Prawidłowy dobór oleju do pilarki

Dobrze dobrany olej do piły łańcuchowej stanowi o jej żywotności, bezawaryjności i efektywności. Narzędzia takie jak pilarki są wyjątkowo narażone na następstwa kiepskiej jakości materiałów smarnych. Wiemy też, że właściwa konserwacja i eksploatacja pilarki nie jest wcale tak łatwa i oczywista – przygotowaliśmy więc kilka porad, jak kupić olej do pilarki, ze szczególnym uwzględnieniem olejów biodegradowalnych.

Dlaczego tak ważne są dobrej klasy oleje do pilarek – producent wyjaśnia:

Trzeba nam wiedzieć, że zróżnicowanie olejów pod kątem zastosowania jest bardzo duże. Nie ma jednego, uniwersalnego oleju do pilarki, tym bardziej nie wolno nam generalizować, np. korzystać z oleju silnikowego do smarowania łańcucha piły. Mają one zupełnie inne właściwości i zastosowanie. Oleje do pilarek mają za zadanie chronić łańcuch oraz usprawniać jego pracę. Ich adhezyjność, lepkość oraz zakresy temperatur roboczych są tak dobrane, by sprostać specjalnym wymaganiom tych maszyn leśnych.

Dobrze dobrany, jakościowy olej do pilarek Vegatol wydłuża życie tych urządzeń. To fakt. Jeśli mamy wybór, poleca się stosować oleje biodegradowalne do pilarek w miejsce olejów mineralnych. Są dwa powody tej rekomendacji. Po pierwsze ekologiczne oleje do pilarek mają znacząco mniejszy wpływ na środowisko naturalne – potrafią samoistnie z niego znikać, w odróżnieniu od olejów mineralnych, których wycieki nie tylko zostają w ekosystemie leśnym, ale także krążą wraz z wodami i bioakumulują się.

Oleje biodegradowalne do pilarek – argument techniczny?

To właśnie drugi powód, dla którego warto sięgać po sprawdzone, ale też ekologiczne oleje do pilarek. Nowe formuły, opracowywane przez liderów w produkcji olejów i smarów, np. polską firmę VEGATOL, pozwalają nie tylko dorównać topowym olejom mineralnym, ale nawet je prześcignąć. Decydują o tym tzw. uszlachetniacze w postaci związków antykorozyjnych i przeciwutleniających. Oleje biodegradowalne do pilarek oparte są na olejach roślinnych. Ich odpowiednie połączenie z uszlachetniaczami daje doskonałe właściwości fizyko-chemiczne, przede wszystkim optymalną lepkość.

Dlaczego lepkość oleju do pilarki jest ważnym parametrem technicznym?

Nie trzeba się wgłębiać w zagadnienia natury naukowej, aby to zrozumieć. Wystarczy wyobrazić sobie, jak pracuje łańcuch piły. Olej do pilarki ma za zadanie zmniejszyć tarcie, przylegając do łańcucha. Dobry olej do pilarki przylega doń na tyle, aby utworzyć swoistą powłokę ochronną, zabezpieczającą między innymi przed zerwaniem łańcucha i jego przetarciem. Oleje biodegradowalne do pilarek posiadają też pozytywną cechę – jest nim ekonomiczność. Lepiej przywierający do łańcucha olej zapewnia mniejsze straty w postaci wycieków, to zaś zmniejsza potrzebę częstego uzupełniania zbiornika.

Producent olejów do pilarek VEGATOL to jeden z najbardziej cenionych, polskich producentów, który szczególnie stawia na jakość oraz ekologiczne własności swoich wyrobów. Czy warto stosować ekologiczne oleje do pilarek? Biorąc pod uwagę ich korzystne działanie dla prowadnicy i łańcucha oraz zdolność do biodegradacji, trudno dziś wskazać lepszą opcję na rynku…