Serwery VPS – zalety takiego rozwiązania

serwery-vps

Jeśli potrzebujemy wydajnego hostingu i niezawodnego rozwiązania, warto postawić na serwer VPS. Dostaniemy gwarancję zasobów, a do tego będziemy pewni, że nasz projekt nie zniknie z sieci przez przypadkową awarię.

Bez wątpienia serwer VPS to rozwiązanie dla tego właściciela strony internetowej, który ma większe wymagania. VPS pozwala samodzielnie skonfigurować serwer, ale można też korzystać z opcji domyślnych. Dzięki VPS nasza witryna internetowa pozbędzie się wielu ograniczeń, a my zyskamy gwarancję niezawodności. W naszym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto wybrać serwer VPS, ale również rozprawiamy się z mitami na temat VPS.

Dlaczego warto wybrać serwer VPS?

Popularność serwerów VPS wcale nie jest przypadkowa. Wynika między innymi z wielu zalet, jakie mają takie serwery. Wybierając serwer VPS, przede wszystkim otrzymujemy gwarantowane zasoby i my samy wybieramy uptime. Do tego serwer jest odizolowany od serwerów innych użytkowników, chociaż wszystkie znajdują się na jednej maszynie. VPS daje możliwość szerokiej konfiguracji (np. zmiana systemu operacyjnego). Do tego dostajemy odpowiednią wydajność. Ponadto VPS oznacza również skalowalność i to zarówno w górę, jak i w dół. Co to oznacza? To, że można dostać dodatkowe zasoby, gdy będzie taka konieczność, a potem można łatwo je zmniejszyć. Przy VPS otrzymujemy również własny adres IP i wpływamy na to, kiedy dokonywany jest restart serwera.

Mity na temat serwerów VPS

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że na temat serwerów VPS funkcjonuje bardzo wiele mitów. To informacje, które w rzeczywistości nie są prawdziwe. Jednym z częściej powtarzanych mitów jest przekonanie, że serwery VPS są tylko dla zaawansowanych administratorów. Nic bardziej mylnego. Istnieje możliwość zainstalowania automatycznego panelu administratora, a potem można go obsługiwać bez większej wiedzy informatycznej. Drugi mit to przekonanie, że VPS można wydzierżawić gdziekolwiek. Niestety, dostawca ma duży wpływ na jakość takiego serwera wirtualnego. Warto zatem wybierać dostawców znanych i renomowanych. Serwer VPS nie zastąpi również całkowicie serwera dedykowanego, chociaż ma wiele jego zalet. VPS sprawdzi się przy mniejszych projektach, natomiast te największe będą wymagały jednak serwera dedykowanego.

Serwery VPS to rozwiązanie pośrednie między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Dzięki takiemu rozwiązaniu jak VPS można zapewnić płynne działanie serwisu internetowego, a do tego łatwo konfigurować serwer i dostosowywać go do naszych potrzeb.