Skuteczne pozafinansowe sposoby motywowania pracowników

motywowanie-pracownikow

Już od paru lat na polskim rynku pracy brakuje wykwalifikowanych osób. Z tego powodu wiele przedsiębiorstw decyduje się na zatrudnienie pracowników z zagranicy, zwłaszcza z Ukrainy. Niemniej jednak każdy pracownik, aby efektywnie wykonywał swoją pracę, musi być odpowiednio inspirowany, ponieważ żadna firma nie osiągnie sukcesu bez zmotywowanych osób. Jakie są pozafinansowe metody motywacji pracowników? Podpowiadamy.

Jak skutecznie motywować pracowników?

Nie ulega wątpliwości, że kwestie finansowe to jeden z najbardziej skutecznych sposobów motywacji. Aby jednak zatrzymać w firmie najbardziej wartościowe osoby, warto dodatkowo wdrożyć pozapłacowe systemy motywacje, które mogą przełożyć się na lepsze wyniki całej działalności. „Przede wszystkim system motywacyjny musi być dopasowany do konkretnego pracownika, jego aspiracji i potrzeb”. – wyjaśnia specjalista z PD Solidbud agencji pracowników z Europy Wschodniej. – Pracownicy zatrudnieni tymczasowo głównie będą starać się zarobić jak najwięcej pieniędzy, natomiast ci zatrudnieni na dłużej pragną spokojnej i stabilnej pracy, która zapewni im lepszy byt.

W skutecznym motywowaniu pracowników ważną rolę odgrywa komunikacja i jasne stawianie celów, ponieważ pracownicy muszą znać, rozumieć i akceptować cele oraz działania konkretnej firmy. Pracownicy powinni być zachęcani do głośnego wypowiadania się i proponowania lub dyskutowania na temat różnych rozwiązań, co da im poczucie, że przełożony zauważa ich starania, a tym samym zwraca uwagę na ich pomysły.

Pracodawca powinien także przekazywać pracownikom informację zwrotną na temat pełnionych przez nich obowiązków zawodowych oraz dostrzegać ich sukcesy, ponieważ wpłynie to nie tylko na większe zmotywowanie konkretnych osób do działania, ale również może mieć wpływ na lepszą i bardziej efektywną pracę całego zespołu.

Jak benefity pozapłacowe wpływają na motywację?

Okazuje się, że coraz więcej osób zaczyna przykładać uwagę do pozafinansowych nagród, jakimi są popularne benefity. Zapewnienie przez pracodawcę takich kwestii pozwala przede wszystkim na utrzymanie przez pracowników work-life balance polegającego na oddzieleniu pracy od swojego życia osobistego. Jednym z najbardziej pożądanych benefitów jest karta Multisport, dzięki której pracownicy za pomocą aktywności fizycznej mogą się zrelaksować i zmniejszyć odczuwany stres. Multisport często umożliwia również udział w zajęciach sportowych, na które można wybrać się ze współpracownikami, a tym samym budować lepszą komunikację w zespole.

Warto także zapewnić pracownikom system prywatnej opieki medycznej, który zagwarantuje im poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że w sytuacji choroby mogą liczyć na szybką i profesjonalną pomoc. Ważną funkcję pełnią również różnego rodzaju szkolenia i kursy, które rozwijają kompetencje pracowników, a tym samym dają im świadomość, że pracodawca, inwestując w nich, pragnie, aby pozostali w jego firmie na dłużej.

Jak znaleźć dobrych pracowników z zagranicy?

Nie ulega wątpliwości, że pracownicy z Europy Wschodniej już przed rozpoczęciem pracy wyróżniają się o wiele wyższym poziomem motywacji, a co za tym idzie, ich praca staje się bardziej wydajna. Dlatego też najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego kandydata z zagranicy jest skorzystanie z możliwości zatrudnienia osób na zasadzie outsourcingu pracowniczego, który polega na tym, że konkretna agencja pracy zajmuje się wyszukiwaniem, rekrutacją, a także wdrożeniem pracownika do danej firmy. Po stronie przedsiębiorstwa zostaje wyłącznie wynajem pracowników do realizacji określonych zadań, a resztą niezbędnych formalności zajmują się pracownicy profesjonalnej agencji.

Takie rozwiązanie przede wszystkim umożliwia legalne zatrudnienie pracownika z Ukrainy, dzięki czemu przedsiębiorstwo ma szansę na uzupełnienie braków w kadrze. Leasing pracowniczy daje również pewność, że pracownik już od początku pełnienia obowiązków będzie zmotywowany, a jego motywację do produktywnej pracy będzie o wiele łatwiej podtrzymać.