Strony internetowe na WordPress – zalety i wady

Strony internetowe na WordPress - zalety i wady

Budując własną stronę internetową, warto dobrze przemyśleć wiele jej elementów, stąd też bardzo często decydujemy się na pomoc z zewnątrz, zlecając jej stworzenie profesjonalnym agencjom interaktywnym, czy specjalistą SEO.

Jednym z ważnych elementów, na które warto, jest zwrócić szczególnie uwagę, jest CMS, czyli system zarządzania treścią na stronie internetowej.

Nie da się ukryć również, że od dłuższego czasu niekwestionowanym liderem, najczęściej i najchętniej wybieranym spośród innych, CMS-ów jest WordPress. Jak system zarządzania treścią na stronie internetowej powinien wspierać jej prowadzenie i jakie są zalety i wady popularnego WordPressu?

CMS- w jaki sposób ułatwi Ci pracę nad stroną www?

System zarządzania treścią (CMS) to zdecydowanie ułatwienie dla prowadzenia własnej strony internetowej. Pozwala on na zmienianie, dodawanie, usuwanie nowych treści, obrazów, czy funkcjonalności dla strony internetowej. Co ważne CMS pozwala Ci zarządzać własną stroną internetową bez specjalistycznej wiedzy. Dzięki temu możesz swobodnie zarówno publikować treści, jak i zmieniać je czy odpowiednio zorganizować.

Czy da się zbudować stronę internetową bez CMS?

Oczywiście można budować strony www bez systemu zarządzania treścią. Sprawdzi się to jednak jedynie przy bardzo prostych w formie witrynach jak np. strony typu one page. Nie warto rezygnować z systemu zarządzania treścią, nawet jeśli wydaje nam się, że nie będziemy wprowadzać częstych zmian na stronie internetowej, dziś możemy tak myśleć, jednak nie wiadomo jak sytuacja będzie wyglądała za parę miesięcy czy lat. Z pewnością, jeśli budujemy stronę internetową dla sklepu internetowego, czy firmową stronę www, nie rezygnujmy z CMS-u, ponieważ znacząco utrudnilibyśmy sobie wprowadzanie jakichkolwiek zamian.

WordPress najchętniej wybierany CMS dla stron internetowych

Strony internetowe na WordPress to codzienność w pracy agencji interaktywnych. Temu systemowi zaufało bardzo wiele firm i prywatnych osób, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Chętnie korzystają z niego niewielki strony internetowe, tanie sklepy online, ale również duże i znane portale.

Jakie są największe zalety tego systemu zarządzania treścią na stronie www?

  • Prostota i łatwość obsługi- WordPress początkowo został stworzony dla blogów, dlatego też był naprawdę prostym i nieskomplikowanym CMS-em, z czasem, kiedy zyskał na popularności i jest chętnie wykorzystywany do innych typów stron internetowych, nie stracił swojej prostoty i intuicyjnej obsługi. Nawet jeśli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy, z łatwością sobie z nim poradzimy.
  • Ilość wtyczek i motywów- WordPress to niekwestionowany król również w ilości dostępnych pluginów i motywów, dzięki czemu możemy z łatwością dostosować motywy i rozszerzenia do własnych potrzeb i potrzeb własnej strony www.
  • Służy pozycjonowaniu- strony internetowe na WordPress, można naprawdę dobrze pozycjonować, ten CMS nie utrudni tego zadania, a wręcz przeciwnie dzięki np. poprzez specjalnie dedykowane wtyczki SEO, znacznie je ułatwi.
  • Nie szkodzi mobilności strony www- obecnie responsywna strona internetowa to wymóg, a nie udogodnienie, takie rozwiązanie służyć będzie również pozycjonowaniu witryny. WordPress nie przeszkadza w tworzeniu responsywnych stron internetowych.
  • Jest darmowy- WordPress jako sam system zarządzania treścią, możesz pobierać i instalować nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów. Wtyczki bywają również w wersji płatnej, instalując je warto zwrócić na to uwagę.

Wady WordPressu:

  • Niedopracowane wtyczki- zbyt duża ilość wtyczek może sprawić, że będzie ciężko nam podjąć decyzję, która będzie najlepsza. Niestety wśród bardzo wielu dobrych pluginów, znajdą się również takie, które na miano dobrych nie zasługują, a nawet mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa strony www na WordPress.
  • Kwestie bezpieczeństwa- to chyba najczęściej przedstawiana wada tego CMS-u. Nie jest to do końca bezzasadne, ponieważ tak duża popularność tego systemu zarządzania treścią niesie również za sobą zagrożenia w postaci ataków hakerskich. Dlatego decydując się na stronę internetową na WordPress, pamiętajmy o bieżącej jego aktualizacji oraz wszystkich pobranych wtyczek, również tych niedziałających.

Potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszego systemu zarządzania treścią dla Twojej strony internetowej, zajrzyj na proformat.pl.