Sklep internetowy – z jakimi kosztami się wiąże?

sklep-inetrnetowy-z-jakimi-kosztami-sie-wiaze

Sprzedaż produktów w internecie może wydawać się znacznie prostszym i tańszym pomysłem na biznes niż założenie własnego sklepu stacjonarnego. Realne koszty prowadzenia firmy e-commerce mogą jednak okazać się wyższe, niż można by się spodziewać. Dowiedz się, od czego zależą i jak można je zmniejszać.

Założenie strony internetowej – pierwszy koszt

Prowadzenie sklepu internetowego wymaga postawienia strony. Wysoka konkurencyjność w tej branży sprawia natomiast, że witryna musi być wyposażona we wszelkie usprawnienia, których oczekuje klient. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie specjalisty, który zaprojektuje sklep lub skorzystanie z gotowego szablonu. W zależności od wybranego rozwiązania i złożoności strony internetowej, zapłaci się za nią od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć koszt domeny i serwera, który wynosi od kilkudziesięciu złotych wzwyż.

Koszt stworzenia sklepu internetowego

Estetyczna i funkcjonalna witryna sklepu to nie wszystko. Powinien on być wyposażony także w oprogramowanie, które pozwala na obsługę płatności oraz wystawianie paragonów i faktur. Taki software można zakupić jednorazowo lub korzystać z niego w formie abonamentu, co zazwyczaj obejmuje także wsparcie techniczne dostawcy. To drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej opłacalne, zwłaszcza gdy nie dysponuje się dużym kapitałem zakładowym.

Warto także zastanowić się nad wdrożeniem dodatkowych funkcji na stronie. Konsumenci e-commerce są wymagający, należy więc wyjść naprzeciwko ich oczekiwaniom i zapewnić możliwość śledzenia wysyłki, kontaktu z obsługą przez czat czy też płatności odroczonej. Każde kolejne rozszerzenie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Kolejnym ważnym elementem, którego nie może zabraknąć w żadnym sklepie internetowym, są oryginalne treści. Chodzi tu zarówno o zdjęcia produktów, jak i ich opisy czy też blog. Im ich więcej, tym większa szansa, że przyciągną klientów. Nie można zapomnieć także o wszelkich zgodach i klauzulach, które muszą znaleźć się na stronie, takich jak regulamin, polityka prywatności czy zasady zwrotów i reklamacji. Kancelarie prawne oferują pakiety takich dokumentów już od kilkuset złotych.

Koszt logistyki w e-commerce

Gdy ma się już gotową stronę internetową pełną interesujących treści, należy zająć się fizyczną stroną prowadzenia sklepu internetowego. Produkty muszą być gdzieś magazynowane, a zamówienia pakowane i wysyłane – najlepiej jak najszybciej. Wielu właścicieli sklepów e-commerce decyduje się na takie rozwiązania, jak dropshipping czy usługi fulfilment. To, czy są one opłacalne, zależy w dużej mierze od skali działalności i oferowanego asortymentu. Zazwyczaj jednak ich koszt jest znacznie niższy niż opłaty za wynajęcie magazynu czy zatrudnianie personelu.

Na czym polega fulfilment?

Fulfilment to outsourcing usług logistycznych dla e-commerce. W praktyce polega to na tym, że odpowiedzialność za magazynowanie asortymentu, pakowanie zamówień i dostarczanie ich do klientów przechodzi na zewnętrznego operatora, takiego jak np. Forceful. Rozwiązanie to sprawia, że właściciel firmy e-commerce może zajmować się innymi aspektami prowadzenia biznesu i rozwijać jego potencjał. Jest to łatwy sposób na zmniejszenie stałych kosztów prowadzenia takiej działalności.