Różnice między prywatnym a państwowym domem opieki

roznice-miedzy-prywatnym-a-panstwowym-domem-opieki

Domy seniora to bardzo dobry sposób na zapewnienie właściwej opieki starszym osobom, które nie są w stanie samodzielnie o siebie zadbać. Tego typu placówki dzielą się na dwie główne kategorie: prywatne oraz państwowe. Różnią się one pod wieloma względami, z których najważniejszymi są cena pobytu oraz warunki, które zapewniane są ich mieszkańcom. W tym artykule porównamy te dwa rozwiązania.

Ile kosztuje pobyt w różnych domach opieki?

Pobyt w domu seniora w każdym przypadku wiąże się z pewnymi opłatami. Pokrywają one między innymi koszty wyżywienia, opieki, czy rehabilitacji, a także umożliwiają placówkom dalsze funkcjonowanie. W przypadku prywatnych domów opieki wysokość tych opłat zależy od bardzo wielu czynników, między innymi pokoju (może być jedno-, dwu- lub trzyosobowy), oferowanych usług, jak rehabilitacja, a także wyglądu i wyposażenia budynku. Im bardziej luksusowy jest dany ośrodek, tym pobyt w nim będzie droższy.

W przypadku publicznych placówek sytuacja wygląda stosunkowo podobnie. Pobyt w państwowych domach opieki również wiąże się z opłatami, sposób ich uregulowania jest jednak w pewnym stopniu dostosowany do możliwości seniora. Przeznacza on na ten cel nie więcej niż 70% swojej emerytury. W większości przypadków nie wystarcza to na pokrycie wszystkich kosztów, więc do zapłacenia reszty kwoty zobowiązana jest rodzina seniora. Jeśli z jakiegoś powodu nie może tego zrobić, koszty pokrywa gmina.

Co zapewniają publiczne domy seniora?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że na miejsce w publicznych domach opieki trzeba zazwyczaj długo czekać. Czasami okres ten wynosi kilka miesięcy, a czasami nawet parę lat. Gdy już otrzyma się zakwaterowanie, trzeba liczyć się z tym, że warunki nie będą odpowiadać tym w prywatnych placówkach. Miejsc nieustannie brakuje, więc w państwowych domach seniora przebywa naraz bardzo wielu mieszkańców. Utrudnia to zbudowanie rodzinnej atmosfery i okazanie każdej osobie odpowiedniej troski. Takie domy nie oferują zazwyczaj wielu dodatkowych usług. Ich celem jest przede wszystkim zapewnienie seniorom właściwej opieki, a ograniczenia finansowe nie pozwalają im na wiele więcej.

Co oferują prywatne domy spokojnej starości?

Prywatne domy seniora opiekują się zazwyczaj mniejszą ilością mieszkańców, co pozwala wszystkim łatwo się poznać i zbudować odpowiednie więzi. Oprócz wysokiej jakości opieki zapewniają też dodatkowe atrakcje: prywatny dom seniora Leśne Wrota pozwala na przykład uprawiać swój własny warzywny ogródek. Organizuje również różnego rodzaju wycieczki i spacery, a nawet specjalne wydarzenia, ja występy muzyczne.