Rudawy Janowickie – Co warto zwiedzić?

Rudawy Janowickie to bez wątpienia jeden z mniej znanych, lecz bardzo atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów. Decydując się na wycieczkę, będziemy mieć szansę zobaczyć między innymi pałace, zamki, dwory, Kolorowe Jeziorka, punkty widokowe, krzyże, kościoły i wiele innych. Na co warto poświęcić swój czas podczas pierwszej podróży?

Okazuje się, że Rudawy Janowickie mają do zaoferowania taką ilość widoków i atrakcji, że warto zaplanować swoją podróż jeszcze przed przyjazdem. Dzięki temu mamy pewność, że sprawnie przejdziemy z punktu do punktu oglądając każde z miejsc, na których nam zależy. Zabytkowe budowle, natura i inne elementy krajobrazu przyciągają wzrok i czynią podróż okazją do poznania historii całej okolicy.

Pałace i zamki – Zależnie od tego, które pałace najbardziej nas interesują, wybierzemy miejscowość, do której udać się w pierwszej kolejności. Każdy z nich ma w sobie coś wyjątkowego poczynając od architektury, okolicę aż po przewodników, którzy z chęcią opowiedzą o historii obiektu. Kilka najpopularniejszych to Pałac Wojanów, Pałac w Łomnicy, Pałac w Bukowcu i Pałac w Ciechanowicach, lecz jest ich znacznie więcej. Pałace leżą w dolinach, natomiast w górach ukryty jest zamek Bolczów, a w zasadzie jego ruiny. Zamek Bolczów zbudowano w drugiej połowie XIV wieku na skalistym wzgórzu. Zresztą dwie skały posłużyły za ściany zamku. Dzieje zamku były burzliwe, ale był on na tyle ważny dla tamtego regionu, że rozbudowywano go w XV i w XVI wieku. Niestety najazdu Szwedów w połowie XVII wieku nie przetrwał i został spalony. Próby odbudowy były nieudane, porzucony zamek zamienił się w ruinę, a od końca XVIII wieku był atrakcją turystyczną.

Kolorowe Jeziorka Atrakcja, która należy do obowiązkowych punktów na mapie podróży każdego, kto planuje wybrać się do wspomnianego regionu. Obecność różnych związków chemicznych sprawia, że zobaczyć możemy trzy zbiorniki wodne o kolorze purpurowym, błękitnym i żółtym, czasem wspomina się o czwartym – zielonym, ale jest ono rzadko zalane wodą. Są one częścią Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Znajdują się dokładniej w okolicach miejscowości Wieściszowice, na północnym zboczu Wielkiej Kopy. Niezwykły widok sprawia, że warto zatrzymać się przy nich chwilę dłużej i cieszyć widokiem tak rzadkim w naszym kraju. Jak powstały kolorowe jeziorka? To po prostu wyrobiska opuszczonych kopalni, w sposób naturalny zalane wodą. Oprócz Kolorowych Jeziorek w Rudawach Janowickich znajduje się też dużo innych zbiorników. Należą do nich równie często odwiedzane Stawy w Bukowcu i Mokradła Trzcińskie.

Skałki – pojedyncze skały na zboczach i szczytach gór to atrakcja dla wspinaczy, ale w kilku przypadkach znakomite punkty widokowe. Skały na szczytach maja zamontowane platformy widokowe, a panoramy ze szczytów zapierają dech w piersiach. Skał mniej wyeksponowane maja ciekawe kształty i część z nich ma swoją nazwę, są zaznaczone na mapach turystycznych.

Wycieczka do Rudaw to wiele możliwości dla pasjonatów różnego rodzaju wycieczek. Możemy podróżować pieszo, na rowerze, a nawet konno. Organizatorzy dbają o to, by każdy z przybyłych miał szansę zobaczyć największą możliwą liczbę pięknych miejsc w określonym czasie. Cieszące się dobrą sławą miejsce sprawia, że każdy turystów wraca do domu z wspomnieniami i uśmiechem na ustach.