Kołowrotki wędkarskie to akcesoria wykorzystywane przez bardzo dużą grupę pasjonatów połowów różnymi metodami. To podstawowy element wyposażenia spinningistów, a także łowiących techniką gruntową, muchową czy trollingową. Na rynku istnieje wiele różnych kołowrotków różniących się pomiędzy sobą licznymi parametrami. W dzisiejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze rodzaje tych akcesoriów. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.
Czym jest kołowrotek wędkarski i jakie funkcje pełni?
Zanim przedstawimy dostępne na rynku kołowrotki wędkarskie, wyjaśnimy, czym w ogóle jest ten element i do czego jest wykorzystywany. Jest to podstawowa wiedza, przydatna przede wszystkim początkującym wędkarzom. Kołowrotek to element zestawu wędkarskiego odpowiedzialny za nawijanie na szpulę żyłki lub plecionki wykorzystywanej podczas połowu. Kołowrotek nie tylko nawija, ale i przechowuje linkę. Im jego szpula jest pojemniejsza, tym więcej żyłki się na niej mieści, a co za tym idzie, wędkarz może wykonywać dalsze wyrzuty. Częścią każdego kołowrotka jest hamulec, którego zadaniem jest skuteczna ochrona linki przed zerwaniem w trakcie walki z rybą.
Podział ze względu na typ szpuli
Jak mogliśmy dowiedzieć się z poprzedniej części wpisu, niezbędnym elementem wyposażenia wszystkich kołowrotków jest szpula. Typ szpuli to jedno z najczęściej spotykanych kryteriów podziału tych akcesoriów. W dobrych sklepach wędkarskich, takich jak firma Expert, produkująca akcesoria wędkarskie wysokiej jakości, można znaleźć kołowrotki ze szpulą ruchomą lub stałą. W tych pierwszych żyłka lub plecionka nawijana jest przez bezpośrednie obracanie szpulą. W drugich linkę nawija się poprzez obracanie specjalną korbką stanowiącą element zestawu. Wybór w tym przypadku zależy od osobistych preferencji wędkarza. Oba typy kołowrotków mogą być bowiem wykorzystywane przy każdej metodzie wymagającej użycia tych akcesoriów.
Podział ze względu na rodzaj hamulca
Kolejnym kryterium podziału kołowrotków wędkarskich jest rodzaj hamulca, który służy do zatrzymywania żyłki w wybranym przez wędkarza momencie. Wyróżniamy modele z hamulcem przednim (górnym) oraz tylnym (dolnym). Pierwsze są nieco mniejsze i lżejsze. Mimo niewielkich gabarytów są jednak w stanie pomieścić sporo łożysk. W opinii wielu wędkarzy są nieco precyzyjniejsze, mają też większy zakres siły hamowania. Przednie hamulce znajdują się na górze szpuli, natomiast tylne w przekładni kołowrotka. Jest ona niezbędna do zatrzymania linki. Kołowrotki z dolnym hamulcem są wyraźnie większe i cięższe. Niektórzy wędkarze mogą mieć problemy z ich prawidłową obsługą. Nie mniej jednak liczni zwolennicy tych modeli cenią je za doskonałą skuteczność przy połowie dużych okazów. Zaletą kołowrotków z tylnym hamulcem jest fakt, że zwykle są tańsze.
Podział ze względu na metodę połowu
Wśród wielu dostępnych na rynku kołowrotków istnieją modele przeznaczone specjalnie do konkretnej metody połowu. Kołowrotki spinningowe, karpiowe, sumowe, podlodowe czy morskie to tylko niektóre z nich. Podczas połowu metodą spinningową najczęściej wykorzystuje się modele o wzmocnionej budowie z ruchomą szpulą i przednim hamulcem, który jest precyzyjny i łatwy w regulacji. Z kolei przy metodzie gruntowej częstszym wyborem są kołowrotki z hamulcem tylnym, który jest wytrzymalszy i łatwiejszy w obsłudze w czasie holowania dużych drapieżników.
Kołowrotki z tzw. wolnym biegiem
Specjalną grupę kołowrotów wędkarskich stanowią modele wyposażone w tzw. wolny bieg, które sprawdzają się wyśmienicie w trakcie polowania na największe okazy. Możliwość rozłączenia mechanizmu ze szpulą pozwala przejąć kontrolę nad szybkością nawijania żyłki (podczas brania żyłka wysuwa się powoli, co zmniejsza opór). Ma to niebagatelne znaczenie w trakcie walki z rybą. Kołowrotki tego typu minimalizują ryzyko zerwania się żyłki oraz zapobiegają wciągnięciu do wody całej wędki. Modele z wolnym biegiem polecane są przede wszystkim wędkarzom polującym na karpie, amury i inne gatunki z rodziny karpiowatych.