Regał na drewno kominkowe – doskonała wentylacja drewna

Jesienne i zimowe wieczory kojarzą się z kocem, ciepłą herbatą, dobrą książką i bawiącymi się dziećmi przed kominkiem. Aby ten wspaniały wieczór miał szansę się odbyć opał do kominka musi zostać odpowiednio wybrany i przygotowany, a później odpowiednio przechowywany, aby spalanie go było łatwe i niekłopotliwe. Kominek w salonie lub sypialni to marzenie większości właścicieli domów jednorodzinnych, ale nim trzaskający ogień ociepli wnętrze pokoju, trzeba podjąć kilka ważnych decyzji.

Odpowiedni wybór drewna na opał

Na drewno kominkowe zalecane jest wybieranie drewna liściastego, które nie zawiera żywicy, a przez to nie brudzi najbliższego otoczenia kominka. Dobre drewno na opał równo się pali i nie dymi, dzięki czemu kominek długo pozostaje czysty. Drewno twarde, takie jak buk czy dąb daje najwięcej ciepła, ale jest również dużo droższe niż lżejsza i mniej kaloryczna lipa albo topola. Gromadząc drewno do palenia w kominku należy zwrócić uwagę, aby nie było lakierowane, impregnowane lub pomalowane innym chemicznym preparatem. Kupując opał na zimę należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu, aby zainwestowane pieniądze pozwoliły ogrzać cały dom podczas mroźnych wieczorów.

Jak ważne jest przechowywanie drewna na opał

Jeśli palić w kominku drewnem, to tylko suchym. Zdrowe drzewo zawiera od 50 do 70% wody, a jej ilość zależy od wielu czynników. Więcej wody drzewa mają w lecie, natomiast mniej w zimie. Wilgotność drewna zależy też od jego gatunku. W związku z tym do ogrzewania nie nadaje się świeżo ścięte drzewo, ponieważ podczas spalania będzie się dymić i nie będzie dawać zbyt wiele ciepła. Takie drewno należy poddać sezonowaniu. Składowane drewno musi znaleźć się w suchym i przewiewnym miejscu, gdzie będzie mogło wyschnąć. Drewno przed sezonowanie powinno zostać podzielone na mniejsze szczapy, ponieważ w ten sposób szybciej wyschnie.

Jaki sposób przechowywania drewna wybrać

Szczapy nie powinny mieć kontaktu z ziemią, ponieważ z niej będą ciągnęły dodatkową wilgoć. Aby sezonowanie odbywało się w prawidłowy sposób szczapy powinny zostać ułożone na regale na drewno kominkowe. Wąskie, przewiewne regały pozwalają ułożyć wiele rzędów drewna kominkowego, przy czym każdy z nich będzie posiadał idealne warunki do sezonowania. Takim stojakiem na drewno jest GRAB 1 mieszczący do 0,5 m³ oraz GRAB 2, którego konstrukcja pomieści nawet 1 m³ drewna. Profesjonalne stojaki tego typu są idealnym uzupełnieniem ogrodu, a miejsce składowania drewna na opał pozwoli zapewnić odpowiednie warunki do jego sezonowania.

Stojak na drewno Grab-2 i Grab-1 zostały wykonane ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są wytrzymałe i z łatwością wytrzymają ciężar drewna kominkowego. Trwałość stojaków zapewni ich komfortowe użytkowanie przez lata. Przez swój industrialny wygląd stojaki GRAB 1 i GRAB 2 z łatwością dopasują się do otoczenia i dyskretnie dopełnią jego całość. Do stojaków zostały zaprojektowane specjalnie pokrowce, które ochronią drewno przed deszczem i śniegiem podczas sezonowania. Zakup pokrowców jest opcjonalny, ale warto zadbać o drewno i nie dopuścić do jego ponownego zmoczenia.

Wygoda i komfort podczas zimowych wieczorów

Prawidłowo przechowywane drewno kominkowe, podczas zimowych wieczorów wystarczy przynieść do domu, a następnie rozkoszować się ciepłem, które daje. Mokre drewno nie spełni oczekiwań, a uzyskanie ciepła będzie znacznie trudniejsze. Sezonowanie opału na stojakach zapewniających im odpowiednią wentylację sprawi, że do dyspozycji zawsze będzie wydajne i suche drewno.