Sprawdzanie auta po VIN. Jak uzyskać darmowy raport?

deska_rozdzielcza_samochodu_osobowego

Samochody używane, czyli te, które pojawiły się w sprzedaży na rynku wtórnym, cieszą się w ostatnim czasie olbrzymią popularnością. Duży wzrost cen modeli katalogowych, a także brak nowych aut w salonach niewątpliwie wpłynęły na to, że zainteresowanie samochodami używanymi jest obecnie w Polsce rekordowo wysokie. Najbardziej upodobaliśmy sobie egzemplarze pochodzące z Niemiec. Marki takie jak Opel czy Volkswagen kojarzą się z niezawodnością, wytrzymałością i wysoką jakością. Kupując pojazd używany w komisie, na giełdzie czy od prywatnego właściciela należy jednak zachować daleko idącą ostrożność. Decydując się na zakup auta z drugiej ręki powinniśmy jak najdokładniej poznać przeszłość pojazdu. Pomoże w tym sprawdzanie aut po VIN.

Co to jest numer VIN auta i do czego służy?

Numer VIN, po angielsku Vehicle Identification Number, to unikatowy dla każdego pojazdu numer, nadany i umieszczony przez producenta. Jest to indywidualny identyfikator samochodu, który można przyrównać do numeru PESEL osoby fizycznej. Numer VIN (inaczej: numer nadwozia) zawiera zakodowane treści na temat danego egzemplarza, takie jak kod producenta, kraj pochodzenia, model, datę produkcji oraz numer seryjny pojazdu. Każda kombinacja składa się z ciągu 17 znaków: liter i cyfr, z wyłączeniem liter „I”, „O” oraz „Q”. Pierwsze trzy znaki (WMI, World Manufacturer Identifier) oznaczają region oraz nazwę producenta danego pojazdu. Drugi człon (VDS, Vehicle Descriptor Section), czyli znaki od 4 do 9, określają typ pojazdu i przeważnie zawierają takie dane jak informacje o silniku czy rodzaj napędu. Znaki od 10 do 17 (VIS, Vehicle Identifier Section) pozwalają zidentyfikować konkretne auto. Warto wspomnieć, że numer VIN posiada każdy pojazd poruszający się po drodze: samochód, motocykl, autobus, przyczepa i inne. Znajomość numeru nadwozia pozwala na sprawdzanie aut po VIN na stronie rządowej oraz w niezależnych serwisach. O tym, gdzie najlepiej sprawdzić samochód po VIN i jak zrobić to za darmo, piszemy w dalszej części tekstu.

Gdzie sprawdzić VIN samochodu?

Aby sprawdzić auto po VIN-ie potrzebny jest oczywiście numer nadwozia. Znajdziemy go w dowodzie rejestracyjnym (pole oznaczone literką „E”), na tabliczce znamionowej znajdującej się na podszybiu auta oraz (w zależności od producenta) na wybranych elementach konstrukcyjnych samochodu. Sprawdzenie auta po VIN-ie w każdym przypadku powinno obejmować porównanie numeru VIN zapisanego w dokumentach z numerem identyfikacyjnym naniesionym na poszczególne elementy auta. Jeśli szukasz numeru VIN na pojeździe, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • słupek boczny od strony kierowcy,

  • prawe nadkole,

  • przegrodę czołową,

  • ramę nośną przy prawym nadkolu z przodu.

Jakie dane można odczytać z numeru VIN?

Znając numer VIN możemy poznać całą historię pojazdu. Rozkodowanie numeru nadwozia jest bez wątpienia bardzo pomocną czynnością szczególnie podczas zakupu samochodu używanego, kiedy to nie powinniśmy polegać wyłącznie na zapewnieniach właściciela na temat dobrego stanu auta. Weryfikacja VIN interesującego nas pojazdu to przede wszystkim wygoda w zbieraniu cennych informacji, a także oszczędność czasu i pieniędzy. Z numeru VIN można poznać stan techniczny auta, wyczytać prawdziwy stan licznika oraz sprawdzić, czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC i badania techniczne. Za pomocą numeru VIN możemy wreszcie ustalić, czy samochód nie znajduje się w rejestrze pojazdów kradzionych.

Czego potrzebujesz do sprawdzenia historii auta po VIN-ie?

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić przy zakupie samochodu używanego, jest sprawdzenie pojazdu po VIN. Do identyfikacji konkretnego egzemplarza musisz przygotować następujące dane samochodu:

  • numer nadwozia (VIN),

  • numer rejestracyjny,

  • data pierwszej rejestracji.

Następnie wchodzisz na stronę usługi HistoriaPojazdu.gov.pl, wpisujesz dane w odpowiednich miejscach i klikasz przycisk „Sprawdź pojazd”. Informacje wyświetlą się od razu, a ty możesz je pobrać w formacie PDF i wydrukować. Słabą stroną takiego rozwiązania jest jednak konieczność podawania aż trzech danych. Dużo łatwiejszym sposobem jest sprawdzanie auta po VIN-ie w niezależnych serwisach. Gdzie sprawdzić samochód po VIN-ie za darmo? Dowiesz się z kolejnego akapitu.

Darmowe sprawdzanie aut po VIN bez dowodu rejestracyjnego

Wielu kupujących nie wie, gdzie sprawdzić auto po VIN-ie. Tymczasem jest to łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Możliwość bezpłatnego sprawdzenia auta po VIN-ie daje usługa Sprawdzenie VIN od Historia Szkód (https://www.historiaszkod.pl/sprawdzenie-vin.html). W przeciwieństwie do serwisu rządowego, by poznać dane o konkretnym samochodzie w tym przypadku nie trzeba mieć dowodu rejestracyjnego. Wystarczy wpisać w odpowiednim polu 17-znakowy numer nadwozia i kliknąć „Sprawdzam historię pojazdu”. Prościej już się nie da. Co istotne, sprawdzenie auta po VIN odbywa się zupełnie za darmo. Poniesiesz koszty jedynie wtedy, gdy zechcesz otrzymać szczegółowe informacje o szkodach. Serwis może przygotować dokładny raport z rozkodowania VIN wraz z kompletem danych, które pomogą ci podjąć najlepszą decyzję odnośnie zakupu konkretnego samochodu. Usługa jest dostępna 24h na dobę, przez 7 dni w tygodniu.