Samodzielne prowadzenie księgowości – czy ma to sens?

Osoby, które zaczynają prowadzić własny biznes w większości przypadków skupiają się na maksymalnym ograniczaniu kosztów, zwłaszcza na początkowym etapie. Jednym ze stałych miesięcznych wydatków jest obsługa księgowa, jeśli decydujemy się skorzystać z usług świadczonych przez biuro rachunkowe. Z tego względu, przyszli przedsiębiorcy zastanawiają się czy nie lepiej prowadzić księgowość we własnym zakresie i ewentualnie przekazać ją specjalistom w późniejszym czasie. Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Samodzielne prowadzenie księgowości – kiedy warto?

Na początek należy zaznaczyć, iż obecnie, dzięki dostępności prostych i tanich, a nawet darmowych programów, prowadzenie księgowości jest znacznie łatwiejsze niż kiedyś. Gotowe oprogramowanie to jednorazowy wydatek. Czasami dostępna jest również miesięczna subskrypcja, której koszt bardzo często nie przekracza kilkunastu złotych. Dostępność takich programów nie sprawia jednak, że wszystkie sprawy księgowe załatwią się same. Przedsiębiorca, który chce działać samodzielnie musi przyswoić podstawową wiedzę na temat podatków, sposobów rozliczania, a także na bieżąco śledzić zmiany w przepisach. Pod tym względem biuro rachunkowe jest dużym ułatwieniem, gdyż bierze na siebie wszystkie te zadania, a właściciel firmy nie musi poświęcać czasu na doszkalanie się.

Księgowość na własną rękę – dodatkowe informacje

Osoby, które same się rozliczają muszą pamiętać o ciążących na nich obowiązkach i terminach wysyłania poszczególnych dokumentów. Każdego miesiąca pojawia się konieczność odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy, opłacania składki zdrowotnej i społecznej do ZUS-u, składania deklaracji VAT i odprowadzania podatku (jeśli nas dotyczy), a także prowadzenia dokumentacji, czyli najczęściej podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Choć początki mogą wydawać się trudne, czynności mają charakter powtarzalny, dlatego w krótkim czasie można się ich nauczyć. Niemniej jednak, zanim podejmiemy decyzję o samodzielnym prowadzeniu księgowości, należy przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Zapraszamy: biuro rachunkowe Gliwice