Rośliny ogrodowe – jakie wybrać, aby cieszyły oko właściciela?

piekne-fioletowe-szalwie-splendens-lub-szalwia-wrozbitow-kwitnace-w-ogrodzie

Rośliny ogrodowe to wiele ciekawych propozycji, które sprawdzają się w każdym ogródku. Sprowadzane z różnych części świata są doskonałym urozmaiceniem tradycyjnych trawników, ale także altan, tarasów oraz balkonów. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Rośliny ogrodowe – szałwie

Rośliny ogrodowe, które zdecydowanie warto mieć w swoim ogródku, to między innymi szałwie. Mają nie tylko niskie wymagania, jeśli chodzi o glebę i stanowisko, ale także rozwijają się na boki, tworząc imponującą kulę z fioletowymi kwiatostanami.

Szałwie nie są roślinami wysokimi, ponieważ dorastają zaledwie do około 55 cm. Można stosować je na rabaty niskie, ale także średnie. Najlepiej czują się w glebach przepuszczalnych, na przykład na skalniakach. Nie mają dużych oczekiwań, jeśli chodzi o żyzność ziemi.

Szałwie preferują stanowisko słoneczne lub półcieniste. Dobrze wyglądają w towarzystwie nieco większych roślin, takich jak róże, goździki oraz jeżówki. Są one roślinami jednorocznymi, co oznacza, że w kolejnym sezonie można zdecydować się na inną odmianę.

Rośliny ogrodowe – hosty

Hosty to kolejny przykład roślin ogrodowych, które z pewnością będą cieszyły oko właściciela. W tym przypadku mowa nie o samych kwiatach, ale o liściach. Funkie, bo tak również się je nazywa, posiadają różnorodne liście, które różnią się od siebie, w zależności od gatunku.

Rośliny w trakcie swojego kwitnięcia, czyli od połowy maja do października, mogą wznosić swoje kwiatostany nawet na 2,4 m w górę. Zależy to jednak od odmiany oraz jej wieku. Hosty są roślinami wieloletnimi, które chętnie rozrastają się na boki. Sadząc je, należy zachować minim 30 cm odstępu.

Chcąc uniknąć popularnych chorób liści u hostów, warto nieustannie dbać o nawilżenie ziemi, która dodatkowo powinna mieć odczyn lekko kwaśny. Taki efekt uzyskać można za pomocą specjalnych zakwaszaczy, w postaci kory sosny.

Rośliny ogrodowe – żurawki

Niektóre rośliny ogrodowe, takie jak żurawki, doskonale sprawdzają się do zacienionego stanowiska, które może być efektem obecności wysokich traw oraz drzew. Ich cechą szczególną są różnokolorowe liście, przybierające odcień od purpurowego, do żółtego.

Żurawki, jako rośliny ogrodowe, warto sadzić w kępkach. Daje to skuteczny efekt wizualny. Warto nadmienić, że kwiaty te osiągają niewielkie rozmiary, które niekiedy mogą dochodzić do 50 cm wysokości oraz 40 cm średnicy.

Rośliny lubią przepuszczalną, ale nieco próchniczą ziemię, która nieustannie jest wilgotna. W przypadku zacienionych stanowisk bardzo łatwo uzyskać taki efekt. Podczas gorącego lata, bez regularnych opadów deszczu, żurawki należy podlewać, najlepiej deszczówką.

Rośliny ogrodowe to wiele ciekawych gatunków, dzięki którym ogród stanie się żywym miejscem do relaksu oraz odpoczynku. Mnogość możliwości, jeśli chodzi o aranżację, wpływa korzystnie na kreatywność u ogrodników. Warto zainteresować się w szczególności żurawkami, hostami lub wszystkim dobrze znanymi szałwiami.