Rozplenica, czyli trawa ozdobna w japońskim stylu!

Rozplenica japońska jest jedną najpopularniejszych traw ozdobnych, która pomimo tego, że wymaga nieco troski i odpowiedniej gleby, staje się ozdobą najpiękniejszych ogrodów. I to nie tylko tych utrzymanych w japońskim stylu. Na czym polega urok rozplenicy, jak ją uprawiać i do jakich kompozycji pasuje najbardziej?

Rozplenica japońska do ogrodu

Trawy ozdobne stanowią doskonałe uzupełnienie ogrodowych kompozycji. W tym przypadku rozplenica japońska jest strzałem w dziesiątkę, niezależnie od tego, na jaki styl ogrodowy postawimy. Pasuje ona bowiem doskonale zarówno do skalniaków oraz oczek wodnych, tworząc udane aranżacje z wrzosami i niskimi bylinami, jak i na rabaty, gdzie przepięknie będzie się komponować z floksami, jeżówkami, dzielżanami czy wysokimi astrami.

Przy czym trawa japońska doskonale pasuje do ogrodów, które są urządzone również w innych stylach. Jej charakterystyczne kwiatostany w formie pióropuszy stanowią przepiękną dekorację o zróżnicowanej kolorystyce, zależnej od odmiany rozplenicy. Dla przykładu rozplenica Rubrum ma kwiatostany w kolorze brunatnej purpury, natomiast kwiatostany odmiany Gelbstiel są bardziej purpurowo kremowe.

Trawa rozplenica – uprawa

Co prawda rozplenica japońska jest byliną i powinna spokojnie rosnąć nam przez lata, to jednak nie zawsze tak jest. Tym, co sprawia, że rozplenice nie są zbyt proste w uprawie, to przede wszystkim ich wymagania co do jakości gleby. Musi być ona lekka, przepuszczalna i żyzna, ponadto rozplenice lubią miejsca nasłonecznione, ale osłonięte przed wiatrami. A ich słaba mrozoodporność wymaga dodatkowego zabezpieczenia na zimę. Na szczęście z reguły wystarczy związać trawę w snopki.

Rozplenica kwitnie latem (lipiec, sierpień). Ścinana powinna być wiosną, ale po okresie przymrozków, kiedy jest już wystarczająco ciepło. W samej uprawie także jest dość wymagająca, ponieważ nie można jej przelewać, bo doprowadzi to do jej zgnicia. Natomiast zbyt mało wody sprawi, że po prostu uschnie.

rozplenica

Rozplenica do donicy

Ciekawym sposobem, który znacząco ułatwia uprawę rozplenicy, są doniczki, zwłaszcza w przypadku niższych odmian. W ten sposób można zyskać wspaniałą ozdobę na taras czy balkon. Równie dobrze rozplenica japońska będzie prezentować się w ogrodzie, jeśli zasiejemy ją w stylowych donicach. Można je wtedy ustawiać w różnych miejscach i tworzyć interesujące kompozycje. A piękne kępy w kształcie fontanny będą równocześnie zabezpieczone na zimę, ponieważ z łatwością będziemy mogli je wnieść do garażu, domku ogrodowego czy innego bezpiecznego pomieszczenia.