Rezonans magnetyczny- kiedy wykonać? Jak się przygotować?

rezonans-magnetyczny

Rezonans magnetyczny to precyzyjne i bezbolesne badanie, pozwalające w nieinwazyjny sposób ocenić stan narządów wewnętrznych, tkanek, więzadeł, mięśni czy nawet szpiku kostnego. Wykorzystuje się je m.in. w procesie diagnostyki chorób i urazów oraz w ocenie skuteczności leczenia. Jakie są wskazania do wykonania takiego badania i jak się do niego przygotować?

Czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny?

Rezonans magnetyczny uznawany jest za jedno z najbezpieczniejszych badań diagnostycznych. Podczas jego wykonywania wykorzystywane jest pole magnetyczne o wartości od 0,5 do 3,0 Tesli. Taka skala jest całkowicie obojętna dla organizmu i nieodczuwalna przez pacjenta. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego sprzętu, generowane komputerowo fale radiowe przekładane są na obraz. Umożliwia to bardzo szczegółowy wgląd w badany obszar ciała. W odróżnieniu od tomografii komputerowej czy badania rentgenowskiego, podczas rezonansu magnetycznego nie używa się szkodliwego promieniowania jonizującego. Dzięki temu badanie jest całkowicie bezpieczne i może być powtarzane wiele razy, w zależności od potrzeb.

Kiedy wykonać rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny ma bardzo szerokie zastosowanie w diagnostyce i monitorowaniu wielu różnych schorzeń. Wskazaniami do jego wykonania mogą być takie dolegliwości jak m.in:

Lista schorzeń będących wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego jest o wiele dłuższa, gdyż badanie to pozwala na dokładne oględziny niemal każdej części ciała. Rezonans magnetyczny często jest zlecany podczas przedłużającej się diagnostyki. Gdy inne metody dają niejednoznaczny wynik, badanie to pomaga w ostatecznym rozpoznaniu przyczyny choroby.

Rezonans magnetyczny- przeciwskazania

Mimo, iż rezonans jest bardzo bezpiecznym badaniem, istnieje pewna grupa osób, dla których zastosowanie pola magnetycznego jest niewskazane. Badaniu rezonansem magnetycznym nie powinny poddawać się następujące osoby:

  • kobiety w I trymestrze ciąży;
  • osoby z wszczepionymi urządzeniami elektrycznymi, takimi jak: rozrusznik serca, kardiowerter, neurostymulator, implant ślimakowy, pompa insulinowa;
  • osoby posiadające w ciele wszelkie metalowe elementy, takie jak protezy, implanty, płytki ortopedyczne, sztuczne zastawki, klipsy naczyniowe, aparaty ortodontyczne, wewnątrzmaciczne wkładki antykoncepcyjne (dla aparatów o mocy powyżej 1,5T), metalowe opiłki.

Zastosowanie pola magnetycznego może doprowadzić w takich przypadkach do zniszczenia urządzeń elektrycznych bądź uszkodzenia tkanek na skutek gwałtownego przesunięcia się metalowych przedmiotów. Dlatego też przed wykonaniem badania należy obowiązkowo zgłosić personelowi obecność ciał obcych w organizmie. Ostateczna decyzja o przeprowadzeniu badania podejmowana jest przez lekarza, który uwzględnia zarówno stan pacjenta, wskazania do wykonania rezonansu oraz ewentualne przeciwskazania.

Jak się przygotować do badania rezonansem magnetycznym?

W dniu badania należy ubrać się w odzież bez metalowych elementów, typu guziki, klamry lub napy. Należy zdjąć także biżuterię: obrączkę, pierścionki, kolczyki, spinki do włosów. Na badanie najlepiej przyjść bez makijażu, gdyż niektóre kosmetyki zawierają w swoim składzie metalizowane drobinki, które mogłyby zafałszować obraz. Trzeba także poinformować personel medyczny o posiadanych tatuażach. Niekiedy badanie rezonansem magnetycznym wykonuje się z podaniem kontrastu, czyli dożylnie podanego płynu, który ma za zadanie polepszyć jakość uzyskanego obrazu. W takim przypadku w ciągu dwóch tygodni przed rezonansem należy wykonać badanie krwi, obejmujące zwykle poziom kreatyniny. Osoby którym będzie podany kontrast powinny przystąpić do badania na czczo, co najmniej 6 godzin od ostatniego posiłku.

Gdzie wykonać rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny powinien być wykonany w profesjonalnej placówce medycznej, mającej doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu badań. Ze względu na to, iż jest to badanie dosyć drogie, dobrze jest wybrać placówkę wykonująca rezonans magnetyczny w ramach NFZ. Osoby mieszkające w stolicy i okolicach mogą skorzystać z oferty kliniki specjalizującej się w badaniach USG i rezonansu magnetycznego – REX MEDICA w Warszawie. Klinika posiada trzy oddziały w Warszawie- w Centrum, na Ochocie oraz Muranowie. Dzięki umowie z NFZ badanie może być wykonane bezpłatnie. Rezonans wykonywany jest profesjonalnym i sprawdzonym sprzętem. Dostępny jest także model z krótszym i szerszym tunelem, przeznaczony dla osób cierpiących na klaustrofobię. Wynik badania opisywany jest przez doświadczonych specjalistów i jest gotowy do odbioru w ciągu 7 dni. Na badanie bez kontrastu nie wymagane jest skierowanie. Dużym ułatwieniem dla pacjentów jest też możliwość zbadania kreatyniny w placówce, tuż przed badaniem. O wysokim poziomie klinki świadczy także to, że przewodniczącą zespołu medycznego jest prof. dr hab. n. med. Romana Bogusławska-Walecka- jedna z pierwszych polskich radiologów zajmujących się diagnostyką obrazową metodą rezonansu magnetycznego.