
Spójrzcie na mapę świata. Widzicie te wszystkie wyraźnie zarysowane linie graniczne? Wyglądają całkiem przekonująco, prawda? Niestety rzeczywistość nie jest taka prosta. Każdego dnia granice nieco się zmieniają, stare kraje upadają, a nowe się formują. Wiele części naszego świata ma paru pretendentów, a same granice to zwykłe przybliżenia. Właściwie zależnie od mapy na jaką patrzymy, od tego, kto ja stworzył, świat geopolityczny potrafi wyglądać bardzo różnie.
20. Antarktyda
Chociaż nie przelano krwi w sporze o ten skrawek ziemi, to nie można o nim zapomnieć. Antarktyda jest miejscem, gdzie znaleźć można wszystkie pozostałe terra nillius (niezajętą ziemię) na Ziemi i chociaż większość wyspy została hipotetycznie podzielona, co chwilę słyszy się pogłoski o nowych roszczeniach.
19. Południowa Georgia i Sandwich Południowy
Biorąc pod uwagę ten spór i o Falklandy (nr 12), wydaje się, że Argentyna i Wielka Brytania nie mogą się dogadać. Spór zaczął się u schyłku XX wieku, kiedy argentyńska firma wielorybnicza osiedliła na wyspach swoich ludzi, co zbiegło się w czasie z aneksją lądu przez WB. W czasie wojny o Falklandy, na krótki czas wyspy przejęła Argentyna, która jednak oddała je Brytanii po zakończeniu konfliktu. Do dzisiaj Argentyna zgłasza roszczenia o lądy.
18. Gibraltar
Chociaż nie ma znaczącego konfliktu pomiędzy Hiszpanią i Wielką Brytanią o ten mały skrawek lądu zagłębiający się w Cieśninę Gibraltarską, to całkiem interesujący spór pomiędzy dwoma sprzymierzeńcami. Chociaż oficjalnie Gibraltar jest terytorium brytyjskim, to Hiszpania rości sobie prawa do półwyspu.
17. Zachodnia Sahara
Region głównie pokryty przez pustynię i jeden z najsłabiej zaludnionych na świecie. Początkowo był częścią Imperium Hiszpańskiego, ale teraz Maroko i Saharyjska Arabska Republika Demokratyczna spierają się o ten obszar. Żadna strona jednak nie uzyskała jak do tej pory przeważającego poparcia światowego, a USA i Rosja zwyczajnie apelują o pokojowe rozwiązanie sytuacji.
16. Abyei
Sudan na pewno nie słynie z bezpieczeństwa. Latami kraj był niszczony przez wojnę domową i kiedy Południowy Sudan stał się niepodległy, konflikt stał się międzynarodowy. Abyei to obszar dokładnie pomiędzy zwaśnionymi stronami i chociaż południe rości sobie do niego prawa, to zarządza nim północ.
15. Bir Tawil
To jest wyjątkowa pozycja na liście, ponieważ co do tego obszaru nie ma roszczeń z wielu stron. Jest dokładnie na odwrót. Dwie nacje chcą sobie nawzajem wepchnąć w ręce skrawek lądu. Z tego powodu Bir Tawil – region pomiędzy Egiptem i Sudanem – jest jedynym obszarem na Ziemi nie objętym niczyją władzą.
14. Belize
Chociaż Belize jest niepodległe od 1981 roku, to Gwatemala rości sobie prawa do terytorium od 30 lat. W 1992 Gwatemala zdecydowała uznać nowe państwo, jednak w kolejnym roku zmieniła zdanie i aż do dzisiaj na niektórych gwatemalskich mapach Belize jest tylko kolejną częścią.
13. Somaliland
Ktoś mógłby pomyśleć, że kiedy 3 miliony ludzi ogłasza swoją niepodległość, chociaż jeden z 200 krajów świata uzna to wydarzenie. Jednak kiedy Somaliland odłączyło się od Somalii w 1991, nikt nie zareagował. Fakt, kraje te leżą w części świata w której granice zmieniają się niemal codziennie, ale żeby aż tak…?
12. Falklandy
Już trochę czytaliście o wojnie falklandzkiej. Po jej zakończeniu Falklandy pozostały we władaniu Brytanii, ale nawet w 2007 roku odbywały się rozmowy między tymi krajami dotyczące spornego lądu.
