Strzyżenie psa w zimie – tak czy nie?

Zima nie jest łatwym okresem dla czworonogów. Do obowiązków właścicieli należy jednak regularne wychodzenie z psem, by mógł on wybiegać się i załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Niskie temperatury nie oddziałują dobrze na futro zwierzaków, dlatego wiele osób uważa, że strzyżenie pupili w okresie zimowym nie jest wskazane.

Kwestia sporna

Sierść spełnia ważną funkcję w utrzymywaniu odpowiedniej temperatury ciała psa. Wielu właścicieli czworonogów z okresie zimowym rezygnuje ze strzeżenia swoich pupili w obawie przed wychłodzeniem ich organizmu. Inni uważają natomiast, że zabiegi pielęgnacyjne są bardzo ważne i należy je wykonywać regularnie, bez względu na porę roku. Zwolennicy drugiej szkoły podkreślają również, iż przed każdym spacerem warto zadbać o sierść pupila w okolicach grzbietu, brzucha oraz głowy, poprzez dokładne jej szczotkowanie. Jeśli zatem chcemy zabrać swojego psa do groomera, powinniśmy upewnić się, że w danym salonie używane są profesjonalne narzędzia, takie jak np. dostępne na stronie https://sklep.germapol.pl/pl/maszynki-dla-psow-i-kotow.html.

Rozsądne podejście

Zignorowanie kwestii związanych z pielęgnacją sierści psa nie jest dobrym rozwiązaniem. Wiele czworonogów nie lubi strzyżenia, jednak jest ono wskazane także w okresie zimowym. Psia sierść często brudzi się poprzez kontakt z błotem i śniegiem. Warto również dodać, że tworzące się kołtuny mogą powodować stany zapalne na skórze czworonoga. Sklejony pęk sierści często ma niekorzystny wpływ na przepływ powietrza, co w konsekwencji prowadzi do ochłodzenia organizmu psa.

Nie należy jednak przesadzać z zabiegami pielęgnacyjnymi. Wizyty u groomera nie powinny być zbyt częste. Dobrze, by pies miał fryzurę dostosowaną do warunków atmosferycznych, panujących w danym okresie. Specjaliści nie zalecają zatem zbyt krótkiego przystrzygania włosa.

O sierść psa należy dbać przez cały rok. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzać z zabiegami pielęgnacyjnymi. Regularne strzyżenie i kąpiel pomogą uchronić psa przed rozwojem szkodliwych chorób i stanów zapalnych skóry, zapewniając mu zdrowie i dobre samopoczucie.