Projekt technologiczny salonu kosmetycznego stanowi podstawę do uzyskania pozytywnej opinii sanepidu i rozpoczęcia swojej działalności. Aby tak też się stało, należy zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami sanitarno-epidemiologicznymi i wytycznymi branżowymi. Jak stworzyć projekt technologiczny salonu kosmetycznego i co należy wiedzieć?
Kiedy jest potrzebny projekt technologiczny salonu kosmetycznego?
Projekt technologiczny salonu kosmetycznego to dokument będący dokładnym odzwierciedleniem układu pomieszczeń oraz znajdujących się w nim urządzeń technologicznych. Wykonany zgodnie z wytycznymi rysunku technicznego oraz wymogami sanitarnymi powinien zostać przedłożony w odpowiedniej dla waszej lokalizacji stacji sanepidowskiej, gdzie zostanie poddany dogłębnej analizie. Istnieje jednak przekonanie, iż projekt technologiczny nie jest obowiązkowy. Nic bardziej mylnego! Dokument ten jest kluczowym wymogiem, który został nałożony na każdą działalność objętą odgórnym nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W zależności od instytucji mogą oczywiście obowiązywać inne wymogi dotyczące już samej formy dokumentu. To jednak projekt technologiczny salonu beauty to konieczność, co więcej – od niego zależy, jak szybko uda wam się rozpocząć pierwsze prace remontowe. Jak powinien wyglądać projekt technologiczny salonu kosmetycznego i kto może podjąć się jego wykonania?
Projekt technologiczny salonu beauty – co zawiera?
Planując otwarcie salonu kosmetycznego, należy koniecznie zapoznać się z aktualnie obowiązującymi rozporządzeniami. Pominięcie lub niedokładne wypełnienie konkretnych etapów z pewnością nie przybliży was do otwarcia biznesu, a zaś sprawi, iż będziecie zobowiązani do wprowadzenia kolejnych poprawek. Prawidłowo wykonany projekt technologiczny salonu kosmetycznego jest gwarancją uzyskania pozytywnej opinii sanepidu. Powinien składać się z dwóch głównych części – opisowej oraz graficznej. Część opisowa nie powinna przysporzyć wam zbyt dużych trudności, gdyż to właśnie w niej znajdują się informacje, takie jak nazwa i adres działalności, profil prowadzonej firmy, charakter budynku oraz opis stanowisk czy wykorzystywanych w lokalu urządzeń technologicznych. Część graficzna wymaga już znajomości branży oraz aktualnych przepisów, tym samym powinna zostać sporządzona w skali 1:50 lub 1:100. W przeciwieństwie do opisowej części tutaj należy uwzględnić dokładny układ pomieszczeń, nie zapominając jednocześnie o rozmieszczeniu wszelkich urządzeń technologicznych, które muszą bezwzględnie posiadać atest i być w bardzo dobrym stanie technicznym. Po więcej zajrzyj na stronę firmy Horeca-Design.
Nie można oczywiście pominąć legendy, punktów wodno-kanalizacyjnych oraz poszczególnych pomieszczeń, w tym właśnie szatni dla personelu, toalety, poczekalni czy recepcji. Wykonany w sposób prawidłowy projekt technologiczny salonu kosmetycznego ma być jasny i klarowny tak, aby urzędnik sanepid nie miał problemu z rozszyfrowaniem zapisków. Gdy ten etap będziecie mieć już za sobą, nie pozostanie wówczas nic innego, jak przedłożyć go w sanepidzie i czekać na odpowiedź.
Kto może wykonać projekt technologiczny?
Stworzenie profesjonalnego projektu technologicznego to nie lada wyzwanie. Wymaga bowiem nie tylko znajomości wytycznych sanitarno-epidemiologicznych, ale również wymogów rysunku technicznego i przepisów branżowych. Jeżeli dotąd nie mieliście okazji uczestniczyć w jego tworzeniu, radzimy jednak skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. I choć rozwiązanie to nakłada na przyszłych właścicieli wyższe koszty, uzyskacie 100% pewność akceptacji dokumentu w sanepidzie. Samodzielnie stworzony projekt technologiczny salonu kosmetycznego wiąże się natomiast z możliwością popełnienia kosztownego błędu i sporymi opóźnieniami. Zaufany specjalista stworzy projekt technologiczny za was, a wy będziecie mogli skupić się na równie istotnych kwestiach.
Uzyskanie pozytywnej opinii sanepidu jest równoznaczne z możliwością podjęcia pierwszych prac remontowych. Tuż po tym należy zgłosić wniosek do sanepidu o odbiór lokalu i oczekiwać na nadejście uprawnionego urzędnika.