Projektowanie maszyn spożywczych – co ma znaczenie?

Obecnie w przemyśle spożywczym konieczne jest stosowanie skomplikowanych, nowoczesnych maszyn, które skutecznie usprawniają produkcję żywności. Niestety wybranie odpowiednich urządzeń nie należy do najłatwiejszych zadań. Każdy zakład będzie potrzebował innego rodzaju sprzętu. Istnieje jednak kilka wskazówek, które mogą pomóc dokonać trafnego wyboru. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę w projektach maszyn spożywczych.

Rola maszyn w przemyśle spożywczym

Niezależnie od rodzaju zakładu rola maszyn jest zazwyczaj taka sama. Mają one przede wszystkim usprawnić produkcję i zagwarantować najwyższej jakości wyroby. Część urządzeń ułatwia obróbkę i przygotowanie żywności do sprzedaży. Inne narzędzia służą do przenoszenia lub pakowania gotowych produktów. Ich zadaniem jest więc nie tylko przyspieszenie funkcjonowania zakładów, ale też odciążenie pracowników.

Co wpływa na funkcjonowanie maszyn?

W projekcie każdej maszyny do przemysłu spożywczego liczą się przede wszystkim wysokiej jakości materiały. Muszą one spełniać najwyższe standardy higieny i bezpieczeństwa. Inaczej mogłyby negatywnie wpływać na smak i zapach żywności. Co więcej, wszystkie komponenty urządzeń muszą być trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Dzięki temu będą mogły służyć przez długie lata.

Obecnie niezwykle istotne są nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dzięki nim produkcja przebiega bez zakłóceń. Co więcej, elektroniczne systemy sterowania i różne tryby pracy sprawiają, że maszyny są intuicyjne w obsłudze. Jest to duże ułatwienie dla pracowników.

Rodzaje maszyn spożywczych

Każde przedsiębiorstwo działające w branży spożywczej potrzebuje innego rodzaju sprzętu. Zakłady piekarniczo-cukiernicze stosują mieszałki, które przyspieszają proces wyrabiania ciast. W placówkach zajmujących się obróbką mięsa nie może zabraknąć wilków masarskich, masownic, kotłów warzelnych czy stołów rozbiorowych. Z kolei firmy garmażeryjne nie obędą się bez linii do produkcji różnych gotowych wyrobów takich jak pierogi czy kluski.

Gdzie kupić maszyny do przemysłu spożywczego?

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, że maszyny do przemysłu spożywczego nie należą do najtańszych. Są to urządzenia specjalistyczne, więc ich wybór powinien być przemyślany. Kluczowe jest znalezienie firmy, która oferuje sprzęt uznanych marek. Duże znaczenie w wyborze miejsca zakupu ma też liczba potrzebnych maszyn. Firmy takie jak BMG Trade oferują zarówno pojedyncze sprzęty, jak i całe linie produkcyjne.

Projektowanie maszyn na życzenie

Niektórzy producenci oferują projektowanie maszyn dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Są to zazwyczaj wielkie firmy, które zajmują się budowaniem specjalistycznych urządzeń od wielu lat. Zleceniodawca może opisać swoje niestandardowe oczekiwania oraz określa budżet. Wtedy dokonuje się obliczeń, czy wykonanie takiej usługi jest możliwe. Następnie przy użyciu nowoczesnych rozwiązań i technologii projektanci opracowują wizję maszyny. Jeśli zostanie ona zaakceptowana przez klienta, to można przystąpić do konstrukcji.

Warto zawsze pamiętać, że indywidualne projekty wiążą się z dużo większym wydatkiem. Ponadto, dostosowana pod konkretną linię produkcyjną maszyna może służyć dużo krócej niż uniwersalny sprzęt. Każda zmiana w zakładzie może spowodować, że urządzenie będzie musiało zostać wymienione.