Regały na wino – jaki kupić aby najlepiej przechowywać wino

Regały na wino – jaki kupić aby najlepiej przechowywać wino.

Wino to od wieków napój chętnie spożywany, cieszący się ogromnym uznaniem. Bardzo często jest także efektem domowej produkcji, która jest coraz częściej wykonywanym hobby. Tak szczególny alkohol wymaga wręcz wyjątkowego przechowywania, a zakup odpowiedniego regału na wino umożliwi świetną prezentację winiarskich zbiorów przed gośćmi oraz będzie cieszyć oko kolekcjonera. Sprawdź, czym powinien charakteryzować się dobry stojak na wino i jaki wybrać, aby spełniał w pełni swoją rolę, dbając jednocześnie o przechowywanie trunków.

Prawidłowe przechowywanie wina jest ważne od zarania dziejów

Do odpowiedniego przechowywania wina przykładano ogromną wagę już od czasów starożytnych. Świadczą o tym liczne wykopaliska archeologiczne, których efektem było odnalezienie naczyń, regałów, a nawet pomieszczeń i całych kompleksów, które służyły do wytwarzania i przechowywania wina. Jednym z niedawnych odkryć archeologicznych jest tak zwane „centrum winiarstwa”, które odkryto w Izraelu na wybrzeżu Morza Śródziemnego niedaleko Tel Awiwu. Według badaczy szacunkowo wytwarzało się tam około 2 miliony litrów wina rocznie, a tak intensywna produkcja cennego napoju wymagała też odpowiedniego jego przechowywania w sporych pomieszczeniach.

Podróżując dziś po różnych regionach winiarskich Europy i świata możemy oglądać winiarnie, w których wino leżakuje w wielkich beczkach, a także w szklanych butelkach na regałach. Swoje kolekcje posiadają również restauracje i hotele, a dobra ich prezencja podkreśla elegancję lokalu oraz samą rangę posiadanego wina. Stojaki na wino, na których ułożone są butelki z drogimi i rzadkimi napojami po dziś dzień możemy oglądać w prywatnych piwnicach. Niektóre wina bywają określane mianem inwestycji, gdyż z wiekiem nabierają wartości. Jednak nie tylko drogim i rzadkim okazom należy się odpowiednia i elegancja oprawa. Również w naszych salonach regał na wino może stanowić ciekawy element wystroju, na którym goście na pewno zawieszą oko, a jednocześnie będzie to niezwykle praktyczny mebel.

Dobry regał na wino – czym powinien się charakteryzować?

Regał lub stojak na wino to bardzo użyteczny mebel, który nie jest jedynie statycznym wzbogaceniem wystroju wnętrza, ale pełni funkcję przechowującą trunek. Wino zazwyczaj znajduje się w szklanych butelkach, które są stosunkowo delikatne, dlatego regał powinien w odpowiedni sposób zabezpieczać go przed możliwymi uszkodzeniami. Regał na wino musi posiadać osobne przegródki lub szyny, które dedykowane są dla każdej butelki. To zapobiegnie przed wzajemnymi uderzeniami i możliwością rozbicia się szkła, a co za tym idzie wylania wina. Regał na wino powinien na końcu każdej półki posiadać także odpowiednie zabezpieczenie, aby butelki nie wysunęły się ze swoich przegródek.

W przypadku przechowywania wina zamykanego naturalnym korkiem bardzo ważne jest to, aby korek dotykał znajdującego się wewnątrz napoju. To bardzo ważne w szczególności, kiedy przechowujemy przez długi czas cenne wino. Gdy naturalna zakrętka z drzewa korkowego nie dotyka cieczy zaczyna kruszeć. W konsekwencji tego korek rozpada się podczas próby otwierania butelki, a jego resztki lądują w cennym trunku. Niepożądanym zdarzeniem jest także rozszczelnienie się butelki w trakcie jej przechowywania na skutek spękań korka. Aby uchronić je przed tym należy przechowywać wino w butelkach ułożonych pod pewnym kątem. To jedna z rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas rozglądania się za stojakiem na wino. Warto też pamiętać, że przechowywanie butelek w pozycji całkowicie leżącej nie sprzyja trunkowi, a w przypadku rozszczelnienia zakrętki wino może zwyczajnie wydostać się na zewnątrz i wylać się na podłogę.

Niewątpliwą zaletą zakupu regału na wino jest porządek, szczególnie gdy posiadamy większą kolekcję win. Służy on nie tylko względom estetycznym, ale także ogranicza chaotyczne magazynowanie butelek w różnych innych miejscach. Niemniej, względy estetyczne odgrywają tutaj ogromną rolę.

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych propozycji stojaków na wino. Część z nich nadaje się do zabudowy, a część jako wolnostojące meble. Są one zróżnicowane również pod kątem materiału, z którego są wykonane. Najczęściej można spotkać drewniane oraz metalowe regały na wino. W zależności od upodobań i wystroju wnętrz mamy więc do wyboru całkiem szeroką gamę produktów. Na przykład do wnętrz nowoczesnych i industrialnych z pewnością świetnie będą pasować metalowe stojaki na wino, natomiast do pomieszczeń, których wystrój jest nieco bardziej klasyczny warto rozejrzeć się za drewnianymi regałami. Wybór między prostymi, często minimalistycznymi metalowymi stojakami na wino, a uważanymi za solidniejsze i bardziej eleganckie regały drewniane to często spory problem dla kupujących. W wielu przypadkach to właśnie drewniany regał na wino okazuje się bardziej trwały, uniwersalny i stabilny. Ponadto takie meble są często wykonywane z drewna dębowego, który swoim kolorem oraz ciekawą naturalną strukturą dodaje szyku i elegancji. Z drugiej strony meble z litego drewna są często droższe. Na rynku jednak dostępne są tańsze zamienniki, które wykonane są na przykład z płyty wiórowej obleczonej drewnopodobną okleiną.

Przy wyborze regału na wino warto kierować się jednak nie tylko ich wyglądem, ale także innymi cechami. Należy do nich na przykład wspomniana stabilność. Niestety często tanie regały mogą okazywać się mało solidna, co związane jest z ich kiepskim wykonaniem. Takie stojaki nie będą w pełni spełniać swojej roli, gdyż przechowywanie w nich wina może okazać się mało bezpieczne. Dotyczy to szczególnie mieszkań lub domów, w którym znajdują się dzieci lub zwierzęta, które uderzając o regał mogą spowodować jego przewrócenie się wraz z całą zawartością. Przed zakupem mebla warto zapoznać się więc z dotyczącymi go opiniami, a także zapytać obsługę sklepu lub konsultantów o ocenę produktu.

Zanim kupimy mebel warto także oszacować liczbę posiadanych butelek lub przemyśleć potencjalny rozwój kolekcji win. Regały na wino charakteryzują się różną pojemnością, a niewystarczająca ilość miejsca do przechowywania i liczba przegródek na butelki może sprawić, że posiadanie stojaka szybko straci sens.