Przyczyny cukrzycy ciążowej

Cukrzyca ciążowa to coraz częściej diagnozowane schorzenie. Według prowadzonych statystyk problem ten dotyka niemal co dziesiątą kobietę w trakcie ciąży. Po jego wykryciu konieczne jest rozpoczęcie prowadzenia odpowiedniego leczenia, ponieważ bez niego choroba może okazać się groźna nie tyko dla matki, ale również dla rozwijającego się w jej brzuchu dziecka. W artykule dokładniej opisujemy, na czym polega cukrzyca ciążowa, jakie są jej najczęstsze przyczyny powstawania oraz na czym polega jej leczenie.

Co to jest cukrzyca ciążowa?

Według definicji: cukrzyca ciążowa to choroba, która jest związana z nietolerancją węglowodanów. Na skutek tej nietolerancji u kobiet w trakcie trwania ciąży ich spożycie powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Wystąpienie cukrzycy ciążowej najczęściej jest diagnozowane dopiero między 24. a 28. tygodniem ciąży. Co ciekawe, problem ten bardzo często dotyczy także kobiet, które przed zajściem w ciążę nie miały nigdy problemów z podwyższonym poziomem cukru we krwi. Kontrola poziomu cukru we krwi w ramach prowadzenia ciąży jest zalecane już od pierwszych tygodni trwania ciąży.

Jakie są objawy cukrzycy ciążowej?

Cukrzyca ciążowa może dawać wiele różnych objawów. Jednym z najczęstszych są niekontrolowane napady głodu, które są spowodowane brakiem insuliny we krwi. Przy wystąpieniu cukrzycy cukrowej znajdująca się we krwi glukoza nie ma możliwości dotrzeć do tkanek organizmu i nie może być wykorzystana, przez co kobieta w ciąży często odczuwa głód. Innym częstym objawem jest tzw. wielomocz, czyli znacznie częstsze oddawanie większych ilości moczu. Objaw ten jest spowodowany tym, że glukoza jako czynna substancja osmotyczna łączy się z wodą i zatrzymuje ją w organizmie. Bardzo często u pacjentek z cukrzycą ciążową stwierdzany jest również cukromocz, czyli obecność w moczu glukozy. W trakcie cukrzycy ciążowej pacjentki mają także potrzebę przyjmowania dużej ilości płynów, co jest skutkiem częstomoczu i utratą w związku z tym dużej ilości wody.

Do innych objawów cukrzycy ciążowej należą jeszcze brak energii i szybkie męczenie się, zwiększona senność oraz częste mdłości. Choroba może mieć również wpływ na częstsze pojawianie się infekcji skóry, pęcherza i pochwy oraz na nagłe zaburzenia widzenia. Istotnymi wskazaniami dla lekarza mogą być również szybki przyrost wagi pacjentki oraz zbyt szybki wzrost płodu względem stopnia zaawansowania ciąży.

Jakie mogą być przyczyny powstania cukrzycy ciążowej?

Przyczyny zachorowania na cukrzycę ciążową mogą być różne.

Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, lekarz ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Cukrzyca ciążowa najczęściej powstaje u określonego rodzaju pacjentek. Ryzyko powstania takiego problemu rośnie przede wszystkim wraz z wiekiem. Młodsze kobiety rzadziej w trakcie ciąży muszą się mierzyć z tym problemem. Częściej cukrzyca ciążowa występuje także w kolejnych ciążach. Przy pierwszej ciąży raczej występuje rzadko. Bezpośrednią przyczyną powstawania cukrzycy ciążowej jest jednak nieprawidłowa gospodarka hormonalna.

Zgodnie z tym co powiedziała nasz rozmówczyni, według prowadzonych badań zwiększenie ryzyka powstania cukrzycy ciążowej jest obecne u kobiet, które zachodzą w ciążę mając powyżej 35 lat. Ryzyko jest zwiększone także w przypadku urodzenia wcześniej więcej niż dwójki dzieci oraz w przypadku ciąży mnogiej. Istotny dla powstania cukrzycy ciążowej może być również stan zdrowia kobiety. Zwiększoną szansę na cukrzycę mają kobiety chorujące na nadciśnienie tętnicze lub zespół publicystycznych jajników. Częściej cukrzyca ciążowa dotyka także kobiety, które mają sporą nadwagę. W niektórych przypadkach powstanie choroby może być też spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi.

Żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową, jeżeli jest się w grupie podwyższonego ryzyka, warto jest o siebie bardziej zadbać jeszcze przed zajściem w ciążę. Na pewno warto jest wykonać wszystkie niezbędne badania, zacząć stosować prawidłowo zbilansowaną dietę oraz zacząć prowadzić bardziej aktywny tryb życia.

Na czym polega leczenie cukrzycy ciążowej?

Leczenie cukrzycy ciążowej polega przede wszystkim na stosowaniu specjalnie dobranej diety cukrzycowej dla ciężarnych. Jej stosowanie ma na celu unormowanie poziomu cukru we krwi. W większości przypadków dieta jest dobrana w taki sposób, żeby kobieta w trakcie ciąży codziennie spożywała przynajmniej 1800 kalorii. Zwiększona jest przy tym ilość spożywanego białka w posiłkach, co ma pomóc w prawidłowym rozwoju płodu. W trakcie trwania cukrzycy ciążowej kobieta na pewno nie może też spożywać cukrów prostych, czyli przede wszystkim słodyczy, napojów gazowanych i soków owocowych oraz zmniejszyć ilość spożywanego tłuszczu. Po stwierdzeniu cukrzycy ciążowej kobieta musi także nauczyć się samokontrolowania stężenia cukru we krwi. Takie badanie powinno być wykonywane przynajmniej 4 razy dziennie: rano po przebudzeniu oraz godzinę przed każdym przyjmowanym posiłkiem. Niezbędne jest również regularne, co około 2 tygodnie, zgłaszanie się na wizytę kontrolną u lekarza.