Proszki do prania – w czym prać, aby było zdrowo i bezpiecznie?

Zastanawiasz się jak wybrać odpowiedni proszek do prania? Poniższy poradnik rozwieje Twoje wątpliwości

Pranie i sprzątanie, nazywane niejednokrotnie „syzyfowymi pracami”, towarzyszą nam codziennie. Nic więc dziwnego, że proszek do prania jest jednym z najczęściej używanych środków chemii gospodarczej. Każde gospodarstwo domowe zużywa go rocznie przynajmniej kilka kilogramów.

Jak wybrać odpowiedni proszek do prania?

Sprawa wydaje się być banalnie prosta, każdy proszek do prania spełnia przecież tę samą funkcję – usuwa z odzieży plamy, zabrudzenia i brzydkie zapachy. Na rynku jednak mamy wiele wariantów, które różnią się między sobą nie tylko ceną. Wybierając niewłaściwy, możemy nie tylko zniszczyć prane tekstylia, ale też narazić naszą skórę na podrażnienia i alergie.

Podstawowym kryterium wyboru jest kolor pranej odzieży. Do kolorów przeznaczone są inne proszki, niż do tkanin białych. W przypadku zaawansowanych technologicznie produktów, możemy liczyć na to, że biel na dłużej zatrzyma śnieżny odcień, a kolory pozostaną żywe i głębokie.

Jeśli potrzebujemy produktu do prania odzieży dziecięcej, lub mamy skórę skłonną do podrażnień, powinniśmy sięgnąć po proszek do prania dla dzieci. Nowoczesne produkty tego typu są nie tylko łagodne dla skóry, ale też całkiem nieźle usuwają nawet dość poważne zabrudzenia.

Proszek, płyn, czy kapsułki?

Proszki do prania nie są jedyną grupą produktów do prania. W przypadku wyjątkowo delikatnych tkanin, bezpieczniejszy jest płyn. Dużą popularnością cieszą się również od jakiegoś czasu kapsułki do prania. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że każda kapsułka zawiera precyzyjnie odmierzoną ilość płynu do prania w rozpuszczalnej osłonce. Wielu producentów oferuje kapsułki dwufazowe – kapsułka jest dwukomorowa i zawiera również płyn do płukania.

Przyzwyczajenie, czy eksperyment – jak wybieramy proszek?

Mimo niejednej skutecznej alternatywy, proszek do prania ma wierne grono konsumentów, którzy nawet nie rozważają używania produktów z innej grupy. Co więcej – wielu z nich kieruje się przyzwyczajeniami w wyborze konkretnego producenta i rodzaju proszku do prania. Biorąc pod uwagę fakt, że sami wiemy najlepiej, który proszek nie zaszkodzi skórze naszej i naszych bliskich, wydaje się to być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Nie bójmy się jednak testować nowości, które mogą nas naprawdę pozytywnie zaskoczyć.