Belgia nie jest dużym krajem, ale jej położenie geopolityczne i gospodarcze bardzo sprzyja wymianie handlowej. Dla silnie rozwijającej się branży transportu, spedycji i logistyki w Polsce, kraj ze stolicą w Brukseli jest istotnym partnerem biznesowym. Jednak przewóz towarów zawsze wymaga odpowiedniego przygotowania i złożenia pewnych wniosków. Dowiedz się, czego potrzebujesz, aby organizacja takiego przedsięwzięcia przebiegła sprawnie i bezproblemowo.
Transport ponadgabarytowy do Belgii – potrzebne dokumenty
Najważniejszym dokumentem, który trzeba uzyskać, jest oczywiście zezwolenie transportowe. Jednak, aby móc się o nie starać, należy przygotować szereg załączników. Konieczne będą ważne dowody rejestracyjne wszystkich ciągników lub samochodów ciężarowych, które mają być uwzględnione w zezwoleniu. Przydatne może się okazać także potwierdzenie parametrów technicznych pojazdów wydane przez producenta. Pozwolenia w Belgii wydawane są w formie elektronicznej, ale na czas przejazdu trzeba mieć również papierową wersję, wydrukowaną na białej kartce A4.
Transport ponadnormatywny – zezwolenia
W Belgii jazda bez zezwolenia dopuszczalna jest tylko w przypadku, kiedy pojazd wykonujący przewóz, nie przekracza tzw. wolnych wymiarów. Dla ładunków ponadgabarytowych konieczne są specjalne zezwolenia transportowe. Belgia przedstawia jasne wymagania dotyczące dozwolonego rozmiaru całego zestawu. Warto mieć na uwadze, że obowiązujące przepisy dotyczą towarów, które są niemożliwe do podzielenia.
- Solówka – 12m x 2,55m x 4m.
- Ciągnik + naczepa – 16,5m x 2,55m x 4m – 44t.
- Samochód ciężarowy + przyczepa – 18,75m x 2,55m x 4m – 44t.
Zezwolenia do Belgii dzielą się na dokumenty stałe, czyli obowiązujące przez stosunkowo długi czas, oraz takie obejmujące tylko konkretną trasę. Dokładne wytyczne zależą od kategorii pozwolenia. Niektóre będą ważne przez parę miesięcy, a inne przez parę lat. Każde z nich może mieć też nałożone ograniczenia dotyczące dróg, po których pojazd może się poruszać. Dodatkowo dobrze wiedzieć, że po każdym upływie terminu ważności, należy ubiegać się o nowy dokument, gdyż nie ma możliwości przedłużenia.
Pilotaż transportu – niezbędne uprawnienia
W znacznej większości państw Unii Europejskiej istnieje obowiązek organizacji pilotażu transportu, który ma zapewnić bezpieczeństwo na drodze. Konieczność zaangażowania eskorty jest oczywiście zależna od rozmiarów pojazdu z całym ładunkiem. W Belgii obowiązują restrykcyjne warunki dotyczące pilotów cywilnych. Przede wszystkim każdy z nich musi posiadać uprawnienia belgijskie oraz znać jeden z obowiązujących urzędowo języków – francuski lub holenderski. Dobrą informacją jest to, że nie obowiązuje konieczność angażowania policji nawet przy wyjątkowo trudnych przewozach.
Ładunki do Belgii – informacje o kraju
Warto odnotować, że przepisy ruchu drogowego w Belgii są niezwykle surowe. Z tego powodu niektórzy kierowcy mogą spotkać się z różnymi problemami. Mandaty są naprawdę wysokie, a funkcjonariusze wręczają je bez litości. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że nałożone kary trzeba opłacić na miejscu podczas kontroli drogowej. Policjanci mogą nawet zawieźć kierowcę radiowozem do najbliższego bankomatu w celu wypłacenia pieniędzy, jeśli nie ma ich przy sobie.