Software house czy freelancer – zastanawiasz się, komu zlecić realizację Twojego projektu? Szukasz podpowiedzi, ale wciąż słyszysz sprzeczne opinie? Z tego artykułu dowiesz się, czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego wykonawcy dla Twojego zlecenia. Dzięki praktycznym wskazówkom skutecznie ustalisz, kto będzie lepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy.
Software house – na czym polega ta działalność?
Software house to pojęcie, które być może brzmi dla Ciebie dość enigmatycznie. Czym tak naprawdę się zajmuje? Jak może pomóc Ci w biznesie? Software house zajmuje się przede wszystkim tworzeniem oprogramowania. W ramach swojej działalności realizuje projekty związane głównie z analizą procesów biznesowych klienta, opracowywaniem prototypów, tworzeniem dedykowanych aplikacji i oprogramowania na zamówienie.
Kim jest freelancer?
Czym w takim razie różni się praca freelancera? To również specjalista w swojej dziedzinie, ale działa on w pojedynkę. O ile software house to często bardzo rozbudowana struktura pracownicza oparta na pracy zespołowej, o tyle freelancer prowadzi jednoosobową działalność. Sam odpowiada więc za wszystkie etapy projektu.
Software house a freelancer – podstawowe różnice
Główną różnicą jest oczywiście liczba osób wykonujących Twoje zlecenie. W przypadku software house’u możesz liczyć na zróżnicowany zespół o szerokich kompetencjach, który może wzajemnie wspierać się podczas wykonywania Twojego projektu. To zapewnia kompleksowość działań, która jest szczególnie ważna przy dużych, skomplikowanych projektach. W przypadku działalności freelancera jesteś zdany na jedną osobę, samodzielnie odpowiadającą za wszystkie obszary realizowanego zlecenia.
Druga istotną kwestią jest cena. W przypadku software house’u koszty będą nieco wyższe. Jest to całkowicie zrozumiałe, jeśli weźmie się pod uwagę wydatki związane z utrzymaniem biura, pracowników itp. Freelancer natomiast najczęściej jest wolny od jakichkolwiek kosztów związanych z prowadzeniem firmy. Zwykle pracuje po prostu z domu.
Software house czy freelancer – kryteria wyboru
Wiesz już, czym charakteryzuje się działalność zarówno software house’u, jak i freelancera. Jest to wiedza niezbędna, która z pewnością pomoże Ci podjąć właściwą decyzję i wybrać najlepszego wykonawcę dla Twojego projektu. Oba podmioty różnią się bowiem między sobą stylem pracy, dlatego tak ważne jest, by wybór osoby, z którą podejmiesz współpracę, był przede wszystkim dostosowany do indywidualnych potrzeb Twojego biznesu. Z tego powodu, zanim postawisz na jedno z możliwych rozwiązań, koniecznie weź pod uwagę kwestie takie jak:
- rodzaj Twojego projektu (jak duże jest to przedsięwzięcie? jak bardzo jest rozbudowane i skomplikowane?);
- wielkość projektu (jaka jest liczba osób zaangażowanych w realizację tego projektu? jakie są wymagane kompetencje? jak szeroki jest zakres obowiązków w ramach tego zlecenia?);
- wysokość budżetu (ile maksymalnie możesz przeznaczyć na współpracę? czy jesteś elastyczny pod tym względem? czy dopuszczasz możliwość zmian w budżecie?);
Warto również zrobić rzetelną analizę działalności potencjalnych wykonawców Twojego projektu. W tym celu dobrze sprawdzić ich portfolio, poszukać być może wcześniejszych, podobnych projektów, ocenić, czy uzyskane wówczas rezultaty są dla Ciebie satysfakcjonujące. W kontekście tego typu zleceń niezwykle ważna jest także wykorzystywana technologia. Zaawansowana opieka techniczna to element niezbędny przy realizacji dużych przedsięwzięć, automatyzujący pracę i pozwalający na szybką interwencję w przypadku jakichkolwiek usterek czy problemów. Przede wszystkim jednak należy postawić na kompetencje i osiągnięcia.
Jeśli Twój projekt jest duży i skomplikowany, a Tobie zależy na partnerskiej współpracy, profesjonalnym doradztwie oraz dobrej komunikacji – wybierz software house. Freelancer będzie zaś dobrym rozwiązaniem w przypadku małych, krótkotrwałych projektów.