11. Tybet
Chociaż większość rządów na świecie uznaje Tybet jako autonomiczny region Chin, Centralna Administracja Tybetu wciąż funkcjonuje na wygnaniu w Indiach. Nawet wsparcie takich organizacji jak CIA na razie nie pomogło Tybetowi odzyskać niepodległości.
10. Kosowo
Odkąd skończyła się II Wojna Światowa, Kosowo było częścią Serbii. Po dekadach brutalnych zmagań, Kosowo w końcu ogłosiło niepodległość w 2008 roku. Od tej pory 88 krajów uznało ten status, w tym USA, Wielka Brytania i Francja. Natomiast Chiny i Rosja nie bardzo chcą przyznać Kosowu rację. A co Serbia o tym sądzi? Nietrudno zgadnąć.
9. Wyspy Kurylskie
Chociaż Wyspy Kurylskie formalnie zostały zajęte przez ZSRR po II Wojnie Światowej, Japonia rości do nich prawa, nazywając je Północnymi Terytoriami. Żadna strona nie chce się wycofać i nawet w 2006 roku japoński rybak został tam zastrzelony przez rosyjski patrol.
8. Transnistria
Wąski pasek lądu między Dniestrem a Ukrainą. Jedyne nacje, które uznają Transnistrię jako niezależny „byt” to Osetia Południowa i Abchazja, a same są uznawane jako kraje tylko przez niektórych. Dla większości świata – w tym Mołdawii – Transnistria to autonomiczna jednostka terytorialna w Republice Mołdawskiej.
7. Korea
Po II Wojnie Światowej półwysep koreański wzdłuż 38 równoleżnika. Północ stała się socjalistycznym reżimem, południe natomiast starało się upodobnić do Zachodnich państw. Konflikt jednak powstał, ponieważ obie strony rościły prawa do całego półwyspu. Spór przerodził się w wojnę, po której ustalono strefę demilitaryzacji. Mimo, że zgodzono się na zawieszenie broni, te dwie części Korei formalnie są w stanie wojny.
6. Tajwan
Na świecie są dwa kraje, które uważają się za Chiny. Jest Chińska Republika Ludowa (komunistyczna) i jest Republika Chińska, znana też jako Tajwan. Nieźle, co? Żeby było lepiej, żadna republika nie uznaje tej drugiej i obie roszczą prawa do tego samego terytorium. Jak do tego doszło? Po II Wojnie Światowej (znowu), CRL zajęła główny ląd i ogłosiła, że jest następcą RC. Niestety, RC wciąż funkcjonowało, a spór w końcu przerodził się w chińską wojnę domową, po której RC musiała się schronić w Tajwanie.
5. Wyspy Spratly
Mimo, że jedynie jedna z tych 750 wysp, raf i atoli na południu Morza Chińskiego jest zdatna do zamieszkania, to parę nacji spiera się o Wyspy (w tym Chiny i Wietnam). Jednak tu nie chodzi o powierzchnię użytkową a o rezerwy ropy i gazu, oraz tereny do połowu.
4. Północna Irlandia
Wrzuciliśmy ją na listę z poczucia obowiązku, bo od 1998 roku już nie jest przedmiotem sporu.
3. Abchazja i Osetia Południowa
Od blisko stulecia te dwie republiki gryzą się z Gruzją o niepodległość. Nieciężko tutaj o przemoc, a Rosja bardzo chętnie podsyca atmosferę, udzielając wsparcia militarnego. Obecnie jedynymi krajami, które uznają niepodległość republik są: Rosja, Wenezuela, Nikaragua i parę wysp na Pacyfiku.
2. Kaszmir
To region między Indiami a Pakistanem. Właściwie jest podzielony między trzy kraje: Indie, Pakistan i Chiny. Problem w tym, że Indie i Pakistan nie są zbyt skore do uznania się nawzajem.
1. Izrael
Zdziwieni? Pewnie, że nie. To chyba jest region o który było najwięcej sporów i rozlewu krwi już od wieków. Nawet obecnie nie wygląda na to, żeby konflikt miał zwolnić.