20 przerażających zwierząt głębinowych

ryby głębinowe

Chociaż wydawałoby się, że wszyscy skupiają się głównie na kosmosie i innych planetach, to tak naprawdę mniej znamy nasze własne oceany, niż Układ Słoneczny. W nieprzeniknionej czerni oceanicznych głębin, gdzie ciśnienie zgniotłoby nas w mgnieniu oka, żyją ryby głębinowe, które nigdy na oczy nie widziały człowieka. Między innymi dlatego, że oczu nie mają. A kiedy my je w końcu odkrywamy, jeżą nam się włosy na karku.

20. Psychrolutes marcidus

Głównie można je spotkać w oceanicznych głębinach w pobliżu Australii i Nowej Zelandii. Te ryby głębinowe żyją na głębokości ponad 1200 metrów. Z powodu panującego tam ciśnienia – parędziesiąt razy większego niż na powierzchni – ciało ryby musi być galaretowate.

19. Chonaksowate

Przypominają różowe, pokryte kolcami balony. Do polowania używają cielistej wypustki jako przynęty, a w momencie zagrożenia potrafią się nadąć do większych rozmiarów.

18. Podwój wielki

W przeciwieństwie do innych zwierząt na tej liście, ten gatunek spędza większość życia na dnie oceanu, głównie w zimnych, mrocznych wodach Północnego Atlantyku.

17. Skaberowate

Mają oczy i szczęki umieszczone na górnej części głowy i polują, zakopując się w piasku na dnie oceanu. Ponadto te ryby głębinowe potrafią razić ofiary prądem.

16. Chimera / Przeraza

Chociaż w przeszłości znaleźć je można było w większości oceanów, to teraz występują głównie w głębinach.

15. Obunogi

Zazwyczaj nie przekraczają cala długości, jednak w głębinach Pacyfiku, 6 km pod powierzchnią, te ryby głębinowe potrafią osiągnąć długość 1 stopy.

14. Idiacanthus antrostomus

Drapieżnik głębinowy, który poluje głównie na zwierzęta bioluminescencyjne. Dlatego brzuchy tych zwierząt nie przepuszczają światła.

13. Ośmiornica dumbo

Przypomina słonia z bajek Disney’a i może nie jest przerażająca, ale za to jest zbyt dziwna, żeby nie znaleźć się na tej liście.

12. Żabnicokształtne

Te ryby głębinowe, podobnie jak skaberowate, do polowania wykorzystują cielistej narośli na głowach, której używają jako przynęty.

11. Połykacz

Jedno spojrzenie na zdjęcie wystarczy, żeby zrozumieć dlaczego to zwierzę tak się nazywa. Podobnie jak wąż, jest w stanie połknąć ofiarę dużo większą od siebie.

10. Astronesthes

Ryby głębinowe zwykle delikatnie mówiąc są po prostu brzydkie. Nie muszą przecież dobrze wyglądać w wiecznych ciemnościach. Ten gatunek, jak wiele innych na tej liście, potrafi wytwarzać światło, którego używa w polowaniu.

9. Topornikowate

Tutaj też łatwo domyślić się pochodzenia nazwy, jeśli spojrzeć na kształt ryby. Oczy tego stworzenia zawsze skierowane są ku górze, co pozwala jej chwytać ofiary zanurzające się w głębiny.

8. Macropinna microstoma

Oczy tego zwierzęcia umieszczone są w galaretowatej “osłonie” i mogą obserwować przestrzeń zarówno nad rybą, jak i przed nią.

7. Grenadier

Obecnie gatunek najliczniej występujący w głębinach. Szacuje się, że stanowią około 15% „populacji” stworzeń głębinowych. Jeden z gatunków żyje nawet ponad 6km pod powierzchnią.

6. Hapalochlaena

Chociaż może nie wygląda tak odpychająco jak inne stworzenia głębinowe, to jest jednym z najgroźniejszych zwierząt żyjących daleko pod powierzchnią oceanu. Jad ośmiornicy jest niezwykle skuteczny, a z racji, że ciężko go pozyskać, nie dysponujemy surowicą.

5. Rekin wielkogębowy

Od momentu odkrycia tego niesamowicie rzadkiego gatunku w 1976, nieczęsto udawało się go spotkać. Naukowcy wciąż nie wiedzą jak go zaklasyfikować. Najprawdopodobniej wielki otwór gębowy służy do chwytania planktonu i małych ryb.

4. Chauliodus

Chociaż w ciągu dnia trzyma się wód głębinowych, to w nocy zdarza mu się wypłynąć na płytsze wody i zaplątać w sieci rybaków. Nie wiadomo jednak o nich zbyt dużo, bo źle znoszą nienaturalne warunki.

3. Pożeracz czarny

Jak sama nazwa wskazuje, ta mała ryba głębinowa  potrafi pochłonąć i przetrawić ofiary dużo większe od siebie. Dokładniej nawet ważące 10 razy więcej.

2. Anoplogaster

Chociaż wygląda jak wyjęta prosto z horroru, to te ryby głębinowe są całkiem małe i niegroźne dla człowieka.

1. Rekin chochlik

Niewiele wiadomo o tej rybie głębinowej , ponieważ jedynie parę okazów zostało przypadkiem złapanych przez rybaków. Wygląda jednak odpowiednio nieprzyjemnie, żeby zająć pierwsze miejsce na tej liście. Acha, i potrafi wysuwać te milusie szczęki. Bardzo szybko.