Przewijak na łóżeczko– hit czy kit?

przewijak na łóżeczko

Noworodki i niemowlaki są przebierane nawet kilkanaście razy w ciągu dnia, dlatego rodzice muszą zadbać o komfort w trakcie tej czynności. Przewijak na łóżeczko ułatwia sprawę, przyczynia się do zachowania odpowiedniej postawy ciała i pozwala zachować porządek w dziecięcym pokoiku.

Przewijak na łóżeczko – jakie są korzyści używania?

Przewijak na łóżeczko przede wszystkim zapewnia porządek w pokoju, gdyż wszystkie potrzebne rzeczy znajdują się w jednym miejscu. Nie trzeba biegać po domu i szukać mokrych chusteczek, pampersów czy kremu na odparzenia. Przewijak umożliwia zmianę pieluchy w pozycji stojącej, dzięki czemu kręgosłup nie zostaje nadmiernie obciążony, co jest szczególnie ważne dla mamy, która w pierwszych tygodniach po porodzie musi dużo odpoczywać i dbać o siebie, gdyż przez okres 6 tygodni pozostaje w połogu.

Przewijak na łóżeczko sprawia, że można zaoszczędzić czas i sprawnie poradzić sobie z wymagającym zadaniem. Wygodna pozycja jest szczególnie ważna, ale przewijak wiąże się także potencjalnym niebezpieczeństwem. Dziecko jest na dużej wysokości, a nieuwaga rodzica może przyczynić się do potencjalnej tragedii. Maluszek nie może pozostawać na przewijaku sam, nawet na minutę, kiedy trzeba biec, aby odebrać telefon czy udać się po nową paczkę chusteczek. Pod żadnym względem nie wolno ryzykować zdrowia, a nawet życia malucha.

Przewijak na łóżeczko gwarantuje wygodę, ale bardzo ważna jest także właściwa metoda zmiany pampersa. Przede wszystkim dziecko nie może być łapane ani ciągnięte za nóżki. Odpowiednia technika pozwala na podniesienie pupy, włożenie pod nią ręki, a następnie druga dłoń trzyma chusteczki, a później czystego pampersa.

Przewijak jest usztywniany i pokryty folią, dlatego po zabrudzeniu można go szybko umyć. Część modeli dostępnych na rynku ma specjalny zagłówek zapewniający dodatkowy komfort dla najmłodszego członka rodziny.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w trakcie używania przewijaka na łóżeczko?

Przewijak na łóżeczko jest bezpiecznym miejscem dla dziecka pod warunkiem, że jest używany zgodnie z przeznaczeniem, a rodzice przestrzegają zasad wyznaczonych przez producenta. Kluczowe jest właściwe zamontowanie przewijaka, sprawdzenie jego stabilności oraz upewnienie się, że dziecku nic nie zagraża.

Dziecko może spaść z przewijaka, ale zadaniem rodziców czy dziadków jest dopilnowanie, żeby do tego nie dopuścić. Producenci stosują specjalne wyższe boki, które mają na celu zapewnienie jeszcze lepszej ochrony, ale nikt nie jest w stanie zapewnić 100% bezpieczeństwa.

Wybierając przewijak, trzeba sprawdzić, czy pasuje on do szerokości łóżeczka, gdyż dostępne są 60 cm oraz 70 cm modele.

Dostępne przewijaki mają różne maksymalne obciążenie, a jak wiadomo, dziecko rośnie bardzo szybko, dlatego warto zdecydować się na nabycie mocniejszego i stabilniejszego modelu, zamiast kupować nowy przewijak po upływie kilku miesięcy. Przewijak do łóżeczka jest używany aż do momentu odpieluchowania pociechy.

Usztywnione, ale miękkie modele cieszą się największą popularnością, gdyż łączą w sobie bezpieczeństwo na odpowiednim poziomie oraz komfort dla malucha. Wśród najlepszych materiałów można wymienić ceratę albo inne odporne i wytrzymałe materiały. Jeśli widać, że maluch nie przepada za leżeniem na zimnym, śliskim przewijaku można wyposażyć go w specjalne prześcieradło albo pokrowiec.