Przebieg wizyty kontrolnej w gabinecie okulistycznym

przebieg-wizyty-kontrolnej-w-gabinecie-okulistycznym

Okresowe badania okulistyczne należy wykonywać regularnie, aby w porę przeciwdziałać rozwojowi chorób narządu wzroku. W artykule wyjaśniamy, jak przebiega wizyta kontrolna w gabinecie okulistycznym, jakie badania są wykonywane oraz jak się do nich odpowiednio przygotować.

ecie okulistycznym składa się z dwóch części. Na początku lekarz przeprowadza wywiad i zadaje pytania dotyczące ewentualnych dolegliwości ze strony narządu wzroku. Inne ważne informacje to także rodzaj wykonywanej pracy czy historia chorób oczu w rodzinie. Przeprowadzenie właściwego badania przedmiotowego zaczyna się od obejrzenia gałek ocznych, powiek i ich prawidłowej ruchomości. Stan przedniego odcinka oka oceniany jest w lampie szczelinowej, w której lekarz dokładnie ogląda spojówkę, rogówkę, soczewkę, brzegi powiek oraz soczewkę oka. Czasami stosuje się specjalne krople rozszerzające źrenice. Częścią badania jest także badanie pola widzenia, ocena ostrości wzroku za pomocą tablic Snellena i refraktometru. W razie konieczności, lekarz dobiera szkła korekcyjne lub soczewki kontaktowe.

Jak często należy badać wzrok?

Do okulisty powinniśmy się umawiać nie tylko wtedy, gdy pogorszy nam się wzrok lub pojawią się dolegliwości, takie jak stany zapalne czy obecność ciała obcego w oku. Profilaktyka to podstawa zapobiegania wielu poważnym chorobom, które początkowo mogą nie dawać wyraźnych objawów. Jak często więc wykonywać badania profilaktyczne? Okuliści zalecają, aby osoby młode i dorośli do 40. roku życia, którzy nie zauważyli u siebie pogorszenia ostrości widzenia, odwiedzały gabinet okulistyczny nie rzadziej niż raz na 2-3 lata. Inaczej jest w przypadku pacjentów powyżej tej granicy wieku, a szczególnie seniorów. Osoby te znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na takie przypadłości jak np. zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki i najlepiej, aby badały się co roku. W Warszawie na badania specjalistyczne można się umówić w Centrum Okulistycznym Jaskra.

Jak się przygotować do wizyty?

Na badanie okulistycznej zaleca się przyjść bez mocnego makijażu. Co prawda, nie jest to przeciwwskazaniem do wykonania badania, ale tusz do rzęs czy kredka mogą się rozmazać, pozostawiając nieestetyczne plamy na twarzy. Poza tym, makijaż może nieco utrudniać ocenę stanu narządu wzroku. Osoby noszące soczewki powinny pamiętać o akcesoriach koniecznych do ich ściągnięcia i ponownego założenia. Jeśli na badanie przyjeżdżamy samochodem, warto uprzedzić o tym okulistę. Wówczas zrezygnuje on z zakraplania oczu. Warto tez zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne by po podaniu kropli nie oślepiało nas słońce.