Ssanie to odruch, który kształtuje się u noworodka jeszcze w łonie matki, co można niekiedy zaobserwować podczas badania USG. Umiejętność ta jest ćwiczona od 11 tygodnia życia płodowego. Ssanie jest bardzo ważną czynnością dla dziecka, pełni kilka kluczowych funkcji.
Przede wszystkim ma znaczenie psychologiczne, ponieważ uspokaja noworodka, wycisza i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Dziecko instynktownie zaczyna ssać, kiedy jest zdenerwowane, śpiące lub brakuje jemu obecności rodziców. Może w tym celu używać kciuka, smoczka, kołderki lub kawałka tasiemki. Istotna jest sama czynność, która przynosi ukojenie.
Instynkt ssania jest kluczowy nie tylko dla psychiki, ale również dla rozwoju ciała.
Odruch ten pozwala wyćwiczyć mięśnie oraz podjąć naukę innych ważnych zachowań. Kiedy noworodek ssie pierś, zaczyna oddychać przez nos, co pozwala na skoordynowanie tych dwóch czynności. Następnie dziecko uczy się połykania, również dzięki instynktowi ssania. Kiedy noworodek opanuje te trzy czynności, wówczas karmienie piersią przebiega spokojnie i bez zakłóceń.
Ponadto odruch ssania pozwala wyregulować organizm malucha, ponieważ korzystnie wpływa na reakcje hormonalne oraz pracę organów wewnętrznych.
Instynkt ten zaczyna powoli zanikać około 6-7 miesiąca życia, kiedy maluch przechodzi na dietę obejmującą również stałe pokarmy. Odruch ssania powinien całkowicie zaniknąć między 1 a 2 rokiem życia dziecka. Jeśli tak się nie stanie i maluch nadal ssie, np. własny kciuk, wówczas może się to skończyć hamowaniem rozwoju żuchwy i przyszłej nauki mowy. Konieczne jest wprowadzenie zmian w rytmie dnia dziecka, zapewnienie jemu większego poczucia bezpieczeństwa lub odwrotnie – wrażeń w postaci ciekawszych zabawek, aby maluch nie koił niepokoju lub znudzenia, ssąc paluszka.
Ssanie jest odruchem, który jest wykorzystywany przede wszystkim do nakarmienia dziecka piersią lub mlekiem w butelce. Niezależnie od tego, którą formę przekazywania pożywienia wybieramy dla malucha, karmienie powinno przebiegać w sposób jak najbardziej dla niego komfortowy.
W przypadku podawania piersi, trzeba spełnić kilka warunków, aby przebiegło to bezproblemowo, czyli pobudzać sutki, jeśli mamy płaskie brodawki, a także ułożyć dziecko w odpowiedniej pozycji, najlepiej brzuszkiem i twarzą do siebie, z ustami naprzeciwko piersi. Jeśli pokarm wypływa zbyt szybko, można użyć laktatora jeszcze przed rozpoczęciem przystawienia dziecka, co zwolni przepływ mleka.
Jeśli karmimy dziecko butelką, powinniśmy przestrzegać podawania zalecanych porcji mleka i nie przekarmiać niemowlaka. Ważną kwestią jest również wybór rodzaju smoczka oraz dostosowanie go do wieku i wielkości malucha. Wypicie butelki powinno zająć dziecku około 10-15 minut. Jeśli jest inaczej, może to znaczyć, że otwory w smoczku są za duże lub za małe.
Na rynku jest dostępny szeroki wybór akcesoriów dla maluszków. Lovi, Hevea czy Avent smoczek do butelki to tylko kilka przykładów produktów, które mogą ułatwić dziecku picie z butelki. Większość z nich swym kształtem przypomina brodawkę piersi, dzięki czemu ssanie przebiega w naturalny sposób dla maluszka.