Okazuje się, że Rudawy Janowickie mają do zaoferowania taką ilość widoków i atrakcji, że warto zaplanować swoją podróż jeszcze przed przyjazdem. Dzięki temu mamy pewność, że sprawnie przejdziemy z punktu do punktu oglądając każde z miejsc, na których nam zależy. Zabytkowe budowle, natura i inne elementy krajobrazu przyciągają wzrok i czynią podróż okazją do poznania historii całej okolicy.
Pałace i zamki – Zależnie od tego, które pałace najbardziej nas interesują, wybierzemy miejscowość, do której udać się w pierwszej kolejności. Każdy z nich ma w sobie coś wyjątkowego poczynając od architektury, okolicę aż po przewodników, którzy z chęcią opowiedzą o historii obiektu. Kilka najpopularniejszych to Pałac Wojanów, Pałac w Łomnicy, Pałac w Bukowcu i Pałac w Ciechanowicach, lecz jest ich znacznie więcej. Pałace leżą w dolinach, natomiast w górach ukryty jest zamek Bolczów, a w zasadzie jego ruiny. Zamek Bolczów zbudowano w drugiej połowie XIV wieku na skalistym wzgórzu. Zresztą dwie skały posłużyły za ściany zamku. Dzieje zamku były burzliwe, ale był on na tyle ważny dla tamtego regionu, że rozbudowywano go w XV i w XVI wieku. Niestety najazdu Szwedów w połowie XVII wieku nie przetrwał i został spalony. Próby odbudowy były nieudane, porzucony zamek zamienił się w ruinę, a od końca XVIII wieku był atrakcją turystyczną.
Kolorowe Jeziorka – Atrakcja, która należy do obowiązkowych punktów na mapie podróży każdego, kto planuje wybrać się do wspomnianego regionu. Obecność różnych związków chemicznych sprawia, że zobaczyć możemy trzy zbiorniki wodne o kolorze purpurowym, błękitnym i żółtym, czasem wspomina się o czwartym – zielonym, ale jest ono rzadko zalane wodą. Są one częścią Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Znajdują się dokładniej w okolicach miejscowości Wieściszowice, na północnym zboczu Wielkiej Kopy. Niezwykły widok sprawia, że warto zatrzymać się przy nich chwilę dłużej i cieszyć widokiem tak rzadkim w naszym kraju. Jak powstały kolorowe jeziorka? To po prostu wyrobiska opuszczonych kopalni, w sposób naturalny zalane wodą. Oprócz Kolorowych Jeziorek w Rudawach Janowickich znajduje się też dużo innych zbiorników. Należą do nich równie często odwiedzane Stawy w Bukowcu i Mokradła Trzcińskie.
Skałki – pojedyncze skały na zboczach i szczytach gór to atrakcja dla wspinaczy, ale w kilku przypadkach znakomite punkty widokowe. Skały na szczytach maja zamontowane platformy widokowe, a panoramy ze szczytów zapierają dech w piersiach. Skał mniej wyeksponowane maja ciekawe kształty i część z nich ma swoją nazwę, są zaznaczone na mapach turystycznych.
Wycieczka do Rudaw to wiele możliwości dla pasjonatów różnego rodzaju wycieczek. Możemy podróżować pieszo, na rowerze, a nawet konno. Organizatorzy dbają o to, by każdy z przybyłych miał szansę zobaczyć największą możliwą liczbę pięknych miejsc w określonym czasie. Cieszące się dobrą sławą miejsce sprawia, że każdy turystów wraca do domu z wspomnieniami i uśmiechem na ustach.