Skąd wziąć zdjęcia do fototapety?

Nowoczesne fototapety drukowane są na bazie zdjęć cyfrowych. Oprócz odpowiedniej tematyki wymagana jest bardzo dobra jakość techniczna tych zdjęć. Z tego powodu nie kazde zdjęcie nadaje się jako baza do wydruku fototapety.

Wybór wzoru fototapety do sypialni lub jakiegokolwiek innego pomieszczenia z pewnością nie jest prosty. Szczególnie, gdy tak naprawdę nie wiemy jeszcze, co chcielibyśmy widzieć codziennie w jednym pomieszczeniu przez kolejne lata. Sytuacja staje się wiele prostsza, gdy w naszej wyobraźni pojawiają się pierwsze pomysły, lecz nie wiemy, jak je zrealizować. Jak wybrać zdjęcia do fototapety nie łamiąc jednocześnie praw autorskich?

Skąd wziąć zdjęcia do fototapety – 3 możliwości

Nie zawsze wiadomo, jak znaleźć zdjęcia na fototapetę, aby uzyskać dokładnie taki efekt, jaki pojawił się początkowo w naszej wyobraźni. Niezależnie jednak od tego, które rozwiązanie wybierzemy i gdzie będziemy poszukiwać zdjęć, zadbajmy o dostarczenie odpowiedniego ich rozmiaru i formatu. Często druk tego rodzaju wymaga specjalnego formatu zdjęcia lub grafiki, co sprawia, że już na etapie poszukiwań powinniśmy mieć to na względzie i sprawdzić interesujące nas informacje na stronie producenta.

Baza producenta fototapet – Firma oferujące fototapety do sypialni i innych pomieszczeń może posiadać własną, wewnętrzną bazę z wybranymi wzorami. Wtedy możemy z niej skorzystać mając jednocześnie pewność, że format będzie dopasowany, a sama wizualizacja dokładnie taka, jak na zdjęciu. Oszczędza to nasz czas, więc jeżeli na stronie producenta będzie akurat taki wzór, jakiego szukamy, nie warto się zastanawiać nawet chwili dłużej.

Zdjęcia zrobione własnoręcznie – Chęć personalizacji fototapet i dopasowania ich do swojego charakteru to także popularny trend przy projektach nowoczesnych wnętrz. Zdjęcia potrzebne do druku możemy wykonać na własną rękę profesjonalnym aparatem. Wtedy mamy pewność, że możemy wykorzystać je w pożądanych przez siebie celach, mamy do nich pewne prawa, a także oddadzą one w pewien sposób naszą twórczość.

Banki zdjęć – Banki zdjęć to strony w internecie, które oferują do ściągnięcia grafiki lub zdjęcia do użytku komercyjnego lub nie. Jeżeli zdecydujemy się na jeden z takich banków, pamiętajmy, aby nie ściągać do wykorzystania zdjęć chronionych prawami autorskimi. Każda strona tego typu zawiera informacje o licencji. Sprawdźmy, na co pozwala nam konkretna, przypisana do zdjęcia licencja. Nawet, jeżeli mamy pewność, że w naszym domu nikt nie zobaczy tego rodzaju wizualizacji, z szacunku do artysty lub fotografa czasem lepiej będzie kupić wzór za symboliczną kwotę lub wybrać inną możliwość.

Wybierając konkretną opcję, zdecydujmy, na ile możemy zaangażować się w cały proces wyboru fototapety. Powyższe możliwości charakteryzują się różnymi zasobami czasowymi, jakie trzeba zaangażować. Podobne kryteria stosujemy do mniejszych drukowanych dekoracji, takich jak obrazy do salonu lub do sypialni. Dopuszczalna jest nieco słabasza jakość z uwagi na znacznie mniejsze wymiary obrazu w stosunku do fototapety, ale zawsze korzystajmy z jak najlepszych zdjęć. Są one co prawda droższe, ale wprawne oko zauważy różnicę, zwłaszcza jeśli obraz będzie miał wymiary powyżej jednego metra.