w uszach nie może bowiem normalnie odpocząć i zrelaksować się. Ciężko mu również skupić się na pracy. Niektóre osoby nie mogą poradzić sobie z natrętnym dźwiękiem w uszach na tyle, że doprowadza je to do nerwowego napięcia, które nie pozwala funkcjonować normalnie. Osoby te często izolują się od innych, co doprowadza do rujnowania zarówno życia rodzinnego, jak i towarzyskiego. Ludzie dotknięci zjawiskiem szumów w uszach często muszą zażywać środki psychotropowe, gdyż nie potrafią poradzić sobie z lękami.

Szumy uszne – jakie choroby mogą je powodować?

Zjawisko szumów w uszach często występuje u osób, które chorują na nadczynność tarczycy. Ta choroba powoduje, iż w krwi znajduje się dużo więcej hormonów tarczycy, co pobudza układ krwionośny do zwiększonej i bardziej intensywnej pracy. Jest to krążenie hiperkinetyczne, które powoduje podniesienie ciśnienia i przyspieszone tętno. Właśnie to, iż krew przepływa z dużo większym ciśnieniem przez tętnice, które znajdują się w okolicach skroni, powoduje słyszalny szum i dzwonienie w uszach. Problemy z tarczycą objawiają się przeważnie spadkiem wagi, bezsennością lub nadmierną nerwowością i nadpobudliwością. Osoby, które zaobserwują u siebie podobne objawy powinny skonsultować swój stan z lekarzem i wykluczyć możliwość wystąpienia nadczynności tarczycy.

Szumy uszne są także słyszalne przy występowaniu niskiej krzepliwości krwi. Osoby, które chorują na tę przypadłość często są bardzo zmęczone i senne. Niska krzepliwość krwi powoduje przyśpieszoną czynność serca, inaczej tachykardię. Serce musi częściej kurczyć się, by nadrobić niedobory krwi i niedostateczne zaopatrzenie całego organizmu w tlen. Wtedy, podobnie jak w przypadku nadczynności tarczycy, kiedy krew przepływa ze zwiększonym ciśnieniem przez tętnice zlokalizowane blisko skroni słyszalne jest nieprzyjemne dźwięczenie i szum. Niska krzepliwość krwi jest wskazaniem do stałej współpracy z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki. Często niska krzepliwość krwi wiąże się z niedoborem witaminy K lub wapnia. Te składniki są bowiem odpowiedzialne w organizmie za proces krzepnięcia krwi. Nieleczona niska krzepliwość może prowadzić do poważnych schorzeń i zaburzeń, takich jak: niewydolność nerek lub przewlekłe zapalenie wątroby. Dlatego też tak ważna jest stała konsultacja swojego stanu zdrowia z lekarzem.

Szumy w uszach mogą być też skutkiem antybiotykoterapii. Taki dokuczliwy stan pojawia się często przez kilka dni po zakończeniu stosowania leków. Do antybiotyków najczęściej wywołujących szumy uszne zaliczane są: streptomycyna, neomycyna oraz gentomycyna. Podobne skutki uboczne mogą pojawić się także przy nadużywaniu aspiryny, czyli kwasu acetylosalicylowego oraz środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Dlatego też tak ważne jest to, by zawsze stosować się do dawek leków określonych przez lekarza oraz nigdy nie przyjmować żadnych leków na receptę bez wcześniejszej konsultacji.

Miażdżyca jest chorobą, która także bardzo często powoduje szumy w uszach. Dzieje się tak, gdyż blaszka miażdżycowa, która jest zbudowana z cholesterolu i lipidów, powoduje, iż ścianki tętnic zarastają od środka. Zmniejsza się wtedy ich średnica wewnętrzna, więc krew musi przeciskać się z dużą siłą przez wszelkie naczynia, co powoduje szumy w uszach. Stan ten jest wyjątkowo uciążliwy szczególnie po wysiłku lub emocjonującym dniu. Osoby, które podejrzewają u siebie możliwość wystąpienia miażdżycy powinny powiedzieć lekarzowi o niepokojących objawach. Po konsultacji lekarz powinien skierować pacjenta na badanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów, czyli badanie profilu lipidowego.
Dzwonienie w uszach pojawia się także jako skutek silnego stresu. Jest wtedy zauważalne wieczorem lub po położeniu się spać. Objaw ten jest tak nieprzyjemny, że mimo braku bólu, nie pozwala spokojnie zasnąć.
Szumy uszne są także powodowane nadciśnieniem. Występuje wtedy nieprzyjemny dźwięk, lecz bez wyraźnego pulsowania. Oprócz szumu w uszach często osoby z nadciśnieniem skarżą się także na tępy ból z tyłu głowy. Nadciśnienie jest na tyle niebezpieczną chorobą, że mimo braku odczuwalnego bólu, niszczy narządy wewnętrzne. Szczególnie narażone są nerki i oczy. Wszystkie osoby u których zdiagnozowano nadciśnienie powinny przyjmować leki obniżające ciśnienie, gdyż jest to odpowiedni sposób na utrzymanie ciśnienia krwi na odpowiednim poziomie.

Jeśli szumy w uszach są bardzo uciążliwe warto zażyć odpowiednie leki, oczywiście w porozumieniu z lekarzem. W ciężkich przypadkach konieczne jest leczenie zgodnie z metodami: habituacji, psychoterapii lub z użyciem generatora szumu szerokopasmowego. Metoda leczenia oczywiście zależy od oceny indywidualnego stanu każdego pacjenta.